اختصاصی _ حسین میرزایی معاون اسبق توسعه ومدیریت اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان و عضو شورای سازمان سیما و منظر شهرداری رشت واز فعالان حوزه فرهنگی و‌گردشگری در یادداشت خبری نوشت:
به راستی چه کسی باید برای حمایت از سرمایه گذاران حوزه های گردشگری و صنایع دستی قدم بردارد؟
حمایت دولت در راستای اشتغال به نظر مردم با تسهیلات ۱۲درصد اماکن پذیر می باشد؟
آیا برای سرمایه گذاران که میلیاردها تومان هزینه کردند،حمایت حساب می شود ؟
کسی پای درد و دل سرمایه گذاران نشسته !

باشروع ويروس كرونا در جهان و تاثيرات آن بدون استثناء هيچ فعاليتي از اثرات مضر آن در امان نمانده است. در اين ميان گردشگری به سبب ماهيت خود با شيوع ويروس و بسته شدن مرزها اكثر سفرها كنسل شده و ميلياردها دلار زيان به هلدينك هاي گردشگري وارد ساخت و فعالان اين عرصه اهم از أقامتي و پذيرايي ، شركتهاي هواپيمايي و حمل ونقل دچار آسيب شدند.

با اینکه رقم مشخصی درباره ضرر ناشی از کرونا در این بخش‌ها در دست نیست اما وزارت میراث فرهنگی خسارات وارد شده به سه بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را ۳۸۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده است.

دولت ایران پیشتر گفته بود ۷۵ هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت کل کسب و کارهای آسیب دیده درنظر گرفته است که گردشگری هم بخشی از آن است.

شیوع کرونا در ایران در آستانه تعطیلات نوروزی شدت گرفت‌. زمانی که بسیاری از صنایع وابسته به گردشگری با خيل عظیمی از درخواست برای لغو سفر و بازگرداندن پول مسافران مواجه شدند. بعضی از شرکتهای مسافرتي هنوز موفق نشدند پول خود را از شرکتهای هواپیمایی پس بگيرند. از آنجايي كه يكي از محورهاي اصلي توسعه استان گيلان بر اساس گردشگري است و اين استان از كانونهاي اصلي شيوع اوليه اين ويروس منحوس بوده كليه فعاليتهاي گردشگري اين استان دچار ضرر و زيانهاي بيشماري شده است.ما با گروهی از مشاغل مواجهیم که بیشتر از ۶ ماه است معیشت و اشتغالشان تحت تاثیر مستقيم و غير مستقيم قرار گرفته و با شیوع ویروس کرونا رسما بیکار شده‌اند و بیمه هم ندارند.

دولت با درخواست وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای اختصاص ۳۸۰۰ میلیارد تومان برای جبران خسارات ناشی از شیوع کرونا و آسیب به کسب و کارهای مرتبط با گردشگری موافقت نکرده و وام ۱۲ درصدی را مطرح كرده است.
نرخ سود این تسهیلات ۱۲ درصد است و دوره بازپرداخت آن دو سال مي باشد.

۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر شغل اختصاص می‌یابد. به فرض مثال اگر یک هتل و یا دفتر خدمات مسافرتی ۲۰ نفر شاغل بیمه‌ای داشته باشد، به ازای هر نفر ۱۶ میلیون تومان تسهیلات اختصاص می‌یابد.

فعالان گردشگری از اين شرايط پرداخت تسهيلات راضي نبوده و وام ۱۲ درصدی را مشکل‌زا توصيف کرده‌اند چون به گفته آنها این وام بر بدهی آنها خواهد افزود و تسهیلات دولت را با توجه به حجم خسارات زياد، کافی نمي دانند.

کرونا یک هشدار مهم به دولتها بود که نشان دهد سلامت عمومی جامعه براي توسعه صنعت گردشگری یک کشور اولویتی انکارناپذیر است، کرونا هشدار داد که اگر مولفه امنیت مورد توجه قرار نگیرد تاثیرات غير قابل جبراني خواهد گذاشت.

از اینرو پيشنهاد مي گردد مولفه اي چون بهداشت و سلامت عمومی جامعه، بعنوان یک الزام و مطابق با شاخص های استاندارد جهانی در کلیه فرآیندهای گردشگري از حمل ونقل، اقامت، خوراک و تفریح ساری و جاری سازد چرا که در این برهه زمانی حساس صنعت گردشگری ابتدا برای شروع و رونق کسب و کارهای خود نیاز به جلب اعتماد عمومی مردمی دارد که به صورت بالقوه پس از به وجود آمدن محدویت های اجتماعی اجباری و در خانه ماندن نیاز به تجدید روحیه برای سفر دارند پس قطعا دوباره بازار گردشگری می تواند در استان رونق گیرد اما با شرایطی متفاوت تر از گذشته!

كرونا حوزه صنایع دستی استان گيلان را نيز همانند سایر مشاغل تحت تاثیر قرار داده است چرا که وضعیت اقتصادی، محدودیت‌های تردد، قرنطینه‌های خانگی، توقف فعالیت بازار و همچنین تعطیلی فروشگاه هاي صنایع دستی، سبب کاهش چشمگیر تولید و فروش حوزه صنایع دستی شده است.

همچنين در بعد آموزشی- ترویجی نيز با تعطيلي آموزشگاه ها دچار چالش شدند . کارگاه‌های تولیدی در سراسر استان بالأخص کارگاه‌های تولیدی گروهی به طور مطلق تعطیل شده‌ و هزینه‌های نگهداری، بیمه، حقوق کارگران، مالیات و … به همه این کارگاه‌ها آسيب زد.

به طور معمول با ايجاد بازارچه هاي موقت در تعطيلات نوروزي كه هر ساله در سراسر استان داير مي شد اين نمایشگاه‌های محلی نيز تعطيل شدند. اما در اين بخش فرصتی که پیش آمد این بود که هنرمندان به سراغ شبکه‌های اجتماعی رفتند و توانستند از طريق فضای مجازی توليدات خود را در معرض فروش قرار دهند اما اين موضوع فقط به تعداد معدودي از هنرمندان كه به فضاي مجازي دسترسي داشته و علم آن را داشتند خلاصه مي شد و تعدادي ديگر همچنان با مشكلات عدم فروش محصولات توليدي خود دسته و پنجه نرم ميكنند. به نظر می‌رسد که این یک واقعیت است که هنرمندان باید برای خود یک برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری داشته باشند و اگر یک پایگاه به شکل یک صفحه مجازی داشته باشند، قطعاً می‌تواند در آینده برای آن‌ها فروش خوب و سود اقتصادی داشته باشند.
بنا به اظهار کارشناسان حوزه سلامت کرونا فعلا ماندگار است بنابراین حمایت دولت از این بخش و فراهم کردن بستر مناسب جهت فعالیت و فروش تولیدات صنایع دستی ضروری است. باید تمهیدات لازم هرچه سریع‌تر اتخاذ شود و صنعت صنایع دستی با مراقبت‌های ویژه دولت احیا شود چرا که در غیراینصورت کرونا قطعا ضررهای جبران ناپذیری بر پیکر این صنعت وارد خواهد کرد.

چتر حمایتی دولت برای کارگاه‌های واقعی باز شود و با ارائه کارت‌های اعتباری و وام‌هایی که روند اداري پیچیده اي نداشته باشند از راهکارهای مؤثر جهت کمک به تولید کنندگان صنایع دستی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *