در یکصد و چهل و سومین جلسه شورای شهر رشت با دوفوریت لایحه دوچرخه اشتراکی در رشت موافقت نشد.

به گزارش گیل ابراز و به نقل از دیارمیرزا، یکصد و چهل و سومین جلسه شورای شهر رشت با حضور اعضای شورا عصر روز چهارشنبه برگزار شد.

در ابتدای جلسه اسماعیل حاجی پور رییس شورای شهر رشت با اشاره به آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم منتخبین جدید منشا خیر برکت باشند و در یک فرصت مناسب حتما از آنها برای حضور در شورا دعوت خواهیم کرد.

حاجی پور در مورد پروژه های عمرانی شهرداری نیز اظهار کرد: فردا جلسه‎ای در دفتر شهردار با مدیران مرتبط برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم تسریع در امور اظهار کرد: اگر مدیری در این مورد تخطی و کوتاهی کند، بی تعارف با او برخورد جدی خواهد شد. در مورد پروژه های عمران شهری با هیچ کس شوخی نداریم زیرا اکنون هوا مناسب است و باید کارها را انجام بدهیم.

حاجی پور افزود: ۲۸ لایحه در کمیسیون‌های شورا مانده است و به مدت یک هفته فرصت می دهم که لوایح را به صحن شورا ارجاع بدهند تا بتوانیم تصمیم گیری کنیم.

رئیس شورای شهر رشت در مورد لایحه شهرداری در مورد شرکتی که پیشنهاد اجرای طرح دوچرخه اشتراکی ر رشت را مطرح کرده، گفت: اگر این شرکت آغاز به کار کند بعد از تهران و شیراز، شهر رشت سومین شهری خواهد بود که دوچرخه اشتراکی خواهد داشت.

وی افزود: قیمت استفاده از دوچرخه در این لایحه ساعتی ۲۴۰۰ تومان است.

مخالفت شورا با دوفوریت لایحه دوچرخه اشتراکی

رضا رسولی دیکر عضو شورای شهر رشت در مورد این لایحه اظهار کرد: از شورای چهارم به دنبال استفاده مردم از دوچرخه بوده ایم.

وی افزود: شرکتی که مطرح شده از شرایط بسیار خوبی برخوردار است و از شهرداری هیچ چیزی نمی خواهند.

عضو شورا گفت: دوچرخه‎ها وارداتی از چین بوده و برای استفاده از بانوان نیز مناسب خواهد بود.

مریم گل احضار رییس سازمان سرمایه گذاری شهرداری درمورد این لایحه با بیان اینکه دوچرخه اشتراکی مزیت های زیادی دارد، گفت: قطعا از سوی مردم از طرح دوچرخه های اشتراکی شاهد استقبال خوبی خواهیم بود.

وی افزود: طرح این شرکت هزینه ای برای شهرداری ندارد و کاملا بومی است. دوچرخه‎ها را از چین وارد خواهد کرد و پیشنهاد قیمت ساعتی استفاده از دوچرخه ۲۴۰۰۰ ریال بود که در توافق با شهرداری به ۱۵۰۰۰ ریال رسیده است.

بهراد ذاکری در مورد این لایحه اظهار کرد: انحصاری نخواهد بود و شرکت های دیگر نیز می توانند پیشنهاد قیمت بدهند.

وی افزود: این لایحه نکات مثبت زیادی دارند و باید ایجاد فضای دوچرخه سواری را تعیین کنیم چون ضامن جان مردم هستیم.

در نهایت با دوفوریت این لایحه موافقت نشد و لایحه با یک فوریت به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شد.

شهردار رشت نیز در این جلسه با اشاره به تصرف ۵ هکتار زمین توسط مرزبانی اظهار کرد: این زمین بخشی از زمین های آرامستان بوده که از سوی مسکن و شهرسازی به مرزبانی داده شد اما با ورود شهرداری مقرر شد که به همان اندازه زمین توسط اداره کل راه و شهرسازی به شهرداری تحویل داده شود.

ناصر حاج محمدی با بیان اینکه این طرح با موافقت شورا اجرایی می‎شود، افزود: بر اساس توافقات انجام شده بخشی از زمینی که مرزبانی تصرف کرده بود برای اجرای پروژه گیل لند در اختیار شهرداری رشت قرار داده می شود.
وی افزود: هنوز معادل‎سازی زمین انجام نشده است و از شورا تقاضا دارم که با این طرح موفقت کند.

زمین آرامستان از سوی مسکن و شهرسازی غصب شد

حجت جذب در واکنش به طرح این موضوع با بیان اینکه این ۵ هکتار هنوز به نام شهرداری نیست، اظهار کرد: زمین مذکور در گرو منابع طبیعی است و نمی توانیم درباره آن تعیین تکلیف کنیم.

امیرحسین علوی نیز گفت: این زمین متعلق به شخص بوده است و وقف برای دفن اموات شده است.

وی افزود: زمین آرامستان از سوی مسکن و شهرسازی غصب شد و برای همین شهرداری توانسته آن را رفع تصرف کنند.

علوی ادامه داد: امروز با مصوبه شورا به کار نیروی انتظامی که زمین را توسط مسکن و شهرسازی غصب کرده است، رسمیت می‎دهیم و این اصلا درست نیست چون هنوز سند به نام خود شهرداری نیست.

وی افزود: پیش از مصوبه باید زمین معوض از سوی راه و شهرسازی مشخص شود تا مشکلی ایجاد نشود. چون زور انها به شهرداری می چربد باید در نحوه نگارش مصوبه شورا نیز دقت شود.

در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد

اسماعیل حاجی پور نیز با بیان اینکه در ورودی شهر توقف مناسب برای مسافران وجود ندارد و باید در این زمینه اقداماتی صورت گیرد، گفت: باید کارها را به گونه‎ای پیش ببریم که گردشگران برای شهر ثروت بیاورند و نه اینکه محل هایی برای دپو زباله آنها درست کنیم.

وی با بیان اینکه با شروع پروژه برای بهره برداری از آنها زمان زیادی نداریم، گفت: در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد تا جوانترها بیایند.

گفتنی است در پایان با لایحه واگذاری زمین معادل توسط راه شهرسازی به شهرداری رشت موافقت شد.

ساختمان تاریخی بلدیه رشت به موزه مردم شناسی، خانه میرزا کوچک به موزه میرزا، عمارت کلاه فرهنگ به موزه نهضت جنگل، ساختمان استانداری سابق به موزه هنرهای زیبا و ساختمان محوطه شهرداری به موزه انقلاب تبدیل می شود.

مسعود حلاج پور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در جلسه شورای شهر رشت گفت: از سال ۸۰ ساکن شهر رشت هستم و این شهر را به طور کامل می شناسم.

وی افزود: ساختمان تاریخی بلدیه رشت به موزه مردم شناسی تبدیل می‌شود.

حلاج پور با بیان اینکه در زمینه ایجاد موزه، اعتبارات خوبی به سازمان داده است، اظهار کرد: بر این اساس، خانه میرزا کوچک به موزه میرزا، عمارت کلاه فرهنگ به موزه نهضت جنگل، ساختمان استانداری سابق به موزه هنرهای زیبا و ساختمان محوطه شهرداری به موزه انقلاب تبدیل می شود.

وی افزود: نگهداری و مرمت ابنیه های قدیمی هزینه دارد که امیدواریم با هماهنگی شهرداری بتوانیم از آن حفظ و حراست کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در مورد روز جهانی صنایع دستی در ۲۰ خرداد اظهار کرد: شهرستان رشت ۹ هزار هنرمند صنایع درستی دارد که شورا و شهرداری می تواند برای رونق صنایع دستی از این ظرفیت استفاده کند.

سه بنای تاریخی رشت نیازمند مرمت هستند

اسماعیل حاجی پور در این جلسه با بیان اینکه سه بنای تاریخی در شهر رشت نیازمند حفظ و حراست هستند، اظهار کرد: به مدیر کل سابق میراث فرهنگی خسته نباشید می گویم اما در دوره قبل مدیریت میراث همواره با شورا به چالش برخوردند.

وی افزود: اما با مدیریت جدید و روی کار آمدن حلاج پور شاهد این هستیم که خودشان برای این بناها پیش قدم شدند و حتی تفاهمنامه ای با شهرداری امضا شده است.

حاجی پور گفت: باید از ظرفیت همه افراد در حفاظت بناهای تاریخی شهر استفاده کنیم و به شهردار تاکید می کنم که کنار میراث فرهنگی استان باشد.

بافت پیاده راه رشت تغییر کند

فاطمه شیرزاد در ادامه جلسه با اشاره به پیشنهادات مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار کرد: با پیشنهادات مطرح شده یقینا شاهد افزایش تعداد موزه های رشت خواهیم بود.

وی به سفر دکتر نوبخت معاون رئیس جمهوری به رشت اشاره کرد و گفت: امیدواریم طی این سفر اعتبارات خوبی به این مهم اختصاص پیدا کند.

بهراد ذاکری عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه همراهی میراث بسیار خوب است، گفت: اما برای اجرایی شدن این اقدامات نیازمند تغییر بافت پیاده راه هستیم و کاربری مغازه‎ها به سمت و سوی کافه کتاب و کالاهای فرهنگی تبدیل شود.

در پایان با دوفوریت لایحه ساماندهی، مرمت و حفاظت و به کار گیری ساختمانهای تاریخی رشت برای موزه موافقت شد.

گفتنی است، مسعود حلاج پور که کمتر از یکماه به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب شده مورد تقدیر شورای رشت قرار گرفت.

وعده شورا به پاکبان پاکدست عملی نشد

همچنین در این جلسه فرهام زاهد با اشاره به پاکبانی که بالغ بر یک میلیارد تومان پول را پیدا کرده بود و به صاحبش برگرداند، گفت: کار ایشان بسیار بزرگ بود و شورا قول داد که خانه ای در مسکن مهر به این پاکبان بدهد اما هنوز این کار انجام نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.