یادداشت؛هادی محمدزاده،کارشناس بانک

در پی تصميم درست دولت مبنی بر قرنطينه دوهفته ای متاسفانه شاهد اجراي غلط آن در جامعه هستيم. كرونا با تصميمات پيچ در پيچ ما گيج و مبهوت نخواهد شد،زیرا ما می توانيم كرونا را در كشور ريشه كن كنيم.اما اجرای صحيح قرنطينه دو هفته ای در كل كشور و در همه سطوح باید اجرا شود،نه اينكه ما شهر های قرمز را نيمه تعطيل كنيم و سيل مهمانان عزيز از نقطه مرزی قرمز به ساير نقاط سرازير شوند و جاهاي پاك و كمتر آلوده را به نقطه قرمز تبديل كنند .

امروز شاهد هجوم مشتريان استفاده كننده از مرخصي سلامت در بانك ها و ادارات مختلف بوديم،كساني كه در روزهاي عادي به كار خود نمي رسيدند و فرصت را غنيمت شمردند و در زماني مراجعه كردند كه نيمي از كاركنان بر سر كار خود حاضر نبودند و ازدحام آنان خطر شيوع اين بيماري را بالا برد. متاسفانه مسافران از چند روز قبل از شروع قرنطينه در ويلا هاي خودشان در شمال سكني گزيدند و در دوران قرنطينه در سطح شهر جولان مي دهند و به افزایش شيوع بيماري كمك مي كنند.

حال این سوال پیش می آید،که رابطه قرنطينه با صدور مجوز تردد موقت چيست؟ مگر بيماري به كساني كه مجوز تردد موقت دارند سرايت نمي كند.

بهتر است بگوييم اگر بناي ما خلاصي از بيماري منحوس كرونا باشد بايد كمی از دولت مايه بگذاريم و كشور را دو هفته تمام تعطيل كنيم. یعنی تردد در هر سطحي در تمامی نقاط شهر بجز مواقع اضطرار ممنوع باشد. همه ادارات و سازمان ها در هر سطحي تعطيل باشد. امكانات رفاهی دو هفته اي در اختيار همه خانوارها قرار گيرد. تا با كاهش مصرف بنزين و كاهش مصرف‌حامل هاي انرژي و كاهش استهلاك خودروهای عمومي و سطوح خيابان ها و غيره ميتوان هزينه ها را تا حدودی پوشش داد. فقط كافي است زمان براي همه دو هفته متوقف شود.
يعني صاحبخانه دو هفته اجاره نگيرد. طلبكار دو هفته زمان بيشتری در اختيار داشته باشد كارگر دو هفته حقوق بگيرد و كار نكند صاحبكار دو هفته بيمه و ماليات نپردازد.اين شايد بتواند كرونا را ريشه كن كند و هر روش ديگري منجر به از بين بردن اين بيماري نخواهد بود بلكه به شيوع آن كمك خواهد كرد.

◀️پایگاه خبری گیل ابراز : انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *