گیل ابراز/ مهتا صدری: بهزاد داداش زاده را مردم به صراحت لهجه میشناسند. صراحت لهجه ای که او را مورد غضب بسیاری قرار داده است. این گفتگو از منظر یک مربی و پیشکسوت فوتبال و اولین بازیکن گیلانی است که در تمامی رده های تیم ملی بازی کرده و با آشنایی کامل از سیر تحولات فوتبال رشت، به گفته خود، طی سالهای اخیر در بایکوت خبری بسر برده است.

وی به دلایل عقب ماندگی های مکرر و شکست و ناکامی فوتبال ریشه دار رشت، مشخصا تیم سپیدرود در چند سال اخیر پرداخته و گریزی نیز به مشکلات تیم داماش زده است.

داداش زاده با یادآوری سال های بازی ،شاگردی و آموخته های خود در حضور اساتیدی همچون، مرتضی ابوالحسنی، خانجان زاده، احمد آهنگی، مجید جهانپور ، علی پروین و… که همگی مربیانی پاک و سالم بودند، گفت: اما امروزه فساد در فوتبال رخنه کرده است و مسائل مالی و سیاسی بیشترین تاثیر را بر فوتبال ایران دارند و گیلان نیز از این قاعده مستثنی نیست و هر دو تیم داماش و سپیدرود تحت تاثیر مدیریت افرادی هستند که بجای تلاش برای ارتقای فوتبال رشت و شادی دل هواداران این تیم ها ، از دو مورد ذکر شده تاثیر میگیرند.

او سقوط سپیدرود به لیگ دسته دو را در راستای اهداف غیرفوتبالی مدیران فعلی آن دانست و اظهار کرد: متاسفانه یا خوشبختانه به جرات بگویم که در حال حاضر پولی که در فوتبال هست در هیچ شغل دیگری نیست و افراد از راه های کثیف یک شبه پولدار میشوند و به همین جهت تیم های فوتبال را به هیچ قیمتی رها نمیکنند و بنابراین هرساله شاهد این ناکامی ها هستیم.

این مربی فوتبال به تشریح وقایع سالهای حضور خود در سمت مربی داماش و تلاش هایش برای ایجاد تعامل میان این دو تیم ریشه دار رشتی و اختلاف افکنی های افرادی که ذینفع این اختلافات بودند، پرداخت و گفت: اشخاصی که من از صومعه سرا آوردم، اصلا رشتی نیستند و من مسبب حضورشان در رشت و معرفی آنها به باشگاه پرسپولیس تهران بودم، مرا بچه رشت نمیدانند در حالیکه ریشه من در رشت و در محله قدیمی جیر باغ مشخص است.

او با یادآوری زمانی که یک فرد سیاسی مالکیت تیم سپیدرود را برعهده گرفته بود و یکی از مدیران حال حاضر سپیدرود نیز مربی این تیم بود، به انعقاد قرار دادهای بی منطق مالی با بازیکنان توسط این شخص اشاره کرد و گفت: این عملکرد موجب بدهی دو میلیارد و هفتصد هزار تومانی روی دست باشگاه شد و از همان زمان نیز این تیم‌ به سراشیبی سقوط افتاد و هنوز هم این افراد دست از سر این تیم برنداشته اند. همان اشخاص هم اکنون نیز در کمیته اخلاق برای عدم ثبت چهار بازیکن و دریافت پول از این بازیکنان پرونده دارند. با همین رویه همچون گذشته برای سالهای بعد بدهی باقی میگذارند، با اینحال همچنان به دنبال منافع سیاسی و مالی و کسب وجهه اجتماعی هستند.

داداش زاده سپس به تلاش و زحمات علی نظر محمدی و فرشاد پیوس و صعود پله پله و صادقانه تیم سپیدرود به لیگ‌ برتر (در حالیکه فیلم مدیرعامل فعلی این تیم وجود دارد که شب قبل از بازی از احتمال صعود این تیم به لیگ برتر اظهار ناراحتی میکرد) و حضور اسطوره فوتبال در رشت و به وقایع پس از آن پرداخت و گفت: وی چون حاضر نبود به کسی باج بدهد، همین مدیران حال حاضر سپیدرود زیر پای او را خالی کردند و او از رشت رفت.

وی اظهار کرد: پس از این مربی، فردی مالکیت تیم را به عهده گرفت که با شوآف و با هدف مطرح کردن خود سپیدرود را به چالش برد و افرادی به عناوین مختلف خود را به این تیم نزدیک کردند و پول های هنگفتی دریافت و مقاصد خود را دنبال کردند.

