مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با بیان اینکه هویت یک ملت در اسناد ملی آن نهفته است ، از مالکان نسخ مکتوب اعم از مردم و نهاد ها، خواست خود را در برابر نسل نو مسئول بدانند.

گیل ابراز: ژاله حساس خواه روز شنبه در گفت و گویی اظهار داشت: اسناد به واقع نماد هویتی ماست و باید این هویت به نسل های نو منتقل شود؛ بر این اساس، دارندگان اسناد باید نسبت به آن اهتمام داشته و اجازه ندهند اسناد هویتی و تاریخی این سرزمین کنج گنجه ها و طاقچه ها بپوسد.

وی تصریح کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان این آمادگی را دارد تا از نسخی که مالکان آنها علاقه ای به اهداء اسناد در اختیار ندارند تنها برای بهره پژوهشگران و حافظه نسل نو ، از محتوای اسناد یاد شده نسخه الکترونیک تهیه کند و اصل سند را به مالکان بازگرداند.

وی خاطرنشان کرد: آرشیو ملی جایگاه امنی برای اسناد اهدایی است و مردم نسبت به حفظ و احیاء اسناد اهدائی اطمینان داشته باشند.

حساس خواه گفت : اهدای اسناد موضوعی است که در جامعه ما مغفول مانده و صاحبان اسناد در واهمه و ترس از اهدا سر می کنند؛ حال آنکه سازمان اسناد سعی می کند با تمام قوا در انجام رسالت خود یعنی نگهداری از اسناد فرهنگی – هویتی این ملت و سرزمین اهتمام داشته باشد.

وی تاکید کرد: اسناد در بردارنده اسرار و شگفتی های تاریخی یک ملت و سرزمین است و این پیشینه فارغ از هر قید و بند سیاسی متعلق به همه مردم است و می تواند در ترسیم چشم انداز آینده مردم نقش آفرین باشد.

وی، فرهنگسازی برای شناسایی سند و اهمیت دادن و صیانت از آن را یکی از اولویت های اصلی این سازمان عنوان و از رسانه ها درخواست کرد در ترغیب مالکان اسناد نسبت به اهدا یا اجازه تهیه نسخه الکترونیک اسناد بیش از همیشه اهتمام داشته باشند.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *