مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان از احیاء رشته‌های منسوخ شده صنایع‌دستی خبر داد و گفت: توجه به صنایع‌دستی از مهاجرت معکوس روستائیان جلوگیری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری گیل ابراز ،مسعود حلاج‌پور با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال و نیز مهاجرت معکوس روستاییان در گیلان با توجه به نیروی کارآمدی که در این استان داریم، توجه به صنایع‌دستی می‌تواند نتیجه‌بخش باشد، اظهار داشت: گیلان پتانسیل‌های وسیعی در بخش گردشگری دارد که باید از آن بهترین استفاده را ببریم.

وی به یکی از روستاهای استان به نام روستای عنبران و پرونده گلیم‌بافی این روستا نیز اشاره کرد و ابراز داشت: در این روستا چیزی در حدود ۸۸۰ کارگاه فعال گلیم‌بافی دایر است از سوی دیگر بیش از ۹۰۰ نفر از بانوان در این روستا به حرفه بافت گلیم مشغول هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه با توجه به ظرفیت‌هایی که در گیلان وجود دارد این استان می‌تواند به محلی برای برگزاری دائمی نمایشگاه‌های هنرهای سنتی در سطح ملی و بین‌المللی تبدیل شود تصریح کرد: با ثبت روستای قاسم‌آباد در استان گیلان شاهد اتفاقات بسیار خوبی در این روستا هستیم که توانسته برای اهالی شغل و درآمد ایجاد کند.

حلاج‌پور، یکی از موضوعاتی که به‌صورت جدی در استان گیلان به ویژه در حوزه صنایع‌دستی آن دنبال می‌شود را مهارت‌آموزی اعلام کرد و در همین زمینه ابراز داشت: موضوع آموزش با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای در استان گیلان به خوبی پیگیری می‌شود و میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان آن را در اولویت قرار داده است.

وی به یکی از برنامه‌های این دستگاه در حوزه هنر صنایع‌دستی اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی کارگاه‌ها، فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های دائمی در شهرهای گیلان با استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و فضاهای بلااستفاده، به ویژه مدارس بلا استفاده یکی از اهداف ما محسوب می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان، اقدامات میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در زمینه صادرات صنایع‌دستی استان و راه‌های توسعه هر چه بیشتر آن را برشمرد و اظهار داشت: برگزاری سمینار تخصصی در مورد آشنایی با ظرفیت‌های موجود تولیدات صنایع‌دستی استان و توسعه صادرات آن از جمله اقداماتی است که انجام آن همچنان استمرار دارد.

حلاج‌پور با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۸۰ رشته صنایع‌دستی در سطح استان رایج است عنوان کرد: در راستای احیای رشته‌های منسوخ شده نیز برنامه‌های متنوع و گسترده‌ای مانند توانمندسازی جوامع محلی از طریق تسهیل‌گران و برگزاری دوره‌های آموزشی در استان گیلان اجرا می‌شود.

وی تجهیز کارگاه‌ها و برگزاری نمایشگاه‌های ترویجی را از دیگر اقدامات اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان برای احیاء رشته‌های منسوخ شده صنایع‌دستی ذکر کرد و افزود: نوآوری و به‌روزسازی صنایع‌دستی از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی طراحی نیز از دیگر اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *