در پی وزش باد گرم شدید در گیلان چندین نقطه از شهرستان‌های ۱۷ گانه استان گیلان درگیر آتش و غالباً اطفا شدند.

گیل ابراز: هواشناسی اعلام کرده که بر اساس نقشه‌های پیش‌بینی تا غروب امروز در استان وزش باد گرم شدید و گاهی خیلی شدید وجود دارد و سپس به‌تدریج با شمالی شدن جریان‌ها، شرایط برای بارش مهیا می‌شود.

هواشناسی همچنین در اطلاعیه‌های خود از وزش باد گرم و مهیا بودن شرایط برای گسترش آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع خبر داده بود.

بر اساس پیش‌بینی هواشناسی، سرعت وزش باد گرم در ارتفاعات به‌صورت لحظه‌ای بسیار شدید بود و حتی این سرعت گاها در برخی از مناطق جلگه‌ای استان نیز رخ داد.

اما مطابق ادوار پیش، وقوع باد گرم و گاها شدید در استان موجب شد تا بخشی از جنگل و مراتع استان دچار حریق شود.

به گزارش خبرنگار فارس از سیاهکل، براثر وزش شدید باد گرم در منطقه خرارود این شهرستان بخشی از منابع طبیعی طی ساعت سه عصر دچار حریق شد و یگان حفاظت از جنگل جهت اطفاء راهی آن مناطق شدند.

آتش‌نشانی رشت نیز از وقوع ۲۵ فقره آتش‌سوزی از هشت صبح تا ساعت ۶ عصر در این شهر خبر داد.

گفته‌شده تاکنون حدود هشت هکتار از جنگل‌های دستکاشت درختان سوزنی‌برگ در روستاهای لاکان و کتیگر از توابع بخش مرکزی رشت طعمه حریق شدند که اطفا شده است.

همچنین در روستای چپر پرد زمان از توابع بخش خشکبیجار نیز نی‌زارهای طبیعی طعمه حریق شدند که با تلاش‌های تیم اطفا، خاموش شد.

خبرنگار لنگرود نیز از وقوع آتش‌سوزی در باغات چای روستای جورگوابر از توابع بخش رانکوه این شهرستان خبر داد.

خبرنگار فارس در لاهیجان نیز خبر داد که در چند نقطه از مناطق روستایی و باغی ازجمله زمیدان حریق رخ‌داده که در پی آن یگان‌های حفاظت جنگل و مردم برای اطفاء آن شتافتند.

همچنین آتش‌سوزی بزرگی در سوستان لاهیجان به وقوع پیوست که با توجه به عدم دسترسی تیم‌های آتش‌نشانی به نقطه موردنظر، هماهنگی لازم جهت استفاده از نیروهای مردم و بسیجی انجام شد.

اما خبرنگار فارس در سنگر نیز خبر داد که آتش‌سوزی روستای جنگلی جوکلبندان‌ این بخش مهارشده است. دلیل این آتش‌سوزی حضور مسافران در منطقه گزارش شد.

خبرنگار فارس در فومن نیز خبر داد که حریق در روستاهای شکالگوراب، گوراب پس و آلاله گوراب از توابع بخش مرکزی فومن توسط نیروهای منابع طبیعی و آتش‌نشانی گشت اطفا شده است.

خبرنگار فارس در آستارا نیز گزارش داد آتش‌سوزی در مناطقی ازجمله کوته‌کومه و بهارستان وجود داشته و در پی آن حدود پنج هزار مترمربع سوخته است.

خبرنگار فارس در انزلی نیز از وقوع آتش‌سوزی در تالاب چپرپرده‌ و اطفاء آن توسط آتش‌نشانی خبر داد.

غالب آتش‌سوزی‌های جنگلی در گیلان بنا بر مشاهدات خبرنگاران و گزارش‌های یگان حفاظت منابع طبیعی سطحی بوده است.

اما بااینکه در چندین نقطه از استان گیلان آتش‌سوزی به وقوع پیوسته اما هماهنگی‌های ایجادشده از سوی مدیریت بحران استانداری موجب شده تا آتش در سریع‌ترین زمان اطفا شود.

البته هواشناسی اعلام کرده به‌تدریج از امشب شرایط برای شمالی شدن شرایط محیا می‌شود و آسمان گیلان بارانی و در ارتفاعات پدیده برف دور از انتظار نیست./فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *