گیل ابراز/ مهتا صدری: چند سالی از اجرایی شدن قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با ایجاد سامانه ای به همین نام می گذرد. این قانون با هدف ایجاد شفافیت تصویب شد. قانونی که “هر شخص ایرانی را دارای حق دسترسی به اطلاعات عمومی می داند مگر آنکه منعی قانونی داشته باشد.”(ماده ۱)

شهرداری رشت نیز در سال ۹۷ به عضویت این سامانه پیوست و براساس پیگیری ها از این تاریخ تا پیش از نوروز سال جاری ، لینک دسترسی آسان به این سامانه در پورتال شهرداری رشت موجود بوده است اما پس از آن تاکنون ( ۱۰ اردیبهشت) و طی آخرین بازدیدی که از پورتال این شهرداری به‌عمل آمد، همچنان از سرنوشت این لینک اطلاعی در دست نیست.

ثبت درخواست اطلاعات با جستجوی خود سامانه در گوگل امکان پذیر است اما مشاهده لینک دسترسی آسان به این سامانه ممکن است هر شخصی که به پورتال این مجموعه ورود میکند را از وجود چنین قانونی مطلع، کنجکاو و شاید وادار به مطالبه گری کند؛ امری که به نظر می رسد حساسیت قانونگذار محترم نیز از همین روست. با این وصف، شاید این موضوع به خودی خود چندان قابل اعتنا نباشد اما یقینا حذف آن از پورتال شهرداری ، جای تامل دارد.

موضوعی که باید صراحت ماده پنج همین قانون را در خصوص آن یاد آور شد: “موسسات عمومی مکلفند اطلاعات و خبر این قانون را در حداقل زمان ممکن و بدون تبعیض در دسترس مردم قرار دهند.” به نظر میرسد با توجه به اینکه در متن قانون رعایت این مسئله ، جزو تکالیف قانونی شمرده شده و ضمانت اجرای آن نیز در بند الف ماده ۲۲ همین قانون تعریف شده است، عدم انتشار و حذف لینک دسترسی به این سامانه از پورتال شهرداری رشت جزو مصادیق بارز استنکاف از قانون می تواند باشد و سوال اینجاست که با چه هدفی صورت گرفته است؟

امیدواریم مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت پس از فراغت از انجام احسن مابقی وظایف خود که پیشتر به آنها نیز پرداخته بودیم، توضیحی در این خصوص ارائه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *