معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: برگزاری جشنواره‌ و همایش‌ در اماکن گردشگری گیلان در شرایط فعلی ممنوع است.

گیل ابراز: ولی جهانی در گفت‌وگویی اظهار داشت: فعالیت موزه و اماکن فرهنگی و تاریخی تحت پوشش اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در شهرهای مختلف استان بسته به اعلام وضعیت شهرها به لحاظ بیماری کرونا است که توسط ستاد ملی کرونا کشور و همچنین ستاد کرونا استان اعلام می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه روز شنبه مورخ ۳۰ اسفندماه تمامی موزه‌ها و اماکن فرهنگی و تاریخی به مناسبت تحویل سال تعطیل است خاطرنشان کرد: تمامی بازدیدکنندگان موزه‌ها ‌باید در زمان حضور در موزه از ماسک استفاده کنند.

جهانی عنوان داشت: با توجه به شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی از سوی ستاد ملی کرونا کلیه جشنواره‌ها، همایش‌ها، نشست‌های تخصصی و فروش محصولات در اماکن فرهنگی و تاریخی وابسته به اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ممنوع است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه برگزاری مراسم در شرایط فعلی ممنوع بوده و تابع اعلام ستاد ملی کرونا و ستاد استانی است تصریح کرد: کلیه موارد که اعلام شده بر اساس پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی انجام می‌شود.

جهانی ابراز داشت: متأسفانه شیوع ویروس کرونا سبب ضرر و وارد آمدن صدمات جبران‌ناپذیری به موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی گیلان شده اما اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان این تهدید را تبدیل به فرصت کرده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات بسیار ارزشمندی در تأسیس موزه‌ها، سایت موزه و تبدیل کاربری بسیاری از بناها به اماکن فرهنگی تاریخی انجام شده افزود: در این مدت علاوه بر اعطاء وام‌های بلا عوض به بعضی از موزه‌داران، مرمت ساختمان‌های موزه‌ها مانند موزه رشت، موزه لاهیجان، موزه رودبار و موزه شهر ماسوله در دست اقدام قرار گرفت.

جهانی ضمن تشکر از مدیرکل میراث‌ فرهنگی حلاج‌پور، همکاران این مجموعه و همراهی مردم گیلان افزود: علاوه بر آن ساماندهی بیش از ۱۰ هزار قلم شی عتیقه در سامانه جامع صدور مجوز مجموعه‌داری برای ۵ مجموعه‌دار از جمله اقدامات مثبتی بود که در هنگام تعطیلی موزه‌ها انجام شد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: از دیگر اقدامات انجام شده می‌توان به تأسیس ۵ موزه جدید در امسال مانند موزه پست، موزه سنجش، موزه میرزا، موزه رودبار و موزه شهر ماسوله اشاره داشت همچنین ۸ موزه دیگر نیز آماده بهره‌برداری تا ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ است.

وی با بیان اینکه ۳۱ موزه دیگر در نقاط مختلف استان گیلان در دست اقدام است افزود: احیای و ساماندهی ۳ قلعه باستانی به اکو موزه‌های جدید مانند قلعه لیسار، قلعه گردن رودسر و قلعه بند بن و ساماندهی ۱۰ محوطه تاریخی جدید جهت بازدید مردم عزیز از جمله اقدامات دیگری است که در دوره کرونا در اداره‌کل میراث فرهنگی در حوزه موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی صورت پذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *