فراخوان دهمین جشنواره تئاتر خياباني ” شهروند” لاهيجان
( 27 تا 30 مرداد 1398)

به گزارش پایگاه خبری گیل ابراز / شهرداری و شوراي اسلامی شهر لاهيجان با مشاركت اداره كل هنرهای نمايشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی گيلان با اهتمام به اهميت كار فرهنگی، تلاش جهت پاسداری از ارزش های جامعه و ترويج فرهنگ اصيل اسلامی دهمین جشنواره تئاتر خيابانی شهروند را با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال ” رونق تولید ” و چشم انداز روشن برای جامعه سالم ، شهرپاك و آرام با مشاركت شهروندان ، هنرمندان و نهاد ها و سازمان های شهر لاهيجان برگزار مي نمايد.
نو آوری اجتماعی ، توسعه فضیلت اخلاقی ، هدایتگری ، بیان راهکارها ،اشاعه تفکر و تعقل رفع چالش ها را تسریع می بخشد، لذا نياز است تا با بهرمندی آگاهانه از فرهنگ غنی اسلامی و ايرانی با مشاركت و همكاری دلسوزانه در راستای رشد، عبوديت و تعالی جامعه تلاش كرده و جامعه ايمن با نشاط و مسئوليت پذير را به ارمغان بگذاريم . از آنجا كه ميراث ارزشمند فرهنگ، آموختنی و آموزش دادنی است مي توان توسط ابزار تاثير گذار هنر برخی از رفتارها و نگرش ها را تثبیت، تغيير يا اصلاح نمود .
تئاتر خيابانی بعلت ذات فرهنگی، هنری و اجتماعی به يك رسانه ارزشمند ، تاثير گذار، پر مخاطب و مردمی تبديل شده است كه بواسطه ارتباط صميمی و رو در رو با مخاطب خاص و عام به طرح مسايل اساسی ، معضلات و مشكلات پرداخته و با نشان دادن ارزش ها در برابر كاستي ها؛ ذهن مخاطب را درگير كرده و او را به تعقل، انتخاب و پويايی وا می دارد .بي شك اين امر در ارتقاي فرهنگ و جايگزين كردن آگاهانه عناصر مطلوب در جامعه بسيار تاثير گذار است .
در جشنواره پيش رو هدف آن است تا با مشاركت ارزشمند شهروندان در كنار هنرمندان و همراهی جهادی مديران و مسئولان شهری دهمین گام بلند نيز با توان بالا ؛ عزم همگانی با شعار ارتقای فرهنگ شهرونديی همچون سال هاي گذشته استوار و محكم برداشته شود .

اهداف جشنواره :
– حفظ ريشه های فرهنگ اصيل اسلامی و ايرانی
– ارتقای سطح دانش شهروندی ، بهبود زندگی شهری
– استحكام پيوند شهروندی ، مشاركت در ساختن شهر سالم و پاك

موضوعات جشنواره :
– شهروند، رونق تولید
(جهت عینیت بخشیدن به شعار سال ، افزایش سرمایه گذاری ، بهبود کسب و کار ، هویت سازی ایرانی ، تقویت سرمایه انسانی ، بالا بردن سطح اعتماد دولت و ملت آثار تولید شده با مضمون فوق که نگاه خلاق و ترغیب کننده درخصوص حمایت از کالای ایرانی داشته باشند در الویت انتخاب خواهند بود )
– شهروند ، فرهنگ ایثار و شهادت
– شهروند، آگاهي از حقوق شهروندی
– شهروند ، آسيب های اجتماعی
– شهروند ، ترویج کتاب و کتابخوانی
– شهروند ، حقوق کودک
– شهروند ، محيط زيست ( چالشها ؛ مخاطرات ؛ راهكارها )
– شهروند ، مشاركت مسئولانه درصرفه جويی منابع انرژی ؛ حفظ فضای سبز ، اموال عمومی ؛ مديريت زباله و پسماند ، ترافيك و…
– شهروند، حمایت از چای ایرانی

بخش مسابقه
آثار این بخش از میان نمایش های خیابانی متقاضی با الویت محورهای مورد تاکید جشنواره شهروند انتخاب میگردد. این بخش رقابتی بوده و سقف پذیرش آثار 12 نمایش خواهد بود . آثار این بخش می بایست پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی در گستره سراسری شرکت نکرده باشد .متقاضیان شرکت در بخش مسابقه می بایست لوح فشرده حاوی فایل تصویری و مدارک مورد نیاز را در مهلت مقرر به دبیر خانه جشنواره شهروند لاهیجان ارسال نمایند .

بخش ویژه ( نمایش کودکان و نوجوانان )
ستاد برگزاری جشنواره نظر به اهمیت رده سنی کودکان و نوجوانان و لزوم توجه ویژه به تولیدات و عرضه آثار متناسب برای این گروه های سنی در راستای پدیدآوردن میل و نیروی کنجکاوی ، ایجاد اعتماد به نفس و استقلال بخشیدن به شخصیت آنها ، ترغیب به اندوختن تجارب و معلومات نوین ، راهنمایی اخلاقی و آشنایی با حقوق شهروندی برای سومین سال پذیرای نمایش های تولید شده در قالب نمایش زنده و عروسکی می باشد . علاقمندان به شرکت در این بخش میتوانند آثار خود را با موضوعات مناسب گروه سنی کودک و نوجوان به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند . سقف پذیرش آثار در این بخش 4 اثر می باشد

شرايط و مقرات :
– به آثار راه يافته به جشنواره تا سقف 30ميليون ريال كمك هزينه تعلق مي گيرد.
– ارایه مجوز کتبی نویسنده الزامی می باشد
– اسكان و پذيرايي گروههاي منتخب به عهده جشنواره مي باشد
– به برترين هاي هر بخش بر اساس آراء هيئت داوران جوايزي اهدا خواهد شد
– تكميل و ارسال فرم تقاضاي شركت به منزله پذيرش ضوابط جشنواره مي باشد
چنانچه مواردي در فراخوان ذكر نشده باشد موضوع از طريق دبير خانه جشنواره قابل استعلام مي باشد

گاه شمار جشنواره
– مهلت دریافت آثار در دبیرخانه 7 مرداد 1398
– اعلام فهرست آثار برگزیده 18مرداد1398
– زمان برگزاري جشنواره 27 تا 30 مرداد 1398
مدارك مورد نياز برای بخش مسابقه و ویژه
– فرم تكميل شده تقاضاي حضور
– چهار نسخه لوح فشرده حاوی فایل تصویری اجرای نمایش
تذكر : ساير مدارك مورد نياز پس از پذيرفته شدن اثر دريافت خواهد شد .

نشاني پستي ارسال مدارك
لاهيجان : خيابان امام خميني(ره)، انتهای پارک بعثت(باغ ملی) ، جنب انجمن خوشنویسان، دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر خیابانی شهروند
تلفن :42245054 ( كد شهرستان 013)
آدرس سايت : http://shahrvand-lahijan.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *