رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان
گسترش خدمات سلامت محور با تعرفه دولتی در لاهیجان

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در بازدید از روند خدمت رسانی در لاهیجان، از گسترش خدمات سلامت محور با تعرفه دولتی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک – رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بازدید از روند خدمت رسانی در بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان، در گفت و گو با وبدا گیلان، گفت: بیمارستان پیروز، در حال حاضر، به عنوان قطب سلامت شرق گیلان در نقشه جامع سلامت استان، حایز اهمیت است. در این زمینه، برای تحقق این جایگاه، تجهیزات و امکانات شهرستان لاهیجان، باید هم سطح مرکز استان(رشت) ارتقا یابد. 

وی ادامه داد: نگاه دانشگاه به بیمارستان پیروز یک نگاه دراز مدت و ارتقا در راستای توسعه همه جانبه است. دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نظر دارد تا با همکاری و تعامل مسوولان شهرستان لاهیجان و حتی مشارکت بخش خصوصی، مرکز همایش های شمال کشور و  مرکز جامع سلامت را نیز برای این شهرستان راه اندازی نماید.

دکتر یوسف زاده چابک با تاکید بر استفاده از ظرفیت های بیمارستان سید الشهدا(ع)، خاطر نشان کرد: این بیمارستان، 7 هکتار زمین دارد، که باید از این فرصت استفاده شود و ایده ما این است تا مرکز بیماری های خاص، دیالیز، مرکز ستاد عملیات بحران شرق گیلان که دارای سایت امداد هوایی در این مکان ایجاد شود.

وی با بیان این که بیمارستان پیروز لاهیجان در مدت کوتاه جایگاه خود را پیدا کرده است، اظهار داشت: علی رغم تمام حواشی و نگرانی های موجود در خصوص راه اندازی این مرکز درمانی، کلیه امور مربوطه به خوبی انجام شده، در این خصوص، ظرفیت بسیار بالایی برای این بیمارستان می توان متصور بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به در دست اقدام بودن راه اندازی مرکز سی تی اسکن در بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان، گفت: در روند تصمیم گیری، می بایست نگاه کوتاه مدت و دراز مدت را هم زمان، مدنظر قرار داد، در این زمینه، الکترونیکی شدن پرونده ها، اهمیت این مساله را چند برابر می کند. در صورت واگذار شدن این خدمات به بخش خصوصی، دانشگاه شرایط و قوانینی را در نظر خواهد داشت که ارایه خدمت رسانی به مردم را با بهترین کیفیت و با تعرفه دولتی، میسر سازد. 

وی در ادامه از ایجاد تفاهم نامه ای با بخش خصوصی، در زمینه انجام خدمات رادیوتراپی در آینده ای نزدیک، خبر داد و افزود: با انعقاد این تفاهم نامه، انجام خدمات رادیوتراپی با امکانات بخش خصوصی و با تعرفه دولتی برای منطقه شرق گیلان و غرب مازندران امکان پذیر می شود، با فراهم آمدن امکانات و تجهیزات، نیاز لاهیجان به عنوان قطب شرق گیلان، روز به روز به شهر رشت، کمتر می شود و دیگر نیازی به مراجعات مکرر و طی نمودن مسیر برای انجام خدمات درمانی نیست.

دکتر یوسف زاده چابک ادامه داد: خوشبختانه ظرفیت مناسبی در حوزه نیروی انسانی، امکانات و تاسیسات در این مرکز وجود دارد و تمهیدات در نظر گرفته شده، صرفه جویی در هزینه ها را موجب شده است که در این راستا، با همدلی و تلاش می توان به نتایج بهتری نیز دست یافت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با تقدیر از زحمات پرسنل و حمایت های مسوولان شهر لاهیجان در جابه جایی، ادغام و راه اندازی این مرکز درمانی، خاطرنشان کرد: کار با ارزشی به انجام رسید و با وجود ازدحام تعداد مراجعه کنندگان، امور مربوطه به خوبی و در آرامش کامل در حال انجام است. 