این پیشکسوت فوتبال در پاسخ به این سوال که چرا اکنون دیگر هیچیک از مسئولین به تیم های فوتبال رشت کمک نمیکنند، گفت: زیرا همین افراد به بهانه های مختلفی پول های هنگفتی از مسئولین دریافت نموده و هیچ سندی نیز ارائه نکرده اند و مشخص نیست در حالیکه بازیکن همچنان پول نگرفته، این دریافتی ها در کجا هزینه شده است.در این صورت چرا مسئولین باید مجددا به این تیمها کمک کنند؟

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون دو تن از مدیران سپیدرود در شهرداری و همزمان در این باشگاه خصوصی سمت دارند، گفت: موضوع دریافت حقوق و کسب درآمد از دو محل، مصداق دو شغله بودن است و این افراد با طرح این ادعا که با وجود جایگاه خود در شهرداری امکان کمک کردن به تیم بیشتر فراهم میشود، سمت دریافت کرده و مقاصد دیگری از حضور در این تیم دنبال میکنند.

او در خصوص داماش نیز با مثبت ارزیابی کردن عملکرد مالک داماش در یکی دو سال اول گفت : اما به یکباره با پیوستن چندین دلال که باعث ایجاد چالش برای داماش شدند و موجبات جدایی سیامک فراهانی را فراهم کردند، همه چیز به هم ریخت.

داداش زاده با انتقاد از مدیران داماش با این عنوان که کجای دنیا مربی که خوب کار میکند و تیم خوبی ساخته و هیچ پولی هم برای خودش نخواسته است، کنار میگذارند و دلال ها را به تیم اضافه میکنند، گفت: این افراد با وعده جذب اسپانسر و امکانات به تیم ورود کردند و همانطور که شاهد بودیم، تمام وعده هایشان نیز تو خالی بود اما اینجانب شخصا سه اسپانسر به مالک تیم داماش معرفی کردم که به بهانه های واهی با آنها توافق نشد و اگر غیرت بازیکنان داماش که از جان و دل مایه گذاشتند نبود، این تیم نیز سقوط کرده بود.

این پیشکسوت فوتبال ایران با تاکید بر اینکه مردم باید این واقعیت ها را بدانند، بیان کرد: هدف افرادی که در این تیم ناگهان شوی استعفا اجرا و اظهار میکنند که قصد تیمداری ندارند، مطرح شدن و دریافت کمک مالی است. همانطور که بگوش میرسد؛ پسر یکی از مدیران داماش و همینطور یکی از مدیران سپیدرود قصد کاندیداتوری برای شورای شهر رشت را دارند و برای حضور در شورای شهر در حال برنامه ریزی هستند.

وی گفت: این افراد بخاطر پول و امکاناتی که در فوتبال هست، تیمها را رها نمیکنند و این فلاکت نتیجه تفکر غیرفوتبالی، غیردلسوزانه و منفعت طلبانه ست.

داداش زاده با انتقاد از خبرنگارهایی که بدور از رسالت اطلاع رسانی خود از مشکلات فوتبال و انتقادات نمینویسند، گفت: اینکه به برخی خبرنگارنماهای صدا و سیما پول بدهند که فقط نکات مثبت تیم ها را بگویند و هر کس انتقاد کند، تهدید کنند و با تهدید اجازه انعکاس انتقادات را ندهند، عجیب نیست؟ من پیشکسوت فوتبال رشت هستم چگونه میشود در این چند سال یکبار در شهر خودم راجع به فوتبال رشت با من مصاحبه نشود؟ چطور در تهران، ایران، شبکه ورزش، قبل دربی، برای کارشناسی بازی های تیم ملی از من مصاحبه میگیرند اما در شهر خودم آقایان نمیگذارند که صدای من بگوش مردم برسد؟ آیا به این دلیل نیست که من حقیقت را میگویم؟ این آقایان اینگونه با حذف منتقدین خود تیمدار شده اند.

داداش زاده با طرح این ادعا که سقوط به لیگ دسته دو با برنامه ریزی و هدفمند بود زیرا زد و بند و فساد گسترده ای در لیگ دسته دو حاکم است و نظارت موثری وجود ندارد و آزمایش دوپینگ نیز انجام نمیشود و… تاکید کرد: درخواست ما از اداره کل بازرسی گیلان ورود جدی به حسابرسی های دو تیم داماش و سپیدرود و روشن شدن زوایای تاریک ناکامی های مکرر این تیم هاست.

این پیشکسوت فوتبال با بیان اینکه دو تیم سپیدرود و داماش برای مردم رشت است و باید به صاحبین اصلی و دلسوز خود برگردد، گفت: آه هواداران دلسوز و قدیمی این تیم ریشه دار همواره بدنبال مسببین وضعیت نابسامان این تیم هاست./گیلان صدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.