کد خبر : 5869
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳

تولید کمپوست در سراوان رشت به ۴۹ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

تولید کمپوست در سراوان رشت به ۴۹ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

گیل ابراز _ شهرداری رشت در حال حاضر برای تکمیل سوله‌های جدید ۶ هزار متر مربعی زباله در منطقه لاکان رشت به ۹ میلیارد تومان اعتبار و جهت ایجاد دو خط تولید تازه برای تولید کمپوست به ۴۰ میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد. شهردار رشت از تولید ۶ تا ۱۰ لیتر بر ثانیه شیرآبه

گیل ابراز _ شهرداری رشت در حال حاضر برای تکمیل سوله‌های جدید ۶ هزار متر مربعی زباله در منطقه لاکان رشت به ۹ میلیارد تومان اعتبار و جهت ایجاد دو خط تولید تازه برای تولید کمپوست به ۴۰ میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد.

شهردار رشت از تولید ۶ تا ۱۰ لیتر بر ثانیه شیرآبه در محل دفن زباله سراوان سخن گفت و عنوان کرد: هم‌اینک روزانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن زباله به محل کارخانه کود آلی رشت جهت تهیه کمپوست وارد می‌شود اما با توجه به زیرساخت‌های موجود و فرسودگی ماشین‌آلات، امکانات فعلی دیگر برای تولید کمپوست جوابگو نیست.

حاج‌محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون برای دپوی زباله در مکانی دیگر غیر از سراوان رشت و یا خالی کردن این منطقه از سکنه تصمیمی اتخاذ شده است یا خیر تصریح کرد: خیر تاکنون مکان دیگری برای انباشت زباله رشت معرفی نشده از طرفی دیگر خالی کردن سکنه نیز امری بسیار هزینه‌بر و غیرممکن است.

وی با بیان اینکه طبق قوانین بالادستی سه دستگاه شامل وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط‌زیست و جهاد کشاورزی محل دپوی زباله را باید مشخص و آن را به شهرداری‌ها جهت شروع کار تخلیه زباله معرفی کنند افزود: به جای خالی کردن منطقه سراوان از سکنه می‌توان به پردازش پسماند پرداخت که مطمئناً از تصمیم اولی کم ‌هزینه‌تر است.

شهردار رشت شروع عملیات انباشت و دپوی زباله در سراوان را از سال ۶۲ دانست و با تأکید بر اینکه سال‌هاست وضعیت این منطقه بحرانی شده است ابراز داشت: لندفیل سراوان به علت تولید آلودگی محیط ‌زیست نیاز به توجه بیشتر داشته و برای بهبود آن نیازمند منابع مالی و مدیریت اجرایی خاص می باشد.

حاج‌محمدی تفکیک زباله از مبدأ و تولید زباله کمتر توسط شهروندان و ایجاد تأسیسات لازم برای تهیه کمپوست، تصفیه شیرآبه و امحاء زباله در منطقه لاکان را امری ضروری خواند .

وی با اشاره به اینکه کشورهای توسعه‌یافته پس از اجرای طرح تفکیک زباله در شهرهای خود، برای بحث تولید زباله صفر در حال برنامه‌ریزی هستند افزود: باید فرهنگ سازی در بین شهروندان شهرهای شمالی برای امر تفکیک زباله از مبدأ ترویج شود تا زباله‌ها همانطور به صورت غیراستاندارد به کارخانه‌های تولید کمپوست وارد نشود.

شهردار رشت با اعلام این خبر که در حال حاضر بخش عظیمی از توده‌های کمپوست تولیدشده شهرداری رشت به علل مختلف بدون مشتری باقیمانده و کسی برای خرید آن رغبت ندارد عنوان کرد: از تمام شهروندان عزیز انتظار داریم برای همکاری با شهرداری نسبت به تفکیک زباله از مبدأ را با جدیت بیشتری پیگیری کنند.

حاج‌محمدی انجام سه کار به صورت همزمان در سراوان رشت شامل ایجاد تصفیه‌ خانه شیرآبه و اجرای پروژه های سوله های تخمیر زباله را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: زمین مربوط به زباله سوز در منطقه لاکان تحویل پیمانکار (شرکت TTS) گردیده است و به زودی عملیات اجرای ساخت فونداسیون های مربوط به استقرار دستگاه های زباله سوز شروع خواهد شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.