🔴در نشست هم‌اندیشی هفته کتاب در اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان
نمایشگاه «کتاب گیلان» آبان ماه سال جاری در رشت افتتاح می شود.

◀سارا حقیقی //پایگاه خبری گیل ابراز

🔷رشت- سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان گفت: نمایشگاه «کتاب گیلان» ۲۶ آبان ماه سال جاری در رشت برپا می شود.

🔷به گزارش خبرنگارمهر، پریسا کرمی بعدازظهر یکشنبه در نشست هم‌اندیشی هفته کتاب که در سالن جلسات اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان برگزار شد با تأکید بر گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین اقشار مختلف جامعه، اظهارکرد: نمایشگاه کتاب گیلان ۲۶ آبان سال جاری در رشت افتتاح می‌شود.

🔷کرمی با بیان اینکه همه دستگاه ها به ویژه نهادهای فرهنگی باید برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تلاش کنند، افزود: گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه به تنهایی از عهده کتابخانه‌ها خارج بوده و نیازمند تعامل همه دستگاه‌ها است.

🔷وی با بیان اینکه استان گیلان دارای ۱۰۴ باب کتابخانه در حوزه شهری و روستایی است، گقت: از این تعداد ۸۵ کتابخانه نهادی و مابقی مشارکتی هستند.

🔷سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان در ادامه بیان کرد: بیش از ۵۹ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی گیلان هستند که با توجه به جمعیت استان باید به ۴۲۰ هزار نفر افزایش یابد.

🔷وی ادامه داد: فرهنگ کتابخوانی باید از سنین پایه در افراد نهادینه شود و نهاد کتابخانه ها برای ارتقای آگاهی مخاطبان نیازمند نگاه ویژه ای است.

🔷کرمی با اشاره به اینکه هفته کتاب از ۱۹ تا ۳۰ آبان برگزار می شود، تصریح کرد: بیست و ششمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی با شعار «حال خوش خواندن» در گیلان با اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی، هنری، نمایشگاهی، اجتماعی و آموزشی برگزار خواهد شد.

 🔷وی از برگزاری جشنواره دوچرخه‌سواری با عنوان «رکاب شاد تا کتاب» خبر داد و گفت: این جشنواره جمعه ۱۸ آبان با حضور کودکان ۹ تا ۱۲سال برگزار می‌شود.

🔷سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به برگزاری جشنواره یک‌روزه کتاب به مناسبت این هفته در استان، اظهارکرد: این جشنواره با هدف معرفی فعالیت‌های حوزه کتابخوانی توسط فعالان و خانواده‌های کتاب‌خوان اجرا می شود.

🔷وی عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی روز پنج‌شنبه ۲۴ آبان را از دیگر برنامه‌های این هفته عنوان کرد.

◀مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان:
گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی نیازمند برنامه‌ریزی مدون است

🔷 مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با اشاره به اینکه کتاب باید در سبد خانوارها قرار گیرد، گفت: گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی نیازمند برنامه‌ریزی مدون است.

🔷مونا ابروفراخ بعدازظهر یکشنبه در نشست هم‌اندیشی هفته کتاب که در سالن جلسات اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان برگزار شد، اظهارکرد: باید با استفاده از شیوه‌های نوین  فرهنگ کتابخوانی در سطح جامعه را افزایش دهیم.

🔷ابروفراخ افزود: هفته کتاب و کتابخوانی فرصت مناسب برای ترویج این فرهنگ و آشنای عموم مردم به ویژه خانواده‌ها با کتاب و فرهنگ مطالعه و نقش آن در افزایش آگاهی است.

🔷وی با بیان اینکه باید کتاب در سبد خانوارها قرار گیرد، گفت: گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی نیازمند برنامه‌ریزی مدون است.

🔷مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با تاکید بر ضرورت ارائه راهکارهای جدی و عملی در راستای نهادینه کردن فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه، تصریح کرد: نخستین قدم در راستای نهادینه کردن این فرهنگ اهتمام جدی خانواده‌ها و اقشار مختلف جامعه به مطالعه کتاب است.

🔷وی همچنین خواستار بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد برای ترویج این فرهنگ شد و گفت: باید کتابخانه‌های مساجد نیز فعال شده و از ظرفیت این اماکن بهره مند شویم.

🔷ابروفراخ گسترش فرهنگ کتابخوانی را موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: آموزش و پرورش با هم‌افزایی و تلاش مستمر باید فرهنگ مطالعه را در میان دانش‌آموزان نهادینه کند. دستگاه های فرهنگی با برنامه ریزی مدون توسعه و ترویج کتاب‌خوانی را در استان گسترش دهند.

🔷وی با اشاره به برنامه‌های هفته کتاب خواستار تمرکززدایی برنامه‌ها در مرکز استان و گسترش آن بله مناطق کمتر برخوردارشد و اظهارکرد: توجه به کتاب و کتابخوانی نباید به هفته کتاب محدود شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *