کد خبر : 24575
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۴

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان؛ ؛

خطر نابودی نژاد گیلک در گیلان

خطر نابودی نژاد گیلک در گیلان

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه سالمندترین استان کشور هستیم،گفت: ما در ساختار دانشگاه،به دنبال رسیدن به میانگین کشوری هستیم و اگر اقدامی فوری در این خصوص انجام نشود، شاید در ۵۰ سال آینده نژاد گیلک از میان برود. گیل ابراز_ دکتر «محمدتقی آشوبی» سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست خبری

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه سالمندترین استان کشور هستیم،گفت: ما در ساختار دانشگاه،به دنبال رسیدن به میانگین کشوری هستیم و اگر اقدامی فوری در این خصوص انجام نشود، شاید در ۵۰ سال آینده نژاد گیلک از میان برود.

گیل ابراز_ دکتر «محمدتقی آشوبی» سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست خبری با خبرنگاران که ظهر امروز به مناسبت آغاز هفته سلامت برگزار شد، با با بیان اینکه ۹ اردیبهشت آغاز هفته سلامت است، گفت: شعار امسال هفته سلامت «سلامت برای همه» نام‌گذاری شده است.

دکتر آشوبی با اشاره به اینکه هفته سلامت امسال با تأکید بر نقش پزشکی خانواده در بهبود سلامت آحاد جامعه و با شعار «سلامت برای همه با پزشکی خانواده»، از نهم اردیبهشت‌ماه آغازشده و تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه نیز ادامه خواهد داشت، گفت: هفته ملی سلامت به‌عنوان یکی از برنامه مهم وزارت بهداشت، هرساله باهدف ارتقای سواد سلامت و اطلاع‌رسانی در خصوص دستاوردهای مربوط به این حوزه برگزار می شود.

همه باید برای برقراری عدالت در نظام سلامت گیلان تلاش کنند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بدون شک تحقق «شعار سلامت برای همه» که یکی از اهداف اصلی سازمان جهانی بهداشت و نظام سلامت کشور است، با همت و تلاش همه‌جانبه سیاست‌گذاران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی و همچنین مطالبه اصحاب رسانه، به‌عنوان کسانی که به کرسی‌های افکار عمومی تکیه زده‌اند را می‌طلبد، تاکید کرد: ما اقدامات اساسی و بزرگی را در استان، جهت رسیدن به شعار «توسعه مشارکت، برقراری عدالت و ارتقای نظام سلامت» به مدد الهی آغاز کرده‌ایم که بخش وسیعی از این اقدامات و سیاست‌گذاری‌ها با تلاش، همت، اطلاع‌رسانی، نظارت و همچنین مطالبه‌گری‌های مستمر و منصفانه اصحاب رسانه ممکن و محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه در استان گیلان موضوع سلامت، آب، غذا و محیط زیست مطرح است، اظهار داشت: تمامی ما باید با هم تلاش کنیم تا عدالت در نظام سلامت استان برقرار شود.

دکتر آشوبی با اشاره به اینکه متاسفانه سالمندترین شهرستان کشور، در استان گیلان است، تصریح کرد: ما در ساختار دانشگاه، حداقل به دنبال رسیدن به میانگین کشوری هستیم و اگر اقدامی عاجل در این خصوص انجام نشود، شاید در ۵۰ سال آینده نژاد گیلک از میان برود.

بخش قابل توجه مهاجرت‌ها به گیلان، مهاجران سالمند هستند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به افزایش بار مضاعف به بخش بهداشت و درمان استان گیلان با مهاجرت‌های معکوس تاکید کرد: بخش قابل توجهی از مهاجرت‌ها به استان گیلان، شامل مهاجران سالمند می‌شود که نیروی مولد نیستند بلکه خود نیازمند مراقبت‌های ویژه بهداشتی و درمانی هستند.

وی با بیان اینکه ما با مردم استان در راستای بهبود و ارتقا زیرساخت بخش بهداشت و درمان عهد بسته‌ایم، گفت: اکنون به دنبال وفای به عهد هستیم و نمونه آن پیگیری روند اجرا و ساخت بیمارستان ۸۰۰ تختخوابی جنرال رشت است که در کمیسیون ماده ۲۰ وزارت بهداشت مطرح و کد رهگیری پروژه نیز دریافت شده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به پیش بینی تجمیع ساختمان‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بودجه سال ۱۴۰۲ اذعان داشت: موضوع تجمیع خدمات تشخیصی در بیمارستان‌های استان نیز از موضوعات اصلی مد نظر دانشگاه علوم پزشکی اسن زیرا اکنون برای انجام یک خدمت تصویربرداری CT Scan یک کودک بستری باید از بیمارستان ۱۷ شهریور به بیمارستان پورسینا اعزام شود که ما به دنبال برطرف کردن این چالش هستیم و به همین منظور نیز نشستی در جهت راه‌اندازی بخش CT Scan در مرکز آموزشی و درمانی ۱۷ شهریور رشت داشته‌ایم.

دکتر آشوبی با بیان اینکه در استان به دنبال انجام کارهای بزرگ هستیم، گفت: موضوعات مدنظر ما از چالش‌های محیط زیستی تا غربالگری و همچنین پیشگیری از انواع سرطان‌ها می‌شود و اکنون بیماری‌هایی مانند انواع سرطان‌های گوارشی و پستان، چنانچه در مراحل اولیه تشخیص داده شود، به راحتی و با کمترین هزینه درمان خواهد شد.

رفع عقب‌ماندگی‌های نظام سلامت، هدف اصلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

وی با اشاره به اینکه به دنبال همراهی اصحاب رسانه و خبرنگاران با مسئولان نظام سلامت جهت استیفای حقوق مردم گیلان هستیم، گفت: رفع عقب‌ماندگی‌های نظام سلامت هدف اصلی ما در دانشگاه علوم پزشکی گیلان بوده و از رسانه‌ها می‌خواهیم در جهت آگاه‌سازی هرچه بیشتر مردم کوشا باشند، تا تلاش برای ارتقا نظام ارجاع و شبکه به نتیجه برسد. اکنون فعالیت مراکز جامع خدمات سلامت در شهرستان‌های تالش، انزلی و لاهیجان به جهت پیشگیری از بروز سرطان ها، یکی از اقدامات و تلاش‌های دانشگاه در این خصوص است.

دکتر آشوبی در ادامه این نشست خبری پاسخگوی سئوالات خبرنگاران بود و در خصوص توزیع خدمات سلامت و خانه‌های بهداشت در استان گفت: در شهر رشت به علت تراکم جمعیتی و اینکه قریب به یک سوم جمعیت استان در این شهر زندگی می‌کنند، تعدد خانه‌های بهداشت و مراکز جامع

سلامت وجود دارد، اما از سوی دیگر در سطح شهرستان‌ها و بخصوص مناطق محروم مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت جهت ارائه خدمت به مردم در حال فعالیت می‌باشند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین در خصوص جایگزینی خانه‌های بهداشت فرسوده شهر رشت اظهار داشت: این خانه‌های بهداشت اکنون در حال جایگزینی بوده و کارهای واگذاری چند ساختمان اهدا شده توسط خیرین، به مراحل نهایی رسیده است.

دفع و امحاء زباله توسط دانشگاه با حساسیت دنبال می‌شود

دکتر آشوبی در ادامه و در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران، با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مورد زباله‌های عفونی خود به شدت حساس است، خاطرنشان کرد: دفع و امحاء زباله توسط دانشگاه با حساسیت دنبال می‌شود، تا حداقل در وضعیت کنونی دفع زباله استان، از سمت واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی باری بر دوش استان نباشد.

در ادامه این نشست دکتر سید محمود رضوانی – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز ضمن تبریک فرا رسیدن هفته سلامت اظهار داشت: سالمندی در استان گیلان یکی از موضوعات قابل تامل و مورد توجه است و می‌بایست در خصوص مبحث «جوانی جمعیت» تمام تلاش خود را به خرج دهیم.

وی با بیان اینکه موضوع پزشک خانواده شهری یکی از دغدغه‌های مهم دانشگاه علوم پزشکی گیلان به حساب می‌آید، اظهار داشت: پزشک خانواده به طور کلی روند درمانی را کوتاه و در هزینه‌های درمان صرفه جویی می‌نماید.

افزایش سرطان در گیلان

دکتر رضوانی با اشاره به وضعیت سرطان در استان گیلان و افزایش آن به میزان ۲.۷ در هزار نفر اظهار داشت: برخی از انواع سرطان‌ها قابلیت تشخیصی دارند و برای مثال سرطان روده با تشخیص زودهنگام، امکان درمان قطعی را دارا می‌باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه به اهمیت غربالگری در تشخیص انواع سرطان‌ها تاکید کرد.

گفتنی است دکتر «عقیل قلی‌پور» معاون درمان دانشگاه نیز در این نشست حضور داشتند

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.