شهردار رشت در جلسه دبیرخانه” رشت،شهر ملی رشتی دوزی” مطرح کرد:
تلاش شهرداری برای معرفی هنر رشتی دوزی در عرصه بین المللی

نخستین جلسه دبیرخانه «رشت؛ شهر ملی رشتی‌دوزی»، با حضور مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، شهردار رشت و جمعی از هنرمندان این رشته در محل شهرداری رشت برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری گیل ابراز، نخستین جلسه دبیرخانه «رشت؛ شهر ملی رشتی‌دوزی»، با حضور مسعود حلاج‌پور، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، فرزاد رشیدی معاون صنایع‌دستی استان گیلان، سید محمد احمدی شهردار رشت و جمعی از هنرمندان رشته رشتی‌دوزی، در محل سالن همایش‌های شهرداری رشت برگزار شد.

در این نشست حلاج‌پور تبریک هفته صنایع‌دستی به همه فعالان و هنرمندان صنایع‌دستی استان گیلان تصریح کرد: «هنرمندان گیلانی در ۱۵ رشته مطرح صنایع‌دستی مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد رشته ۷ رشته به ثبت ملی و جهانی رسیده است که ۵ مورد از ثبت ملی این آثار در طول سال گذشته رقم خورده است که این مهم نشان از ظرفیت بالای استان گیلان در امر تولید و عرضه محصولات صنایع‌دستی دارد.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان افزود: «استان گیلان با توجه به ظرفیت‌های گردشگری و همچنین جامعه نیروی انسانی فعال در حوزه صنایع‌دستی می‌تواند نقش محوری در توسعه صنعت هنرهای سنتی ایفا کند و هدف‌گذاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان نیز استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه‌های اجرایی در مسیر تبدیل استان گیلان و شهر رشت به عنوان استان و شهر جهانی صنایع‌دستی است.»

سید محمد احمدی شهردار رشت در این جلسه با اشاره به اینکه صنایع دستی هویت ملی ما است اظهار داشت: باید تلاش کنیم موانع بر سر راه هنرمندان صنایع دستی را مرتفع کنیم تا این هنرمندان بتوانند تولیدات خود را بدون دغدغه عرضه کنند.

احمدی با اشاره به حمایت های شهرداری رشت از صنایع دستی به ویژه هنر” رشتی دوزی” بیان داشت: شهرداری با راه اندازی خانه های کارآفرینی در راستای حمایت از هنرمندان و ایجاد اشتغال زایی اقدام کرده است.

شهردار رشت با اشاره به اینکه هنر رشتی دوزی قابلیت برند بین المللی را داراست، خاطرنشان کرد: می توان ضمن معرفی مکان هایی برای فروش و عرضه محصولات رشتی دوزی با آموزش و اطلاع رسانی این هنر را ترویج کرد.

لازم به ذکر است در این جلسه، شهردار رشت با اهداء لوح به عنوان رئیس دبیرخانه «رشت؛ شهر ملی رشتی‌دوزی» انتخاب شد. همچنین در حاشیه این نشست از کتاب کلیات رشتی‌دوزی، تألیف سیده خدیجه جعفری طشی رونمایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *