کد خبر : 29043
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۱

یادداشت؛ ساراحقیقی فعال رسانه ای در گیلان؛

خط سبز گیلان خاکستری می‌شود

خط سبز گیلان خاکستری می‌شود
شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» به زودی گیلان را در خاکستر پیری فرو می‌برد؛

متاسفانه تبلیغات تک فرزندی در دهه‌های گذشته، در ذهن بسیاری از خانواده‌های ایرانی نهادینه شده و ایران را در این برهه زمانی دچار چالش جمعیتی سالمندی کرده است. مشکلات اقتصادی و تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی، افزایش سن ازدواج،کاهش نرخ زاد و ولد و انتخاب فرزند کمتر از جمله عوامل بی‌توجهی جامعه به بحران جمعیت است.

شیب سالمندی در کشور ما و به ویژه در استان گیلان روز به روز تندتر می‌شود و این در حالی است که یک جامعه سالمند تبعات مخربی برای کشور در پی دارد. افزایش بازنشستگان و کاهش نیروی کار، افزایش مستمری بگیران و کاهش مبالغ دریافتی صندوق های بیمه ای و معضلاتی از این دست بخشی از تبعات یک جامعه سالمند است.

استان گیلان، با ابرچالش جمعیت غالب سالمندی و رشد منفی جمعیت مواجه است. از حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت گیلان حدود ۴۵۴ هزار نفر یعنی معادل حدود ۱۶ درصد از کل جمعیت استان، سالمند هستند که بسیار بالاتر از سطح کشور است.

▪️هشدار نابودی قوم گیلک با تداوم رشد فعلی جمعیت

به باور کارشناسان این حوزه؛ با تداوم این وضعیت (افزایش مهاجرت جوانان، روند نزولی ازدواج و فرزندآوری و افزایش اقشار سالمند در این استان) طی چند دهه آینده چالش‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی قابل توجهی بر گیلانیان تحمیل خواهد شد.

بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از دست دادن فرصت رشد جمعیت در این استان، شاید به نابودی قوم «گیلک» منجر شود و گیلان در سال‌های آینده به استانی مهاجرپذیر از استان‌ها و کشور‌های دیگر تبدیل شود.

▪️تغییر الگوی فرزند آوری لازمه مقابله با کاهش جمعیت

نرخ زاد و ولد در کشورمان و گیلان رو به کاهش است و سیاست‌های دولت تاکنون نتوانسته است منحنی زاد و ولد را معکوس کند. متاسفانه امروزه خیلی از افراد معضل کمبود جمعیت را به مسائل اقتصادی و اشتغال ربط می‌دهند، اما در اصل مسئله کاهش جمعیت، بیشتر به مسائل فرهنگی ارتباط دارد و تا زمانی که این فرهنگ اصلاح نشود، نباید به تغییرات اساسی امیدوار شویم.

▪️مادران شهدا نمونه مادران جهادی هستند

تکثیر نسل مهدوی و حسینی، باید توسط مادران شهدا برای نسل امروز الگوسازی شود، زیرا مادران نقش و مسئولیت مهمی در تربیت نسل امروز دارند و جایگاه آنان بسیار ارزشمند است. مادران شهدا نمونه واقعی این الگو هستند. اگر این بزرگواران نبودند و چنین فرزندانی تربیت نمی‌کردند مشخص نبود سرنوشت اسلام و انقلاب به کجا می رسید! بنابراین مادران جهادگران واقعی هستند و در تربیت نسلی نواندیش و فاضل نقش مهمی ایفا می‌کنند.

▪️هشدار رهبر معظم انقلاب

طبق پیش بینی کارشناسان در سال ۱۴۳۰ ایران جمعیتی حدود ۹۰میلیون دارد که بیش از ۳۰میلیون نفر این جمعیت بالای ۶۰ سال دارند. چنین آماری طبیعتا از منظر مدیریت و ساختار جمعیتی، بسیار نامطلوب به حساب می‌رود. به همین لحاظ رهبری معظم انقلاب به عنوان چشم بیدار امت اولین کسی بودند که از یک دهه قبل زنگ بیدارباش را به صدا درآوردند و فرمودند: افزایش جمعیت یکی از سرمایه ها و ثروت های یک کشور است. لذا افزایش جمعیت برای اقتدار ملی، پویندگی و بالندگی کشور یک «فرصت» و امتیاز است نه تهدید
همچنین مقام معظم رهبری بارها بر توجه به افزایش جمعیت و جوانی آن تاکید کرده و معتقدند که دشمنان به دنبال این هستند تا از این طریق به اهداف شوم خود برسند، زیرا نقشه آن ها این بود که تا سال۲۰۵۰ ایران یک کشور پیر با همسایگانی جوان باشد.بنابراین فرهنگ سازی در زمینه تشویق خانواده‌ها به داشتن فرزند بیشتر یک ضرورت است و مسئولین باید تلاش کنند اقتصاد خانواده ها را تقویت کنند و مشکلات و تنگناهای معیشتی مردم را کاهش دهند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.