🔴مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان خبر داد:
بهره برداری از ۵۰ پروژه میراث فرهنگی گیلان در دهه فجر/ایجادموزه فضای باز باستان‌شناسی در گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنابع دستی و گردشگری استان گیلان از ایجاد سایت موزه فضای باز در منطقه شهران از توابع شهرستان رودبار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری_گیل ابراز ،شهرود امیرانتخابی گفت: محوطه باستانی شهران که پیش از این در سه دوره مورد کاوش قرار گرفته بود، همزمان با آغاز فصل زمستان سال جاری، کاوش نجات‌بخشی آن نیز آغاز شده است.

وی ادامه داد: دستاورد این کاوش تاکنون، کشف چند اسکلت انسانی مربوط به سه هزار سال پیش و همچنین دست‌تراشه‌های سنگی مربوط به دوره فرا پارینه سنگی است که از لایه‌های تحتانی محوطه، به دست آمد و در نوع خود در استان گیلان بی‌نظیر است.

امیرانتخابی تصریح کرد: قرار گرفتن این محوطه باستانی در حاشیه آزادراه و نزدیکی آن با مرکز استان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان را برآن داشت تا این محوطه را تبدیل به اولین سایت موزه باستان شناسی گیلان تبدیل کند.

وی گفت: هم اکنون تیمی از کارشناسان موزه ایران باستان مشغول مطالعات بیشتر بر روی این دست‌تراشه‌های سنگی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ادامه داد: به یمن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب از ۵۰ پروژه این اداره کل با حضور مسئولان کشوری و استانی رونمایی می شود.

وی پروژه های سرمایه‌گذاری را شامل ۲۸ طرح گردشگری اعم از سه هتل، سه مجتمع اقامتی و پذیرایی، دو مهمانمذیر، ۱۰ مجموعه بین راهی و سفره خانه سنتی، سه مجموعه بومگردی، هفت دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری، ۱۴ کارگاه صنایع دستی و هشت طرح مرمتی در حوزه میراث فرهنگی اعلام کرد.

امیرانتخابی حجم سرمایه  گذاری پروژه‌ها در بخش خصوصی را بالغ بر ۹۸۹ هزار میلیون ریال و پروژه های بخش دولتی را بالغ بر ۲۴ هزار میلیون ریال عنوان کرد و متذکر شد: با افتتاح این پروژه‌ها برای ۹۱۸ نفر در بخش های میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می شود.

وی حمایت از تولید داخلی و تکیه بر توانایی های فردی و اجتماعی خانوارهای روستایی را گامی در میسر عملی نمودن حمایت از تولید داخلی قلمداد کرد و یادآور شد: حمایت از هنرمندان صنایع دستی از طریق آموزش نیروی انسانی، صدور کارت شناسایی و پروانه تولید انفرادی، مشاوره در جهت ایجاد اشتغال و راه اندازی شبکه توزیع و نیز اعطای مبلغی بالغ بر ۱۷۶ هزار میلیون ریال تسهیلات بخشی از فعالیت   های صورت گرفته در سال های اخیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.