یادداشت_مهدی نوری هریس

رشت مركز استان گيلان و يكي از شهرهاي تاثيرگذار اقليمي و صنعتي ايران است از اين روي توجه به بافت شهري و سازه هايي كه هم پاسخگوي نياز صنعتي و هم همراستا با شرايط آب و هوايي آن باشد بسيار مهم است به جهت تحليل و بررسي اين موضوع در ابتدا بايد به تعريف چند واژه و درجه اهميت آن پرداخت:

١- زير ساخت: عبارت است از امکانات، سامانه‌ها و بناهایی که به یک شهر در خدمت‌رسانی كمك می‌کنند، مانند راه‌ها، مدارس و مراكز آموزشي همچنين اين واژه بیشتر جهت اشاره به ساخت و سازهاي خدمات رسان و رفاهي شهری مانند جاده‌ها، پل‌ها، شبکه آب و فاضلاب دارد.

همانگونه که از تعریف بالا مشخص است یک دسته از عوامل ساختاری به هم پیوسته باعث به وجود آمدن ساختار شهری می شود كه تمام آنها در پيشبرد توسعه موثر هستند.

٢-توسعه: از لحاظ لغوی دارای معانی همچون تغییر، رشد و تکامل اجتماعی و گسترش می باشد و پیشرفت هر کشوری در گروه پیشرفت تک تک شهرهای آن است و اين امر در كلانشهرها، شهرهاي بزرگ و مراكز استاني چون شهر رشت، از اهميت بيشتري برخوردار است.

لازم است نسبت به نياز هاي شهري به توسعه زيرساختي آن پرداخت تا توسعه محوري بطور صحيح و اصولي اجرا شود و براي كسب اين مهم نيازمند بهره گيري از متخصصان است تا با تخصص و تجربه بتوانند به نسبت نيازهاي شهري، اقليمي و اجتماعي، درخور ترين پيشرفتها را در سیستم توسعه محور رقم بزنند.

٣-پایداری محیطی: عبارتست از باقی گذاردن زمین به بهترین شکل برای نسل آینده؛ با این تعریف که فعالیت انسانها تنها زمانی از نظر محیطی پایدار است که بتواند بدون تقلیل منابع طبیعی و یا تنزل محیط طبیعی اجرا شود كه اين موضوع تنها بدست معماران و متخصصين شهرسازي امكان پذير است.

امروزه در کشورها و شهرها برنامه ریزی هایی در جهت پیشرفت با نگاه به آینده اتخاذ می شود که کشور ما نیز از آن نظر مستثنی نیست. در چشم انداز شهری که برنامه هایی نوشته و اجرا می شود می توان با تأمین زیرساخت های اکولوژیکی شهری مناسب،همراه با توسعه پایدار را تضمین كنيم.

در شهرهايي مانند رشت كه از طبيعتي منحصر به فرد برخوردار هستند، توسعه محوري همراه با پايداري محيطي يكي از عواملي است كه بايد به آن پرداخت تا با اولويت قرار دادن محيط زيست در پروژه هاي شهري بتوان به حفظ زيست محيطي اين شهر كمك رساند.

رفع موانع و معضلات و ایجاد فرصت توسعه با در نظر گرفتن شرايط آب و هوايي و ميزان بارندگي و همچنین تدبيرانديشي جهت جمع آوري آبهاي سطحي و هدايت به سمت رودخانه ها و زير سازی‌های مناسب شرايط اقليمي
از جمله عواملي هستند كه به آسايش و رفاه شهروندان كمك شاياني خواهد كرد همه آنچه گفته شد در گرو برنامه ریزی و اجرای صحیح و تخصص محور امکان‌پذیر است.

از این رو زیر ساخت همواره  با توسعه به طور موازی و هماهنگ به سوی اهداف در حرکتند به گونه ای که اگر هر یک از آنها ازحرکت باز ایستد و یا حرکت کندتری به خود بگیرد دیگری نیز بی شک از اهداف خود دورتر خواهد شد.

شهرسازي با توجه به موقعیت جغرافیایی، فرهنگ، اقتصاد و آینده شهر در نظر گرفته می شود. در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار، پایداری محیطی در ارتباط با معماری اهمیت بسيار زیادی دارد و مسائل زیست محیطی مخصوصا در شهرهایی مانند رشت، تاثير فراوانی دارند و بسيار حائز توجه هستند.

معماران نيز به عنوان يكي از دغدغه هاي خود هميشه و در همه حال به چاره اندیشی و پيدايش بهترين شيوه هاي شهرسازي انديشيده اند و بي شك با تكيه به تخصص اين قشر پويا و خلاق مي توان به آينده شهرسازي رفاه محور كه مديريت شهري آن به دست جوانان متخصص و دغدغه‌مند قرار گیرد، اميدوار بود. جوانانی از جنس شهر باران‌های نقره‌ای که سالها تمام چالش‌ها را دیده اند و برای رفع آن از جان مایه گذاشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.