⭕کوچکی نژاد در دیدار با سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان /لزوم جدیت شهرداران در حمایت مادی و معنوی از کتابخانه ها

📃حقیقی 🔰پایگاه خبری گیل ابراز

جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در دیدار با پریسا کرمی بر لزوم جدیت شهرداران در حمایت مادی و معنوی از کتابخانه ها تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جبار کوچکی نژاد در این دیدار که امروز یکشنبه(23دی) و دفتر سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان صورت پذیرفت از نزدیک در جریان نیازها، مشکلات و اقدامات مجموعه کتابخانه های استان قرار گرفت.

نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی یکی از مهمترین موضوعات در بحث گسترش فرهنگ مطالعه را ایجاد بستر مناسب در حوزه درآمدی کتابخانه ها عنوان کرد و با اشاره به قانون تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، پیش بینی سهم نیم درصدی کتابخانه ها از مهل درآمدهای هفتگانه شهرداری ها را در همین راستا دانست.

کوچکی نژاد همچنین اضافه کرد: بر اساس گزارش های موجود برخی از شهرداری های مهم استان از پرداخت بدهی های خود به کتابخانه ها امتناع می کنند که این موارد از طریق خزانه پیگیری و در اسرع وقت به آن رسیدگی خواهد شد.

کرمی: راه اندازی کتابخانه سیار استاندارد، 12 نقطه کمتر توسعه یافته رشت را پوشش می دهد

در این دیدار سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان نیز در گزارشی از روند صعودی شاخص های مطالعه در استان نسبت به سالهای گذشته خبرداد داد و گفت: در سال جاری کتابخانه های عمومی از لحاظ شاخص گردش کتاب، عضویت و امانت رشد قابل قبولی را داشته اند.

پریسا کرمی در ادامه رشد بیشتر شاخص های مطالعه خصوصا در شهر رشت را منوط به ایجاد زیرساخت مناسب در این حوزه دانست و با اشاره به وضعیت پروژه درحال احداث کتابخانه مرکزی شهر رشت گفت: متاسفانه عملیات تکمیل این بنای مهم فرهنگی از سال 95 بدون تخصیص اعتبار متوقف شده و اکنون پس از 14سال با پیشرفتی در حدود43درصد چشم انتظار کمک مسئولین استانی برای تکمیل است.

وی در ادامه به مزیت های کتابخانه مرکزی شهر رشت نیز اشاره کرد و گفت: در صورت تکمیل این کتابخانه عظیم سرانه مطالعه در شهر رشت به حدود1مترو26 سانتی متر مربع به ازای هر100نفر خواهد رسید که این میزان امروز تنها46سانتی متر است.

کرمی در پایان یکی از راه های جبران کمبود کتابخانه در شهر رشت را ایجاد کتابخانه های عمومی سیار دانست و گفت: در صورت اختصاص اعتبار لازم، با راه اندازی کتابخانه سیار استاندارد 12 نقطه کمتر توسعه یافته رشت تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *