منطقه آزاد انزلی در عرصه تولید و تأمین ملزومات مورد نیاز جهت مبارزه با کرونا بین مناطق آزاد کشور به مقام نخست نائل آمد.

به گزارش گیل ابراز و به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، دبیر ستاد مقابله با ویروس کرونا این منطقه با بیان اینکه در بررسی های انجام شده میان مناطق آزاد در عرصه تولید و تأمین ملزومات مورد نیاز جهت مبارزه با کرونا، منطقه آزاد انزلی در شاخص تولید ماسک و لباس بیمارستانی به مقام نخست نائل آمد، اظهار داشت:از سوی دیگر در دو ماهه اسفند و فروردین، واحدهای تولیدی فعال در سطح منطقه با تولید ۹۷۵ هزار ماسک و ۸۰ هزار دست لباس به رکورد بیشترین میزان تولید دست یافتند.

مهدی کوچکی، با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی در زمینه تأمین مواد ضدعفونی کننده و الکل مورد نیاز رتبه دوم مناطق آزاد هشت گانه کشور را از آن خود نموده، افزود:در عین حال در زمینه واردات الکل طبی مشتمل بر محلول و ژل ضدعفونی کننده ۱۲۰ میلی لیتری،طی این مدت ۵۱۸۴ عدد و ۱۳۷ هزار و ۵۵ تن محلول و ژل ضدعفونی‌کننده نیز توسط بازرگانان منطقه وارد منطقه، استان و کشور شده است.

دبیر ستاد مبارزه با ویروس کرونا منطقه آزاد انزلی با قدردانی از تلاش های تولید کنندگان و واردکنندگان منطقه در زمینه تأمین نیاز کادر بیمارستانی و مردم اضافه کرد: در این میان واحدهای تولیدی منطقه نیز ۱۴۵ هزار بطری محلول و ژل ضدعفونی کننده ۱۲۰ میلی لیتری و ۱۲۰ هزار لیتر هم از این مواد تولید نمودند.

وی در ادامه توضیح عملکرد سازمان و فعالان اقتصادی منطقه متبوع خود، گفت: در طول دو ماه اسفند و فروردین نیز توسط فعالان اقتصادی منطقه تعداد ۲۵۰ هزار جفت دستکش و ۱۰۰ هزار عدد ماسک از طریق این منطقه وارد استان شده است.

کوچکی با بیان اینکه دست یابی به این موفقیت مرهون تلاش‌های خستگی ناپذیر تولید و واردکنندگان منطقه می باشد تأکید کرد: از سوی دیگر مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی در روزهای نخست تشکیل ستاد مقابله با این بیماری، دستورالعمل‌های تشویقی و حمایتی در قالب معافیت های عوارض، مساعدت در مسیر تامین مواد اولیه، موافقت با تغییر محصول تولیدی و معافیت و تعویق مطالبات سازمان بهمراه تشکیل شبکه های ارتباطی برون سازمانی با وزارت‌ بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گمرک، دادستانی و سپاه ناحیه شهرستان بندر انزلی تشکیل داده و باهم افزایی بین دستگاهی، اقدامات مؤثری در جهت مقابله و کاهش‌ آثار منفی این بیماری ویروسی انجام داده است.

دبیر ستاد مبارزه با ویروس کرونا منطقه آزاد انزلی اضافه کرد: هشت واحد تولید کننده منطقه آزاد انزلی در این مدت اقدام به تولید ملزومات مورد نیاز کادر بیمارستانی و لوازم بهداشتی ای که مردم به آن نیاز داشتند نموده و با دستور مدیر عامل سازمان این مسیر تا شکست کرونا ادامه خواهد داشت.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است . کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *