⚫زهرا حقیقی /به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گيل ابراز

🔶این روزها گرد باد فضای مجازی، باغ کتاب های اسطوره ای تاریخ را بی برگ کرده و خاموشی یارمهربان آسیب ها و لطمات جبران ناپذیری را به روند رشد فرهنگ این مرز و بوم وارده کرده است. دیگر کسی شعرهای سهراب،نیما و اخوان ثالث را به روح شهر هدیه نمی کند. عصر سرعت، فرصت های فرحبخش کتاب خواندن را از آدم ها ربوده است و سال هاست که دیگر کسی شاهد تردد جوانان به بلوار کتابخوانی نیست. اما در همین حوالی در بحبوبه هشدارهایی که برای ترویج و اشاعه فرهنگ کتابخوانی مکررا از سوی مسئولین شنیده می شود. افرادی هستند که دلشان برای کتاب و آینده جوانان این مرز و بوم می تپد. افرادی که زیر پوست شهر مکان های دنجی را به صورت نوستالژیک طراحی می کنند تا جوانان بیایند و فارغ از همه دغدغه های روزمره ساعاتی را درباره کتاب،اندیشه ها و چیزهایی که می خوانند آزادانه گپ بزنند،تا به جای چند فنجان قهوه و کاپوچینو که در کافه گردی های امروزه باب شده چند جلد کتاب سفارش بدهند.

🔷«نادره حکیم الهی» از مجسمه سازان مطرح و برجسته کشورمان چندی سالی است که فعالیت های هنری خود را شهر باران های نقره ای دنبال می کند. چند صد کیلومتری از پایتخت،امتیازاتش و از همه مهمتر دختر هنرمندش «ترانه علیدوستی » فاصله گرفته تا بتواند صندلی های خالی فضاهای فرهنگی این شهر را دوباره با صدای همهمه جوانان شهر پر کند.

🔶در یک عصر سرد زمستانی در حاشیه برگزاری نشست کتابخوانی در گالری «الهی » به وی سر زدیم تا بیشتر با نحوه فعالیتش در این مکان فرهنگی آشنا شویم. مثل همیشه با نگاهی صمیمی و گرم پذیرای اهالی فرهنگی شهر است.

🔷گردهمایی کتاب خوان های شهر با حضور علاقمندان کتاب به جلسه گردانی «فاروق مظلومی » یکی از منتقدین نام آشنای کشور در عرصه هنر در حال برگزاری است و بیست کتاب برگزیده در شاخه های مختلف شعر،داستان ،تاریخ ،هنر و فلسفه برای مخاطبین معرفی می شود.

🔶فضای آرام و دلنشینی در گالری در جریان است. هر کتابی که توسط فاروق مظلومی معرفی می شود،مخاطبین با علاقه راجع به آن پرس و جو می کنند. از نویسنده کتاب گرفته تا مترجم آن و الی غیر. خیلی ها کتاب های دیگری را هم که از نویسنده خوانده اند به دیگران معرفی می کنند و نکته جالب این است که همه به جای چک کردن گوشی های همراه شان با خودکاردر دفترچه ای،عنوان کتاب هایی را که مورد پسندشان قرار گرفته یادداشت می کنند.

🔷چند لحظه ای از دیدن صحنه های جذاب رویارویی افراد با کتاب فارغ می شویم و برای گفت وگو به سراغ خانم «نادره حکیم الهی » می رویم.

⚫ترویج واشاعه برنامه های فرهنگی

🔶حکیم الهی، یکی از اهداف خود را از ایجاد گالری الهی ترویج و اشاعه برنامه های مختلف فرهنگی بیان می کند و می گوید: یکی از ایده های اصلی من در بدو ورود به شهر رشت، راه اندازی یک فضای فرهنگی بود تا بتوانم در حد توانایی ام، بستری را برای فعالیت جوانان و افراد علاقمند به فعالیت های فرهنگی و هنری ایجاد کنم. البته من قصد ندارم که در گالری الهی فقط نمایشگاه های نقاشی و عکاسی برگزار کنم. ایده ها و فکرهای بزرگتری را برای جوانان دارم که باور دارم به نتایج مثبتی منجر خواهد شد.

🔷نادره حکیم الهی در ادامه به اتفاقات و رویدادهای فرهنگی و هنری که قرار است در گالری الهی برگزار شود اشاره می کند و می گوید:دوست دارم گالری الهی به یک ایستگاه فرهنگی تبدیل شود. وی افزود:البته شاید این شهبه برای خیلی از افراد پیش بیایید که در گالری ها فقط باید فعالیت هایی مرتبط با هنرهای تجسمی دنبال شود. اما ایده و تصورات من از فضای گالری، حرکت به سوی جریانی تک بُعدی نبوده و نیست. من می خواستم با ایجاد گالری «الهی » یک ایستگاه فرهنگی در بخش های مختلف ادبی،هنری برای علاقمندان این عرصه فراهم کنم.

⚫فضایی برای هم اندیشی اهالی فرهنگ وهنر

🔶حکیم الهی ضمن اشاره به تداوم برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری مختلف در گالری الهی می افزاید: ادامه این روند باعث می شود دوستداران و علاقمندان به عرصه فرهنگ و هنر گالری الهی را به عنوان پایگاه و پاتوقی برای هم اندیشی و تعامل در حوزه فرهنگ و هنر  بشناسند/همشهری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *