⭕معاون وزیر بهداشت: ۴۰ هزار ایرانی به بیماری‌های مزمن التهابی روده مبتلا هستند

🔻معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه ۴۰ هزار ایرانی به بیماری‌های مزمن التهابی روده مبتلا هستند گفت: این بیماری‌ها در طی ۲۵ سال اخیر در ایران شیوع پیدا کردند.

🔻به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، رضا ملک‌زاده صبح امروز در کنگره بیماری‌های التهابی روده در رشت با اشاره به اینکه این بیماری‌ها 30 سال پیش در ایران شایع نبودند اظهار داشت: بیماری‌های مزمن التهابی روده در طی 25 سال اخیر در ایران شیوع پیدا کردند.

🔻معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حدود 40 هزار ایرانی به بیماری‌های مزمن التهابی روده مبتلا هستند گفت: هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نشده است اما می‌دانیم که یک نوع بیماری سیستم ایمنی روده است.

🔻ملک‌زاده با اشاره به علائم بیماری مذکور تصریح کرد: افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن التهابی روده به اسهال خونی بلغمی مزمن که بیشتر از 6 ماه طول می‌کشد مبتلا می‌شوند که این اتفاق به خاطر یک نوع بی‌نظمی در سیستم ایمنی روده‌ها اتفاق می‌افتد.

🔻وی با بیان اینکه بیماری‌های مزمن التهابی روده بیشتر در جوامع پیشرفته دیده می‌شوند افزود: خوشبختانه این بیماری قابل علاج بوده و بسیار خرسندیم که بگوییم اکثر داروهای موثر در درمان این بیماری که در خارج از کشور بسیار گران هستند در ایران تحت پوشش بیمه قرار دارند.

🔻معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت این است که بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن التهابی روده باید روند درمان خود را کامل کنند تا بتوانند دوباره به زندگی عادی خود برگردند.

🔻ملک‌زاده با بیان اینکه این بیماری در اکثر نقاط کشور شایع است، گفت: این بیماری در استان‌های گیلان و مازندران شیوع بیشتری داشته اما به طور کلی میزان پراکندگی این بیماری در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان بسیار اندک است.

🔻وی با تأکید بر اینکه در طی 20 سال گذشته میزان شیوع این بیماری در ایران 5 برابر شده است تصریح کرد: متخصصان گوارش و کبد وظیفه دارند که اقدامات لازم برای درمان این بیماری را انجام دهند.

🔻معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: برگزاری نشست‌های مشابه این کنگره در همه شهرستان‌های کشور ضروری است تا بتوانیم با همکاری و تلاش یکدیگر افراد مبتلا به این بیماری را درمان کنیم.

🔻ملک‌زاده با بیان اینکه سیستم ایمنی روده بسیار پیچیده است و بیماری‌های مزمن التهابی روده تنظیمات گوارشی بدن را به هم می‌زنند خاطرنشان کرد: ژنتیک و عوامل محیطی در ابتلا به این بیماری تاثیرگذار هستند.

🔻وی با اشاره به اینکه بیماری‌های مزمن التهابی روده عمر انسان را کم نمی‌کنند گفت: افراد مبتلا به این بیماری باید تا آخر عمر خود دارو مصرف کنند اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد افرادی که در جوانی بیماری خود را تشخیص می‌دهند می‌توانند در مقطعی دارو را قطع کنند.

🔻معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: پزشکان این حوزه باید وقت بیشتری برای مبتلایان به بیماری‌های مزمن التهابی روده اختصاص دهند و با صبر و بردباری با آنان برخورد کنند تا بیماران بتوانند با روحیه بیشتری درمان شوند.

🔻ملک‌زاده خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات درمان بیماری‌های مزمن التهابی روده این است که بیماران درمان خود را دیر شروع می‌کنند و یا پزشکان درمان را به‌درستی و کامل پیش نمی‌برند و باعث می‌شوند که این بیماران در برابر درمان مقاوم شوند.

🔻وی با ابراز امیدواری از موثر واقع شدن تشکیل چنین کنگره‌هایی در درمان این بیماری‌ها افزود: امیدوارم بتوانیم در آینده داروهای موثرتری را برای درمان این بیماری‌ها بسازیم و با برگزاری بیشتر جلساتی از این دست به افراد مبتلا به این بیماری کمک کنیم.

🔻کنگره سراسری دو روزه بیماری‌های التهابی مزمن روده با حضور اساتید کشوری و استانی و به منظور بررسی آخرین یافته‌ها و تحقیقات در درمان بیماری‌های مربوط به روده در رشت برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *