مدیرکل منابع طبیعی گیلان، مساحت موثر آتش سوزی در منطقه ماسال و شاندرمن را بین ۴۰ تا ۵۰ هکتار دانست و گفت: علاوه بر این، هفت فقره از حریق های کوچک و لکه ای در سطح استان مهار شده است.

گیل ابراز: میرحامد اختری در گفت وگویی با اشاره به وقوع آتش سوزی در اراضی جنگلی شهرستان ماسال طی چهار روز گذشته، اظهار کرد: هم اکنون حریق در جنگل های ماسال و شاندرمن به طور کامل اطفا شده است.

وی مساحت موثر آتش سوزی در منطقه ماسال و شاندرمن را بین ۴۰ تا ۵۰ هکتار دانست و افزود: خوشبختانه حریق سطحی بوده و هیچگونه آسیبی به درختان وارد نشده است، زیرا ارتفاع آتش به بالاتر از نیم متر نرسید و تنها لاش برگ های خشک موجود در سطح جنگل را درگیر کرد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه طی مدت مذکور در شهرستان رودبار، لنگرود و رضوانشهر نیز حریق در سطح جنگل و مرتع داشتیم، گفت: این حریق ها نیز سطحی و لکه ای بوده و بدون کوچک ترین آسیب به درختان مهار شده است.

اختری، ضمن قدردانی از مدیریت بحران استان گیلان جهت هماهنگی های لازم برای کنترل و مهار آتش سوزی در جنگل ها از طریق بسیج امکانات، همچنین استفاده از ظرفیت مرکز اطفای هوایی، یادآور شد: از نظر فنی و کارشناسی استفاده از بالگرد اطفا در حریق های سطحی کارایی ندارد، اما برای اطمینان خاطر، درخواست استفاده از بالگرد را ارائه کردیم تا آمادگی لازم در صورت تبدیل شدن حریق سطحی به تنه ای و تاجی وجود داشته باشد.

وی ماسال و شاندرمن را دو کانون اصلی آتش سوزی جنگل ها دانست و اضافه کرد: علاوه بر این، هفت فقره از حریق های کوچک و لکه ای در سطح استان مهار شده است. در این راستا از کلیه امکانات و تجهیزات اطفای حریق استفاده کردیم.

سرپرست منابع طبیعی گیلان، آتش بر، دمنده انفرادی، آتش کوب، بیل و… را از جمله تجهیزات به کار گرفته شده برای اطفای آتش دانست و خاطرنشان کرد: طی مدت مذکور ۱۰۰ نفر از پرسنل یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و قرق بانان به طور متناوب در منطقه حضور داشتند و اقدام به مهار آتش کردند.

اختری، با اشاره به وجود شاخ و برگ های خشک شده در جنگل در این ایام سال، تصریح کرد: وقوع آتش سوزی هایی که موجب سوختن سطح جنگل می شود، بیشتر عامل انسانی و عمدی دارد.ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *