عظیمی پرهیز مردم از مراجعه به دفاتر پیشخوان برای ثبت نام در سامانه سجام را به دلیل شرایط کرونایی این روزها مورد تاکید قرار داد و گفت: ۸۰ درصد جمعیت گیلان از سهام عدالت برخوردارند.

گیل ابراز: «سید رضا عظیمی» با بیان اینکه سهام عدالت در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی بین مردم توزیع شد، گفت: دارندگان سهام عدالت باید تا جایی که امکان دارد ثبت‌نام در سامانه سجام را غیرحضوری و از طریق سامانه( www.sejam.ir ) انجام دهند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان عنوان کرد: در سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی قرار بر این شد که دولت از تصدی‌گری اقتصادی دست بکشد و در همین راستا سهام شرکت‌های دولتی به روش‌های مختلفی به مردم واگذار شد.

عظیمی تصریح کرد: یکی از این روش‌ها این بود که به جای اینکه سهام‌ها به فروش برسند در اختیار یک جمع زیادی از مردم قرار بگیرد تا به توزیع مناسب‌تر ثروت بین آحاد مردم کمک کند که در همین راستا در سال‌های ۸۴ تا ۸۶ سهام عدالت بین حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور توزیع شد.

وی اذعان کرد: در استان گیلان یک میلیون و ۹۳۰ هزار نفر مشمول دریافت سهام عدالت بودند که در واقع با آمار فعلی جمعیت استان می‌توان گفت نزدیک به ۸۰ درصد جمعیت گیلان را شامل می‌شود و این نشان می‌دهد این برنامه از حیث گسترش بین آحاد مردم بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان ابراز داشت: سه سبد در مورد سهام عدالت وجود داشت که با توجه به وضعیت درآمدی مردم تعیین شده و سه نوع برگه سهام در اختیار مردم قرار گرفت که شامل یک برگه ۴۹۹ هزار تومانی، یک برگه ۵۳۲ هزار تومانی و برگه یک میلیون تومانی بود.

عظیمی یادآور شد: این برگه‌های سهام اشاره شده به طور طبیعی ارزششان در حال حاضر بسیار متفاوت است؛ از طرفی توزیع سهام عدالت از منظر وضعیت درآمدی، ثروت و رفاه مردم بسیار مهم است زیرا مردم از گذشته روش‌هایی را برای پس انداز کردن و نگهداری دارایی‌های خود داشتند.

وی اظهار داشت: در گذشته مردم پس‌اندازهای خود را به صورت سپرده بانکی نگه می‌داشتند و یا نهایتا از روش‌هایی مانند خرید طلا و ملک استفاده می‌کردند اما هم‌اینک از طریق سهامداری روش دیگری هم به روش‌ها اضافه شده است و آن سهامداری شرکت‌ها نام دارد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان افزود: به طور طبیعی در بلند مدت سهام شرکت‌ها دو نفع مهم را می‌تواند برای مردم داشته باشد، قیمت سهام در طول زمان تغییر پیدا می‌کند و ارزشی که سهام یک میلیون تومانی داشته الان به ۲۰ میلیون تومان و شاید بالاتر افزایش پیدا کرده است.

عظیمی عنوان کرد: علاوه بر تمام موارد یاد شده، فعالیت شرکت‌ها به صورت سالیانه سودی دارند که این سود را بین سهامداران شرکت توزیع می‌کنند و با این تفاسیر افزایش قیمت و سود سهامی که سالانه توزیع می‌شود دو نوع عایدی است که می‌توان گفت برای سهامداری وجود دارد.

وی تصریح کرد: مردم باید توجه داشته باشند و در حفظ و نگهداری از سهام خود و در مدیریت شرکتی که در راستای سهام عدالت در استان گیلان تاسیس شده به شکل فعالانه مشارکت کنند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان اضافه کرد: ما از روز نخست اعلام کردیم که مهلت زمانی مشخصی برای ثبت‌نام سهامداران سهام عدالت در سامانه سجام مشخص نشده است و افرادی که قصد ثبت نام غیرحضوری را دارند می‌توانند در ظرف یکی دو هفته این کار را انجام بدهند.

عظیمی یادآور شد: با تمام این‌ احوالات تاکید ما این است که با توجه به شکننده بودن وضعیت کرونایی در شرایط موجود، تا حد امکان در یکی دو هفته آینده از مراجعه به دفاتر پیشخوان اجتناب بشود و خود افراد سعی کنند که از روش مجازی کار ثبت نام در سامانه سجام را انجام بدهند.

وی عنوان کرد: همانطور که گفته شد مهلت زمانی فعلی اگر به اتمام برسد و افراد نتوانند ثبت‌نام در سامانه سجام را انجام دهند کار کمی مشکل می‌شود زیرا تاکنون مهلت زمانی دیگری برای انجام این فرآیند فعلا تعریف نشده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان گفت: در حال حاضر بحث برگزاری مجامع به شکل الکترونیک را در دستور کار داریم و فکر می‌کنیم این مجامع تا پایان بهمن ماه برگزار شود بنابراین تا آن زمان افرادی که تمایل دارند در مجمع شرکت کنند باید ثبت نام خود را در سامانه سجام انجام داده باشند.

عظیمی بیان داشت: بحث سهام عدالت و ثبت نام در سامانه سجام به مباحث دیگری مانند یارانه‌های ۴۵ هزار تومانی ماهانه هیچ ارتباطی ندارد به همین خاطر هیچ نگرانی از آن لحاظ وجود ندارد از سوی دیگر در این مرحله تمرکز ما روی افرادی است که از قبل روش غیرمستقیم سهامداری را انتخاب کرده بودند.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که سهام عدالت نداشته و یا روش مستقیم را از قبل انتخاب کرده بودند ضرورتی برای ثبت‌نام آنان در سجام وجود ندارد و درخواست ما از دفاتر پیشخوان این است که اگر مراجعاتی به آنان انجام می‌شود با نوبت‌بندی اقدام کنند و خدمات دیگر مانند دریافت کد بورسی را در این مقطع انجام ندهند و به مراجعات بعدی موکول کنند./شبستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *