رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی گیلان گفت:سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نو آموزان بدو ورود به دبستان در استان گیلان همزمان با سراسر کشور از اول مرداد ماه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی آغاز می شود.

اختصاصی ،گیل ابراز _ سارا حقیقی؛ رقیه کریمی، با بیان اینکه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نو آموزان بدو ورود به دبستان از اول مرداد ماه در استان آغاز می شود گفت: پیش بینی می شود امسال بیش از ۲۰ هزار نو آموز بدو ورود به دبستان در این برنامه مورد ارزیابی قرار گیرند.

وی در خصوص مجموع نتایج سنجش سال ۹۸ گفت:تعداد تست شوندگان ۳۱ هزار و هشتصد و هفتاد و هفت نفر بوده که از این مجموع ۲۰ هزار و نهصد و سی و هفت نفر دانش آموزان بدو ورود و تعداد ۱۰ هزار و هشتصد شصت و شش نفر دانش آموزان پیش دبستانی بوده اند.

وی با اشاره به اهمیت برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی در انتخاب جایدهی و موقعیت تحصیلی دانش آموزان خاطرنشان کرد: در مرحله اول سنجش، نوآموزان از نظر بینایی، دید رنگ، شنوایی، گفتاری، قد و وزن، دهان و دندان و اختلالات جسمی و حرکتی در پایگاه های سنجش شهرستان ها و مناطق مورد ارزیابی قرار می گیرند. همچنین وضعیت جسمانی و سلامت نوآموزان، توسط پزشکان مستقر در پایگاه ها و یا مراکز بهداشتی- درمانی مورد بررسی قرار می گیرد.

کریمی ادامه داد: نوبت دهی نوآموزان برای سنجش از نیمه دوم تیرماه ، پس از ثبت نام در مدرسه و بر اساس سامانه سنجش صورت می گیرد و اولیای نوآموزان باید به همراه فرزندشان و با در دست داشتن مدارک لازم، در زمان مقرر در محل پایگاه سنجش حضور یابند.

وی با اشاره به این که ارزیابی نوآموزان در دو سطح اولیه و تخصصی انجام می گیرد،تصریح کرد: نوآموزانی که در ارزیابی اولیه قادر به پاسخ گویی به سؤالات بوده و مشکل خاصی نداشته باشند، گواهی ثبت نام در مدارس عادی را دریافت می کنند در غیر این صورت به پایگاه های تخصصی ارجاع داده شده و سپس ارزیابی های تخصصی در زمینه های بینایی، شنوایی، جسمی- حرکتی و هوش انجام می شود و با توجه به تشخیص متخصصان و نوع مشکلات شناسایی شده به مدارس عادی یا استثنایی معرفی می شوند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی گیلان به فعالیت پایگاه های سنجش در شهرستان ها و مناطق مختلف استان گیلان اشاره کرد و گفت:برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان با تشکیل ۳۰ پایگاه سنجش جهت سنجش نو آموزان بدو ورود به دبستان در سال جاری در استان به اجرا در خواهد آمد.

کریمی همچنین در خصوص سنجش نوآموزان پیش دبستانی گفت: هم اکنون در مورد سنجش این نوآموزان دستورالعملی ارسال نشده و در تابستان فقط نوآموزان بدو ورود به پایه اول مورد سنجش قرار خواهند گرفت.

وی در همین زمینه افزود:با توجه به ظرفیت های موجود و برنامه ریزی های صورت گرفته در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی ، سعی شده تا شرایطی فراهم شود که والدین و دانش آموزان کمترین مشکل و توقف را در پایگاه های سنجش داشته باشند.

کریمی بر توجه به وضعیت روانی و جسمانی نو آموزان در پایگاه های سنجش تاکید کرد و افزود: توجه به نتایج غربالگری سنجش نیز در راستای مداخله به هنگام و ارتقای کیفیت فعالیت های آموزشی و پرورشی ضرورتی انکار ناپذیر است.

وی با بیان اینکه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نو آموزان بدو ورود به دبستان برای کلاس اولی ها ضروری است، خاطر نشان کرد: اجرای اصولی این طرح با تعامل و همکاری اولیاء نوآموزان، آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی در افزایش بهره وری و ارتقاء کیفیت آموزشی بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.