مدیر کل بیمه سلامت گیلان خبرداد؛ تاکنون ۱/۵میلیارد تومان به بیماران خاص و صعب العلاج پرداخت شد

گیل ابراز، اختصاصی (سارا حقیقی) نشست خبری مدیرکل بیمه سلامت گیلان با موضوع تشکیل صندوق بیمارهای خاص و صعب العلاج با حضور اعضای ستاد اطلاع رسانی بیمه سلامت برگزار شد.

مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان، با بیان صندوق بیمارهای خاص و صعب العلاج در راستای یکی از رسالت های سازمان بیمه سلامت تشکیل شده است،اظهار کرد: حفاظت از بیمه شدگان در برابر هزینه های درمان یکی از اهداف مهم تشکیل این صندوق بوده است.

محمود عاطف راد، در ادامه با اشاره به تشکیل ۳ کارگروه استانی و تشکیل ۱۱ کمیته استانی اظهار کرد: نخستین کارگروه استان گیلان در ۱۴ آبان سال ۱۴۰۱ تشکیل شده و وظیفه آن بررسی اعتبارات و تسهیلات صندوق در کمیته استانی است.

وی در همین زمینه با بیان اینکه تاکنون ۹هزار و ۱۵۳ نفر تحت پوشش صندوق بیمارهای خاص و صعب العلاج استان گیلان هستند، افزود؛ تاکنون مبلغ ۲ میلیارد و ۷۲۸میلیون تومان برای ۲۲۱ پرونده رسیدگی شده در سامانه بارگذاری شده و مبلغ ۱/۵میلیارد به حدود ۱۵۰ نفر پرداخت شده است.

مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان، با بیان اینکه این صندوق۱۰۷ بیماری را شامل می‌شود،گفت: این صندوق برای بیماران خاص وصعب العلاج ایجاد شده و در این صندوق پنج هزار میلیارد تومان اعتبار تصویب شده، که به بیماران تحت پوشش داده می‌شود.

وی اظهار کرد: بیماری های تالاسمی، هموفیلی، ام اس، دیالیز صفاقی، همودیالیز، موکوپلی ساکارید، بال پروانه ای، SMA نوع یک، SMA نوع ۲، SMA نوع سه، سیستیک فیبروزیس، اوتیسم، سرطان، قلبی عروقی و مغزی، آنوریسم عروقی،آتروفی عضلانی، پیوند سلول های بنیادی خونساز، پیوند کلیه، پیوند کبد، پیوند قلب، پیوند پانکراس، پیوند روده، پیوند ریه و بیماری های روانی مزمن از جمله بیماری هایی هستند که در تعهد بیمه سلامت قرار گرفته و بیماران می توانند از حمایت های بسته خدمتی برخوردار شوند.

عاطف راد بیان کرد: بسته خدمتی ارائه شده به بیماران خاص و صعب العلاج شامل خدماتی نظیر داروها و تجهیزات پزشکی، کالاها و خدمات سلامت محور مرتبط با بیماری‌های خاص و صعب العلاج مشتمل بر خدمات ارتقای سلامت، خدمات پیشگیرانه، تشخیصی درمانی، بازتوانی و توانبخشی ، خدمات پرستاری و درمان در منزل که به تفکیک بیماری تعیین و قابل اجرا می باشد.

مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان، با تاکید بر اینکه فقط اسناد و مدارک پزشکی بیماران از تاریخ ۲۷شهریور ۱۴۰۱ به بعد مشمول این طرح می شود، افزود: مزایای صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج مازاد بر تعهدات بیمه های پایه و تکمیلی می باشد.

وی عنوان کرد:افراد دارای بیماری خاص اگر به مراکز دولتی مراجعه کنند خدمات به این افراد صد درصد رایگان می‌باشد و اگر به بیمارستان خصوصی مراجعه کنند تا ۹۵ درصد خدمات رایگان می‌باشد و این طرح شامل درمان و دارو‌های بیمار‌های خاص و صعب العلاج می‌شود.

دکتر عاطف راد گفت: بعد از اینکه هزینه های مازاد بر پوشش بیمه ای پایه و تکمیلی پرداخت شد، بیماران می توانند با ارائه مدارک لازم شامل مدارک تشخیص بیماری، گواهی پزشک و فاکتورهای معتبر به اداره بیمه سلامت رشت و میز خدمت اداره کل بیمه سلامت استان گیلان مراجعه کنند و تا ۹۵ درصد هزینه های اسناد پرداخت شده تا سقف ۵۰میلیون تومان را پس از تایید کمیته استانی طبق ضوابط دریافت کنند.

وی با بیان اینکه ۴۴ بیماری از این مجموعه قابلیت نشان دار شدن هستند، اظهار کرد:افراد مبتلا به این ۴۴ بیماری در صورت ثبت نام و نشان دار شدن می توانند از خدمات حمایتی بارگذاری شده در سامانه نسخه الکترونیک در محل دریافت خدمت برخوردار شوند.

مدیر کل بیمه سلامت گیلان، با اشاره به اینکه ۱۱بیماری از لیست ۴۴بیماری فوق را ستاد سازمان نشاندار می کند، گفت: ابتدا باید سامانه مدیریت بیماری های نادر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی یا RDA که در این راستا بیمار با وارد شدن به سامانه شهروندی از سامانه مدیریت بیماری های نادر استعلام گرفته می شود و در صورتی که فرد دارای بیماری مشمول باشد نشان مربوطه به طور خودکار به فرد منتصب می گردد.

وی گفت: بیمارانی که فاقد هرگونه پرونده بیماری در سامانه بیماری های نادر هستند می توانند با مراجعه به سامانه غیر حضوری شهروندی سازمان بیمه سلامت به آدرس www.bimehsalamatiranian.ir با انتخاب گزینه «درخواست حمایت برای بیماریهای خاص و صعب العلاج» ثبت نشان‌دار را انجام دهند و جهت تکمیل مدارک به معاونت درمان علوم پزشکی مراجعه نمایند.

مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان تصریح کرد: استعلام بیماران خاص از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌شود و بیماران خاص می‌توانند بعد از مراجعه به معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی، پوشش بیمه‌ای خود را به صورت رایگان از سامانه شهروندی دریافت کنند.

دکترعاطف راد گفت: در صورت هر گونه سوال یا ابهام می توانید در روز های ازغیر تعطیل از ساعت ۸تا ۲با شماره های ۳۳۹۹ داخلی ۱۲۲ و در ساعت غیراداری با تلفن ۱۶۶ تماس بگیرند./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.