وی در ادامه تعداد مراجعه کنندگان به اورژانس های سطح استان را طی 10 روز گذشته، 55 هزار نفر، اعلام کرد و اذعان داشت: از این میزان مراجعه کننده، سهم بیمارستان پیروز لاهیجان بیش از 4000 نفر بوده است که انجام خدمات برای این جمعیت، فشار مضاعفی را ایجاد می نماید. البته استفاده از فضای درمانگاه تخصصی به صورت موقت، در این ایام می تواند مثمر ثمر باشد. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در پایان سخنان خود، استفاده حداکثری از منابع و صرفه جویی در هزینه ها را مهمترین راهبرد سال پیش رو دانست و ایجاد همدلی و تلاش مضاعف خانواده بزرگ دانشگاه را بدای ارتقا کیفیت خدمات و بهبود روند امور، خواستار شد.

برای ارتقای سلامت مردم در لاهیجان باید از همه ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان استفاده کرد 

فرماندار لاهیجان در نشست ریاست و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان که جهت بررسی روند خدمات رسانی بیمارستان پیروزدر لاهیجان حضور داشتند ، گفت: این بیمارستان در روزهای پایانی سال به بهره برداری رسید و باتوجه به این که لاهیجان قطب درمانی شرق گیلان می باشد، ارایه خدمات درمانی مطلوب به مردم باید مد نظر قرار بگیرد که در این خصوص، باید همه ظرفیت های شهرستان باید استفاده شود.

وی افزود : همه مسوولان باید دغدغه های مردم را جدی بگیرند و با بهبود فرایندها از سرگردانی مردم، جلوگیری کنند.

وی خاطر نشان کرد: با بهبود مدیریت ها می توان کیفیت خدمات را بهبود بخشید و از همه ظرفیت ها و پتانسیل درمانی شهرستان لاهیجان استفاده کرد.

وی با اشاره به همراهی و حضور ریاست دانشگاه جهت ارتقا و رفع مشکلات حوزه   سلامت،  اظهار امیدواری کرد؛ بزودی  شاهد گسترش خدمات بهداشتی درمانی در لاهیجان و توسعه صنعت گردشگری در این شهرستان باشیم.

دغدغه های مردم جدی گرفته شود

دکتر ذبیح الله نیکفر- نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تقدیر و تشکر از رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مسوولان وزارتی، جهت کمک به رفع دغدغه های حوزه سلامت لاهیجان، گفت: راه اندازی بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان، قطعاً بار مراجعات به بیمارستان های رشت را کاهش داده است.

دکتر نیکفر، از راه اندازی بخش سی تی اسکن بیمارستان دکتر پیروز در هفته سلامت سال جاری خبر داد و گفت: راه اندازی رادیو لوژی، تامین نیروی انسانی مورد نیاز، فعال شدن درمانگاه های تخصصی در سطح شهر، و توسعه بخش دیالیز نیز از دغدغه های مردم لاهیجان است که باید به آن توجه شود.

وی با بیان این که در روز های تعطیل و افزایش جمعیت شناور در لاهیجان، تعداد مراجعین به مراکز درمانی این شهرستان افزایش می یابد، تاکید کرد: برای حل این مهم نیز باید تمهیدات لازم اندیشیده شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به نیاز 30 دستگاه دیالیز در بیمارستان سیدالشهدا، تصریح کرد: با مساعدت وزارت بهداشت، کلینیک تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستان 22 آبان راه اندازی می شود.

وی با اشاره به فراهم آوردن امکانات لازم برای بیمارستان‌های لاهیجان تصریح کرد: وقتی یک بیمارستان ساخته می‌شود، باید امکانات آن را نیز فراهم کرد که با تلاش و پیگیری مسوولان دانشگاه، سی تی اسکن در هفته سلامت به لاهیجان خواهد آمد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه دولت باید در تجهیز امکانات به بیمارستان ها کمک کند، اظهار داشت:  ممکن است برخی از تجهیزات بیمارستان در طول زمان دچار ایراد ‌شوند و انتظار است که این موضوع نیز برطرف شود تا بیماران با خیال  آسوده به بیمارستان مراجعه کنند.

نیکفر با انتقاد از پخش بعضی از  شایعات در فضای مجازی، افزود: در فضای مجازی عده‌ای قلم‌فرسایی کردند که تجهیزات نو در بیمارستان راه‌اندازی نشده است که این موضوع با واقعیت هم خوانی ندارد.

وی با اذعان به اینکه باید از ظرفیت بخش خصوصی نیز برای رفع کاستی های حوزه سلامت استفاده شود، خاطر نشان کرد: در روز های اخیر با مجموعه‌هایی صحبت کردیم تا از بخش خصوصی همچون بیمارستان میلاد و بیمارستان‌های خصوصی رشت برای گسترش توریسم سلامت در استان استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.