یادداشت_مهدی نوری هریس
مهمترین وظیفه شورا نشینان، حفظ و گسترش حقوق شهروندی به جهت برقراری توسعه اجتماعی است

وَ الَّذِینَ اسْتَجابُوا لِرَبِّهِم وَ أقامُوا الصَّلاةَ وَ أمرُهُمْ شُورَى بَینَهُمْ وَ مِمَّا رَزَقناهُم ینْفِقُونَ
و آنان که دعوت پروردگارشان را اجابت کردند و نماز گزاردند و کارشان در میانشان [بر پایه]مشورت است و از آنچه روزیشان کرده ایم انفاق مى کنند.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی، مشورت و شورا جایگاه ویژه‌ای دارد. استقرار نظام شورایی در کشور ایران، پس از انقلاب اسلامی (در سال ۱۳۵۷) چنان مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است که یک فصل و ۸ اصل از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به شورا‌ها اختصاص دارد.

۱۷ اسفند سال ۱۳۷۷ اولین دوره انتخابات سراسری شورا‌های اسلامی کشور با استقبال چشمگیر مردم در بیش از ۴۰۰۰۰ حوزه انتخاباتی برگزار گردید و نهایتاً حدود ۱۸۵ هزار نفر از منتخبین مردم جهت اداره امور شهر‌ها و روستا‌های کشور به عنوان عضو شورای اسلامی شهر یا روستا برگزیده شدند. از ۹ اردیبهشت سال ۱۳۷۸ شورا‌های اسلامی شهر و روستا به طور رسمی نخستین دوره چهار ساله مسئولیت خویش را برای تحقق بخشی از حاکمیت مردم که عملی شدن آن در گرو فعالیت این نهاد است، آغاز کردند.

شورای شهر مجلسی محلی در سطح شهر هاست، که نمایندگان آن توسط مردم همان شهر انتخاب می‌شوند. وظیفه اصلی این مجلس: انتخاب شهردار، تصویب بودجه و نظارت بر عملکرد شهرداری هاست.
همچنین، یکی از وظایف مهم شورای روستا انتخاب دهیار است که به مدت چهار سال تعیین می‌شود.

حضور فعال و پویای اعضای شوراهای شهر و روستا به آبادانی و توسعه شهری کمک شایانی می کند و در واقع شوراهایی که نقش نظارتی و همچنین ارائه راهکارهای راهبردی صحیح، در امور محوله به مجموعه شهرداری، را به خوبی ایفا می کنند، در هدفمندی و اجرای قوانین شهری، کاملا تاثیرگذار هستند. باید در نظر داشت که شورا به جهت کمک به اداره شهری بنا شده است و مهمترین وظیفه شورا نشینان، حفظ و گسترش حقوق شهروندی به جهت برقراری توسعه اجتماعی است.

در اهمیت مشورت و شورا، همین بس که رسول خدا صلی الله علیه و آله و اولیای الهی، با وجود عصمت و اتصال به منبع لایزال وحی الهی و قوه تفکر و تعقل نیرومندشان به مشورت می پرداختند. سیره عملی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و معصومین علیهم السلام همه بیانگر تأکید خاص ایشان در به جا آوردن این سنت حسنه در جامعه اسلامی است.

رسول اکرم صلی الله علیه و آله با مشورت کردن، از یکسو مسلمانان را متوجه اهمیت شورا می کرد و از سوی دیگر، به آنان می آموخت که بدین روش عمل کنند و مشورت را به عنوان یک اصل و قسمتی از برنامه حیات اجتماعی خویش قرار دهند.
پیامبر صلی الله علیه و آله : «ای علی! هیچ پشتیبانی مطمئن تر از مشورت کردن در کارها نیست.

رهبر معظم انقلاب در بیان اهمیت مشورت و شورا در بخشی از یکی از پیام های خود، چنین بیان نموده اند:
خدای متعال را شکرگزاریم که در انتخابات شوراها یک نهاد دیگر برای خدمت به مردم تأسیس شد و ملت ایران یک گام دیگر به تحقق کامل قانون اساسی مترقی جمهوری اسلامی نزدیک گشت.

در تمام جوامع پیشرفته نیز مشورت کردن و سهیم دانستن جامعه در زندگی فردی و اجتماعی، باعث سرعت در پیشرفت اهداف اجتماعی است.

اعضای شورای شهر و روستا، همیشه و در همه حال باید خداوند بزرگ را ناظر بر اعمال خود و همچنین حقوق شهروندی را حق الناسی که به امانت نزد آنها گذاشته شده است بدانند و در راه احقاق حق همشهریان خود با تمام وجود تلاش کنند.
روز شورا ها مبارک باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *