دکتر ساسان کفایی مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان در مراسم گرامیداشت سالروز امضای معاهده جهانی تالاب ها که در پناهگاه حیات وحش سلکه و در جمع خبرنگاران برگزار شد ،اظهار کرد: باید از حوزه ی طبیعت و ظرفیت های آن در جهت گسترش اکوتوریسم و رسیدن به توسعه پایدار بهره گیری شود.

زهرا(سارا)حقیقی ،گیل ابراز _ساسان کفایی مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان در جمع خبرنگاران ضمن تبریک فرا رسیدن ایام الله دهه فجر و ولادت فاطمه زهرا (س) گفت : پنجاهمین سالگرد امضای معاهده جهانی تالاب ها یا کنوانسیون رامسر که در ۱۳ بهمن ۱۳۴۹ به همت مرحوم دکتر اسکندر فیروز شکل گرفت افتخاری برای ما ایرانیان است .

وی افزود : امروز که از این معاهده صحبت می کنیم ۱۷۱ کشور جهان این معاهده را پذیرفته اند.

کفایی با اشاره به ظرفیت های زیست محیطی و حیات وحش گیلان خاطر نشان کرد : داشته های بسیار زیادی در خصوص حیات وحش داریم و متاسفانه یاد نگرفته ایم که از این پتانسیل ها بهره گیری کنیم.

مدیرکل محیط زیست گیلان تصریح کرد: امروز اگر سازمان محیط زیست ، دولت و نظام بر آمایش سرزمین تاکید دارند به این دلیل است که هر منطقه و اقلیمی که در کشورمان وجود دارد واقعیت ها و ظرفیت های خاصی دارد.

کفایی افزود : استان گیلان با قابلیت های بسیار زیاد گردشگری در حوزه اکوتوریسم و طبیعت می تواند تعریف شود و گردشگری اکوتوریسم یکی از بالاترین بیلان مالی را در جهان دارد و چنین امکانات خدادادی در اختیار ما در استان وجود دارد .

وی ادامه داد : در کل دنیا ۲۴۱۳ تالاب به مساحت حدود ۲۵۶ میلیون هکتار وجود دارد که در ایران ۲۵ تالاب در سایت رامسر ثبت شده است که سه تالاب در استان گیلان قرار دارد که شامل پارک ملی بوجاق به عنوان نخستین پارک ملی آیی دریایی کشور ،تالاب انزلی و پناهگاه حیات وحش امیر کلایه می شود .

کفایی گفت : این موارد قابلیت های بسیار زیادی است که در اختیار ما قرار دارد و اگر امروز از توسعه گردشگری و توسعه پایدار صحبتی به میان می آید باید به سوی بهره گیری مطلوب و بهینه از این ظرفیت ها با توسعه زیر ساخت ها در بخش حمل و نقل پیش رویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *