⬛پایگاه خبری تحلیلی گيل ابراز

رشت- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اجرای طرح دولت همراه از هفته آینده در کشور، گفت: توسعه دولت الکترونیک یک تحول بزرگ در نظام و یکی از راه‌های چابک سازی نظام اداری است.

محمدجواد آذری جهرمی ظهر پنج شنبه در جلسه کمیته تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات که در سالن اجتماعات استانداری گیلان برگزار شد با اشاره به خدمات ارائه‌ شده در استان گیلان اظهار کرد: امروز حدود ۳۵۰ میلیارد تومان طرح در حوزه IT در گیلان بهره‌برداری می‌شود.

🔹ضرورت ارتقا و توسعه ظرفیت های در حوزه ارتباطات در گیلان

وی با بیان اینکه شاخص توسعه و سرعت پهنای باند در گیلان قابل‌توجه است، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت مستعد گیلان درصنعت گردشگری باید متناسب با جمعیت ثابت و شناور این مناطق ازجمله پوشش جاده‌ای آن تقویت شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ظرفیت‌های استان گیلان باید در جهت ارائه خدمات بیشتر به مردم ارتقا یابد، افزود: در حال حاضر در  ۵۰ نقطه‌ گیلان سرمایه‌گذاری شده که باید به ۱۵۰ نقطه افزایش یابد تا مردم بیشتر از خدمات مخابراتی در حوزه شبکه‌های موبایلی استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه از آغاز طرح دولت همراه از هفته آینده خبر داد و گفت: اجرای پایلوت این طرح مثبت بوده و باید در تمامی نقاط کشور اجرا شود تا همه مردم بتوانند از دولت همراه بهره مند شوند.

آذری جهرمی با اشاره به اجرای طرح سیماک، تصریح کرد:  این پروژه در گیلان به مرحله ارائه رسیده و ۱۸ دستگاه که در حوزه املاک فعالیت دارند در این طرح همکاری می‌کنند.

وی اجرای دولت الکترونیک را به منظور شفافیت عملکرد دولت برشمرد و یادآورشد: راندمان و بهره‌وری در دولت با اجرای دولت الکترونیک افزایش می یابد.  

به گفته این مسئول ایران در شاخص توسعه دولت الکترونیک در جایگاه ۱۰۰ دنیا قرار دارد و براساس دستور برنامه ششم باید این رتبه کاهش یابد.

🔹وجود امکان اتصال به شبکه دانش آموزی در ۲۶ هزار روستای کشور

جهرمی با اشاره به اینکه دولت الکترونیک یک تحول بزرگ در نظام است، افزود: یکی از راه های چابک سازی نظام اداری دولت الکترونیک است.

وی همچنین در ادامه به تجهیز و هوشمند سازی مدارس و اجرای بخشی از این طرح توسط وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: اجرای سرویس‌های ویدیو کنفرانس، کتابخانه الکترونیک بخشی از برنامه‌هایی است که باید توسط بخش خصوصی در سال ۹۷ در مدارس ایجاد شود.

وی با بیان اینکه ایجاد امکان اتصال مدارس به شبکه  دانش آموزی از دیگر برنامه‌های وزارت ارتباطات در مدارس است، خاطرنشان کرد: امکان اتصال به شبکه در بیش از ۲۶ هزار روستا کشور فراهم شده و  براساس قانون ما موظف به فراهم کردن امکان اتصال مدارس به شبکه هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تراکم جمعیتی در گیلان تصریح کرد: حضور شبکه‌های بخش خصوصی برای ایجاد سایت‌های مخابراتی نیازمند همکاری شهرداری به توسعه ارتباطاتی است و به همین دلیل شهرداری رشت باید همکاری لازم را با شرکت‌های مخابراتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه ۲۹ سایت از سوی شرکت‌های مخابراتی در شهرداری رشت منتظر دریافت مجوز شهرداری برای ارائه خدمات هستند، گفت: تمامی شرکت‌های مخابراتی با طرح تجمیعی با در نظر گرفتن فضای زیباسازی آماده سرمایه‌گذاری در گیلان هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن طرح تکاپو طی سه ماه آینده در گیلان،اظهار کرد: در پایان این مهلت به همراه وزیر تعاون به استان گیلان سفر می کنیم و باید درآن زمان وضعیت رشد و اشتغال در حوزه  ICT تغییر کند.

🔷استاندار گیلان :
ضریب نفوذ اینترنت متناسب با جمعیت ثابت و شناور گیلان نیست

رشت-استاندار گیلان با اشاره به اینکه متاسفانه ضریب نفوذ اینترنت در این استان متناسب با جمعیت ثابت و شناور آن نیست از اپراتورها خواست این موضوع را در گیلان مد نظر قرار دهند.

مصطفی سالاری، استاندار گیلان ظهر پنج شنبه در جلسه کمیته تخصصی ارتباطات و فناوری ارتباطات گیلان که در سالن اجتماعات استانداری گیلان برگزار شد خواستار نگاه ویژه دولت به استان گیلان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات شد.

وی با اشاره به افزایش جمعیت استان گیلان در ایام تعطیل سال٬ اظهار کرد: با توجه به این موضوع تمامی برنامه ریزی ها در حوزه های مختلف به ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات باید با در نظر گرفتن جمعیت ثابت و سیار استان باشد تا بتواند پاسخگوی مطالبات مردم شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه توسعه پوشش خطوط تلفن همراه در این استان سبب ایجاد تعادل در زمینه توسعه استان می‌شود، گفت: روستاهای گیلان باید تحت پوشش حوزه دیتا و مکالمه قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه گیلان استانی گردشگرپذیر و دارای ظرفیت گردشگری مختلف در تمام مناطق آن است، خاطرنشان کرد: متاسفانه پوشش کامل ارتباطی در همه این نقاط وجود ندارد.

به گفته این مسئول این درحالی است که وجود شبکه های ارتباطی و فناوری اطلاعات موجب توسعه گردشگری و حضور افراد در مناطق کمتر شناخته شده می شود.

سالاری تاکید کرد: در صورت توزیع خدمات IT در سراسر استان گیلان و دسترسی گردشگران در نقاط کور، شاهد تراکم کمتر جمعیت در استان خواهیم بود.

وی با تاکید بر این که اینکه پوشش های ارتباطی در مناطق ییلاقی یک نیاز جدی است، افزود: انتظار ما از اپراتورها این است که ضریب نفوذ اینترنت در استان متناسب با جمعیت ثابت و سیار آن شود.

سالاری به احداث فیبر نوری و ارزش زمین در گیلان اشاره کرد وگفت: درصدد هستیم تا ضمن توافق با سازمان توانیر از دکل ها و پایه های برق در بیشتر شهرها و مناطق روستایی به منظور احداث فیبر نوری به عنوان زیرساخت های ارتباطی بهره مند شویم./مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *