گیل ابراز_ رشت- مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به اجرای ۱۳۵ برنامه فرهنگی و هنری دهه فجر امسال در استان، گفت: پنجمین جشنواره فرهنگی هنری رشت آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، فیروز فاضلی ظهر شنبه در نشست خبری برنامه‌های دهه مبارک فجر در سالن اجتماعات اداره کل ارشاد گیلان با اشاره حوادث ماه‌های اخیر در کشور به ویژه شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین وظایف ما ایجاد نشاط و امید اجتماعی در سطح جامعه است.

وی با بیان اینکه اهالی فرهنگ و هنر در طول سال تلاش با اجرای برنامه‌های مختلف سبب نزدیکی مردم می‌شود، افزود: همیشه وجود وحدت و انسجام سبب پشت سر گذاشتن حوادث متعددی شده است.

مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به نقش رسانه در آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به جامعه، افزود: انقلاب اسلامی ایران بعد از گذشت چهل و یک سال به بلوغ و کمال رسیده است.

وی در ادامه به برخی برنامه‌های ارشاد گیلان در ایام برنامه اشاره و برگزاری همزمانی جشنواره فیلم فجر، پنجمین جشنواره فرهنگی و هنری فجر رشت، برگزاری چهارمین دوره جام باشگاه‌های کودک و نوجوان را بخشی از این برنامه‌های اعلام کرد و گفت: در مجموع ۱۳۵ برنامه فرهنگی و هنری در استان گیلان برگزار می‌شود.

مدیرکل ارشاد گیلان برپایی ۲۳ نمایشگاه هنرهای تجسمی، ۱۱ نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی، دیدار با خانواده شهدا، برپایی ۱۰ جشن انقلاب، ۱۶ مورد تئاتر صحنه و خیابانی، شش مورد محفل انس با قرآن و مسابقات فرهنگی و هنری را از دیگر برنامه‌های اداره کل ارشاد گیلان در ایام فجر اعلام کرد.

وی با بیان اینکه پنجمین جشنواره فرهنگی و هنری فجر رشت از تاریخ ۱۰ تا ۲۱ بهمن آغاز شده است، افزود: در سال‌های اخیر تلاش شده در حوزه فرهنگی و هنری برنامه‌های مختلفی برنامه ریزی و اجرا شود.

فاضلی ادامه داد: در این دوره از جشنواره ۱۸ آموزشگاه موسیقی، هفت آموزشگاه سینمایی، پنج انجمن فرهنگی و هنری، برپایی دو نمایشگاه عکس در سالن شهید انصاری و رحمدل به اجرای برنامه می پردازند.

وی با بیان اینکه در این دوره ۳۷ مرکز با اجرای ۶۱ برنامه مشارکت می‌کنند، ادامه داد: نمایش آخرین دستاوردها مدرسان، استادان، هنروران و هنرآموزان رشت از مهم‌ترین اهداف برگزاری این جشنواره است، ادامه داد: حضور شهروندان برای دیدن این برنامه بهترین قدردانی از مراکز هنری و فرهنگی استان گیلان است.

مدیرکل ارشاد گیلان افزود: امسال در مقایسه با سال گذشته با افزایش ۱۱.۵ درصد برنامه‌ها هنری در مراکز هنری و فرهنگی شهرستان رشت رو به رو هستیم.

وی با اشاره به اینکه امروز شاهد رونمایی پوستر سی و هشتمین جشنواره فیلم هستیم، ادامه داد: در زمان برگزاری جشنواره حال و هوای استان گیلان متفاوت خواهد بود.

فاضلی گیلان با بیان اینکه برگزاری همزمانی جشنواره فجر همیشه یکی از مطالبات استان گیلان بوده است، اظهار کرد: جشنواره امسال به نام سردار شهید سلیمانی و جانباختگان هواپیمایی اوکراینی نامگذاری شده است.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری برنامه سیمرغ و پروانه ویژه کودکان و نوجوانان، گفت: این فیلم‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۲ ظهر اکران می‌شود./مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.