کد خبر : 4612
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۷:۳۴

آموزش و توانمندسازی مردم، گام اول مراقبت در حوزه سلامت است

آموزش و توانمندسازی مردم، گام اول مراقبت در حوزه سلامت است

آموزش و توانمندسازی مردم، گام اول مراقبت در حوزه سلامت است/ توسعه مشارکت پرستاران و سازمان های بین بخشی، دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت را تامین می کند معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کنگره کشوری آموزش و توانمند سازی بیمار، با تاکید بر شناسایی و پرورش پرستاران برای فعالیت در

آموزش و توانمندسازی مردم، گام اول مراقبت در حوزه سلامت است/ توسعه مشارکت پرستاران و سازمان های بین بخشی، دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت را تامین می کند

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کنگره کشوری آموزش و توانمند سازی بیمار، با تاکید بر شناسایی و پرورش پرستاران برای فعالیت در حیطه آموزش به بیمار، آموزش و توانمندسازی مردم را گام اول مراقبت در حوزه سلامت برشمرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ دکتر مریم حضرتی- معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نخستین کنگره ملی آموزش و توانمندسازی بیمار و خانواده ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این همایش اظهار داشت: آموزش و توانمندسازی مردم، گام اول مراقبت است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: هم اکنون در دنیا با مساله سالمندی جهانی روبه‌رو هستیم و در سال 2030 از هر 4 نفر یک نفر سالمند خواهد بود.
وی با اشاره به این که هم اکنون 9 درصد جمعیت،  سالمند است و این جمعیت بزودی تا 25 درصد افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: در 30 سال آینده مهمترین معضل جامعه سالمندی است که اگر اکنون به فکر نباشیم، دچار مشکلات زیادی می‌شویم.
دکتر حضرتی با بیان این که امید به زندگی افزایش یافته و میزان زاد و ولد نیز کاهش یافته است، افزود: این امر یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری برای تعادل جمعیت است. کشور ما اکنون در مرحله پنجره طلایی قرار دارد یعنی زمانی که بیشترین نیروی جوان را دارا است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: اگر 30سال پیش برای این دوران برنامه‌ریزی کرده بودیم اکنون با مشکلات حوزه جوانان همچون بیکاری رو به رو نمی‌شدیم.
وی با اشاره به این که ساختار خانواده نیز تغییر یافته است و وابستگی‌های خانوادگی کاهش پیدا کرده است، گفت: خانواده ها تک فرزندی شده و تعداد مراقبان در خانواده محدود شده است.
دکتر حضرتی تصریح کرد: در 30سال آینده که نیروی جوان کم می‌شود، باید آموزش خودمراقبتی و توانمندسازی مردم با جدیت پیگیری شود تا از حجم مشکلات دوران سالمندی کم شود.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: با افزایش سن، بیماری‌ها هم افزایش می‌یابند. در این راستا، با این ظرفیت تخت‌های بیمارستانی محدود، مردم باید با آموزش خودمراقبتی توانمند شوند. 
وی با اشاره به این که پیش بینی شده است در سال 2040 ،  21 درصد جامعه فرزندی نداشته باشند و 49 درصد یک تا 2 فرزند داشته باشند، خاطرنشان کرد: زنان سالمند چون در سطح پایین تری از اقتصاد و سلامت قرار دارند با مشکلات ویژه‌ای در این حوزه روبه رو هستند.
این مقام مسوول با بیان این که انتظارات مردم از خدمات درمان عوض شده است، اظهار داشت: در 10 سال آینده سیستم نظام سلامت با امروز متفاوت است و مردم به سمت دریافت خدمات درمانی و مراقبتی در منزل گرایش پیدا می‌کنند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اذعان کرد: اگر بهترین جراحی ها انجام شود اما مراقبت های پرستاری آن کافی نباشد این کار ناقص خواهد ماند و به سرانجام مطلوبی نخواهد رسید.
وی با اشاره به این که طبق برنامه‌های سازمان WHO سیستم های درمانی باید به سوی سیستم های بهداشتی قوی و سرمایه‌گذاری در این حیطه بروند، یادآور شد: شناسایی و توانمندسازی پرستاران برای آموزش به مردم کار بسیار خوبی بود که انجام شد و برپایی چنین همایش‌هایی نشان‌دهنده مدیریت صحیح است.
دکتر حضرتی با بیان این که به حداکثر رساندن و تامین نیروی پرستاری، لازمه توسعه آموزش به بیمار است، تاکید کرد: ایجاد مشارکت بین پرستاران و سازمان‌های بین بخشی حوزه سلامت دسترسی عادلانه مردم را تامین می‌کند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به دنبال اجرای ماده 11سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و منشور حقوق بیمار آموزش به بیمار به معاونت پرستاری سپرده شده است و این امر مشارکت بیشتر پرستاران کشور را می‌طلبد.
وی با اشاره به اینکه دستورالعمل ابلاغی آموزش سلامت به گیرنده خدمت مشتمل بر 6 ماده و 10 تبصره با هدف ارتقاء سطح سلامت در دستور کار قرار دارد افزود: این دستورالعمل در 4 حیطه بدو پذیرش، حین بستری، حین ترخیص و پیگیری پس از ترخیص ارائه شده است.
دکتر حضرتی نقش پرستاران آموزش دیده در تعیین اولویت‌های آموزشی به بیماران، اجرا و پایش این آموزش‌ها از کلیدی‌ خواند و تصریح کرد: رابط آموزش سلامت و شاخص‌های نظارت بالینی آماده شده و اثربخشی این آموزش‌ها پایش می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.