مدیرکل بهزیستی استان گیلان، گفت: با توجه به بررسی های انجام شده، اعتیاد و مواد مخدر چهارمین بحران در جهان محسوب می شود که هر ساله تعداد زیادی به دلیل فروش و یا استفاده از مواد مخدر راهی زندان می شوند.

گیل ابراز؛ حسین نحوی نژاد به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: سازمان بهزیستی در کشور نیز در خصوص مبارزه با مواد مخدر فعالیت های گسترده ای دارد که این سازمان یکی از اعضای شورای مبارزه با مواد مخدر است که وظایفی از قبیل پیشگیری ، درمان و غیره به این سازمان محول شده که در طول سال همواره این سازمان در این خصوص فعالیت دارد.

وی بیان کرد: سازمان بهزیستی به صورت درمان های سرپایی و یا مراکز ترک اعتیاد فعالیت دارد و در بخش آخر نیز، توانمندسازی است که در نهایت افرادی که سم زدایی می شوند عنصر مفیدی برای جامعه باشند. 

مدیرکل بهزیستی گیلان، اضافه کرد: در  بحث های پیشگیری که مقدم و کم هزینه تر از درمان است، سعی کردیم با مشارکت های اجتماعی این کار را انجام دهیم و از سال ۷۵ برنامه جامع پیشگیری از اعتیاد در بهزیستی آغاز و در استان گیلان نیز این امر از سال ۸۱ فعالیت خود را شروع کرد.

نحوی نژاد، خاطرنشان کرد: در بحث پیشگیری از اعتیاد، ۶۳ محله شهری، ۴۳ محله روستایی، ۲۲ محیط کار( رشته شغلی)، پنج محیط نظامی و دهها مهدکودک در این خصوص فعالیت داشته که در سال ۹۸ حدود ۷۲۸ هزارنفر از برنامه پیشگیری اداره بهزیستی گیلان سود بردند.

وی تسریع کرد: در زمینه شناخت و تعیین مشکلات نیز باید تلاش کنیم تا مداخله ما تاثیرگذار باشد و این چیزی که در محلات بابت عوامل این پدیده شوم شناسایی شده ، می توان به خانواده های دارای مشکلات و درگیر پدیده شوم اعتیاد گسترش دارد.

مدیرکل بهزیستی گیلان، گفت: دلایل استفاده از مواد مخدر در خانواده ها نیز گوناگون است اما با توجه به سود سرشار از فروش مواد مخدر که سالیانه نصیب سوداگران مواد مخدر می شود آنان ترفندها و تبلیغات گسترده ای را انجام می دهند تا افراد بیشتری از مواد مخدر استفاده کنند.

نحوی نژاد، به عوامل محافظت کننده خانواده ها از عدم استفاده از مواد مخدر نیز اشاره و اظهار کرد: مشارکت افراد در سنین مختلف که در بهبود محلات مشارکت داشته باشند در عدم استفاده از مواد مخدر تاثیرگذار است و اگر بتوانیم این پیوندها را در هر محله ایجاد کنیم، مصرف نیز کمتر می شود و از طرف دیگر باید برای نوجوانان و جوانان نیز فرصت تفریح ایجاد کنیم و همچنین افزایش آگاهی، پرداختن بیشتر والدین به عواطف و خواسته های فرزندان نیز از دیگر راههای کاهش مصرف مواد مخدر است.

مدیرکل بهزیستی گیلان به ارایه خدمات درمانی سازمان در گیلان اشاره و بیان کرد: ۲۹ هزار مورد از خدمات درمانی نیز در ۱۳۴ مرکز انجام شد که از این مرکز می توان به ۷۲ مرکز سرپایی، ۵۷ مرکز اقامتی، دو مورد TC، یک مورد مرکز توانمندسازی و یک مورد ماده ۱۶ اشاره کرد که در همه این موارد نظارت نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *