معاون بهداشتی دانشگاه دکتر آبتین حیدرزاده با بیان اینکه رعایت موازین بهداشتی توسط افراد مشکوک یا مبتلا به کوووید ۱۹ در قرنطینه خانگی ضروری است، اظهار داشت: پایبندی فرد مشکوک یا آلوده به بیماری کرونا به اصول صحیح قرنطینه خانگی از انتشار ویروس در سطح جامعه جلوگیری می کند.

گیل ابراز : دکتر آبتین حیدرزاده ادامه د اد : برخی از بیماران مشکوک یا مبتلا به بیماری تنفسی کووید -۱۹ دارای علایم خفیفی مانند تب خفیف، سرفه، ضعف، آبریزش بینی و گلو درد هستند ، نیازی نیست که این افراد در بیمارستان بستری شوند آنها در محیط خانه و با رعایت اصول صحیح قرنطینه خانگی مورد مراقبت و پیگیری قرار می گیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه ضمن تشریح شیوه نگهداری بیمار مبتلا به کرونا در قرنطینه خانگی، اظهار داشت : بیمار باید در یک اتاق جداگانه و با تهویه مناسب توسط یک نفر که از لحاظ سلامتی در وضعیت خوبی است، مورد مراقبت قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه اعضای خانواده باید از تردد به اتاق بیمار هم خودداری نمایند، تصریح کرد : همچنین فضاهای مشترک مانند حمام و سرویس بهداشتی نیز باید به درستی گند زدایی شود.

معاون بهداشتی دانشگاه استفاده از ماسک و رعایت بهداشت فردی توسط فرد مراقبت کننده از بیمار در قرنطینه خانگی را لازم و ضروری دانست و گفت : رعایت بهداشت فردی و شست و شوی صحیح دست ها باید بعد از تماس با فرد بیمار یا محیط اطراف بیمار، مورد تو جه قرار گیرد.

دکتر حیدرزاده در ادامه تاکید کرد : اگر مراقبت کننده از بیمار یا یکی از اعضای خانواده دارای علائمی عفونت حاد تنفسی از جمله تب، سرفه، گلو درد و تنفس دشوار باشند باید ، بلافاصله به نزدیکترین مرکز ۱۶ ساعته غربالگری کرونا مراجعه نماید.

وی همچنین با اشاره به مادران شیرده مبتلا به کووید- ۱۹تصریح کرد : با توجه به اینکه تغذیه کودک با شیر مادر دارای مزایای است و انتقال ویروس کووید ۱۹، از طریق تغذیه با شیر مادر هنوز ثابت نشده است ، مادر می تواند با رعایت موازین بهداشتی به شیردهی کودک خود ادامه دهد .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان یاد آور شد : هموطنان عزیز جهت دریافت مشاوره پزشکی در خصوص کرونا می توانند ضمن تماس با شماره ۴۰۳۰ در سامانه www.salamat.gov.ir نیز، نسبت به خود اظهاری اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *