⬛زهرا حقیقی/پایگاه خبری تحلیلی گيل ابراز

⬛ارشد امیر اسکندری، بازیگر و مجری محبوب گیلانی است که به خاطر بازی و اجراهای زیبایش مخاطبین بسیاری در گیلان دارد. امیر اسکندری فعالیت های هنری خویش را از سال 78 آغاز کرده است و تاکنون در فلیم ها و سریال های مختلف تلویزیونی مثل ایستگاه آخر،خانه بخت،سقفی برای همه و تئاترهایی مثل بوسه بر آتش ،سقاخانه ،روزهای زرد،باغ وحش شیشه ایی، نقش آفرینی کرده است. با این هنرمند گیلانی گفت گویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

🔷اگر نخواهیم اولین سوال را ما از شما بپرسیم ارشد امیر اسکندری دوست دارد راجع به چه چیزی صحبت کند؟

دوست دارم راجع به موسیقی استندآپ ،تئاتر و نمایش صحبت کنم. من 23 اسفند امسال وارد سن 42 سالگی شدم. در یک خانواده فرهنگی بزرگ شدم. از همان دوران کودکی بسیار بازیگوش و شلوغ بودم. پدربزرگ من به اسم آقای میرزا حسین خان روحی ملقب به نیکروان مدیر روزنامه «صورت» در آن زمان بودند و مادربزرگ من نیز،ازبنیاینگذاران مدرسه دخترانه (مدرسه دخترانه آذر میدخت)در رشت بود. پدربزرگم اهل تئاتر هم بود و از همان زمان در خانواده ما همیشه موضوعات فرهنگی، هنری و اجتماعی مطرح می شد. من بعد از دیدن سریال «سلطان و شبان»،مدام نقش های هنرپیشه های این سریال را در اتاقم بازی می کردم. حتی به خاطر عروسک گردانی وصداپیشگی در این زمینه پول هم گرفتم.اما به شکل حرفه ایی من از سال 78 فعالیت هنری خودم را با نمایش«دوست دارم با صدای آهسته » آغاز کردم. تا الان در حدود 70 الی 80 کار تئاتری انجام دادم.همچنین کارگردانی چندین نمایش را برعهده داشتم.

🔷چرا مردم شما را بیشتر به عنوان کمدین می شناسند؟

به دلیل این که من در سال 80 به دعوت آقای حلوی در یک سریالی با عنوان «ایستگاه آخر» بازی کردم،که دراین سریال نقش یک پلیس عاشق با عنوان خسرو لی را بازی کردم که این شروع کارهای طنز من در تلویزیون بود. از آن زمان به بعد مدام به من پیشنهاد کارهای جُنگ و طنز می شد و من در این برنامه ها،حضور داشتم،تا این که سال ها گذشت و رویداد هنری با عنوان «استندآپ کمدی » به وجود آمد و من مدتی است که در استندآپ کمدی فعالیت می کنم.

🔷بیشتر چه استندآپ هایی کار می کنید؟

بیشتر استندآپ های اجتماعی کار می کنم. سعی کردم شکل و سیاق خاصی به کارهایم بدهم. در واقع به موضوعات اجتماعی و سیاسی می پردازم و آن ها را به شکل طنز مطرح می کنم.همه کارهای من در اینستاگرام و تلگرام موجود است و مخاطبین من می توانند این استندآپ ها از این طریق دنبال کنند.

🔷در دیگر زمینه های هنری هم فعالیت دارید؟

بله،در حدود 8 الی 9 ترک موسیقی دارم، که قرار است به زودی در قالب یک آلبوم موسیقی با مجوز اداره ارشاد اسلامی آن را منتشر کنم.

🔷مهمترین موضوع و هدفی که در زمینه هنری دنبال می کنید چیست؟

هدف من فقط خنداندن مردم نیست،بلکه دادن آگاهی به مردم همواره یکی از مهمترین دغدغه های من بوده است.

🔷فکر می کنید تئاتر گیلان در حال حاضر با چه چالش هایی مواجه است؟
مهمترین مشکلی که در حال حاضر باعث نارضایتی هنرمندان شده و همه نیز به این مسئله واقف هستند،موضوع نداشتن سالن استاندارد برای تئاتر است.ما در حال حاضر دو سالن تئاتر در مجتمع خاتم داریم که برنامه های متعددی به جزو تئاتر در آن اجرا می شود. بارها شده وسط اجرای تئاتر به هنرمندان تذکر داده اند که زودتر برنامه خودتان را تمام کنید تا همایش یا مراسم بعدی شروع شود. در صورتی که هنرمندان تئاتر برای اجرا احتیاج به آرامش دارند، تا بتوانند اجرای قابل قبولی را از خود به نمایش بگذارند. البته خیلی مشکلات دیگر مثل نبود تضمین گیشه برای اجرای یک نمایش ،مسائل بیمه و نداشتن امنیت شغلی هم در این زمینه مطرح است که صحبت کردن در خصوص آن ها وقت زیادی طلب می کند.

🔷به نظر شما هدف از اجرای تئاتر چیست؟

من فکر می کنم هدف از اجرای تئاتر این نیست که من هنرمند، دوستان تئاتری خودم را به تئاتر دعوت کنم. هدف تئاتر از نظر من دادن یک جریان فکری ،سیاسی ،اجتماعی ،فرهنگی و هنری به مردم جامعه است.هدف از اجرای تئاتر این است که مردم بیایند و تئاتر را ببینند. وقتی مردم رشت ندانند که در شهرشان تئاتر برگزار می شود چه فایده ای دارد؟ تئاتر باید در دل مردم نفوذ کند. این همه اتوبوس شهری ما در رشت داریم چه اشکالی دارد که ما برای تبلیغات از این آیتم ها استفاده کنیم. الان به نظر شما چرا سینماها خالی هستند. من فکر می کنم که کیفیت فیلم ها پایین آمده است. همچنین نوع سلیقه مخاطب هم با گسترش فیلم ها و تصاویری که در فضای مجازی منتشر می شود تغییر کرده است. هنرمندان تئاتری از دیدگاه من خیلی مهجور واقع شده اند. مردم یک هنرپیشه تلویزیون را به راحتی می شناسنداما یک هنرمند تئاتری را که سال های خاک صحنه خورده ،اصلا نمی شناسند.

🔷به نظر شما رسانه ملی در این زمینه چه نقشی دارد؟

به نظر من رسانه ملی نقش بسیار مهمی در این عرصه دارد. رسانه ملی ویترین معرفی یک هنرمند است. تلویزوین می تواند در کنار دیگر برنامه هایی که در ساعات مختلف روز پخش می کند بخشی را به هنرمندان تئاتر و اجرای نمایش های آن ها اختصاص دهد. /همشهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *