یادداشت_ کنشگران اجتماعی در کنار کارشناسان دلسوز سازمانهای مربوطه که تعدادشان هم بسیار اندک است ، کوشیدند تا قانون حمایت از افراد دارای معلولیت را تا آنجا پیش ببرند که در نهایت در سال ۹۶ به تصویب مجلس رسیده و در سال ۹۷ به دستگاههای دولتی ابلاغ شود ، اگر چه شکل ابلاغ این قانون نیز بنحوی خالی از اشکال نبود ، اما به هر حال این مهم صورت گرفت و انتظار می رفت با توجه به حساسیت همه دستگاهها و سازمانهای مردم نهاد ، این قانون در اجرا ، روند رو به رشدی را پیش رو داشته باشد ؛ بویژه بند ۲ ماده ۲۷ که در خصوص پرداخت حداقل دستمزد مصوب قانون کار برای معلولین شدید و خیلی شدید تاکید ویژه ای داشته است.

اما طولی نکشید که همه امیدها به اجرای این قانون و تغییر وضعیت معیشتی افراد دارای معلولیت کمرنگ شد و وقتی در بودجه پیشنهادی و پس از آن مصوب مجلس تنها کمتر از ۱۰ درصد اعتبار لازم برای اجرایی شدن این قانون در نظر گرفته شد ، همگان بویژه کنشگران اجتماعی مربوطه فهمیدند که راه طولانی را در پیش دارند . اما کاری که دولت سیزدهم در پیشنهاد بودجه ۱۴۰۲ یعنی حذف ردیف بودجه قانون حمایت از افراد دارای معلولیت انجام داد ؛ همگان را شگفت زده کرد . این بی ملاحظه گی نسبت به حقوق افراد دارای معلولیت به هر بهانه ای از سوی تمامی فعالین این حوزه ، محل پیگیری و اعتراض داشته و دارد .

اگر چه استدلال کارشناسان دولتی این حوزه این است که دیدن این اعتبار در بودجه سازمان بهزیستی چیزی را نسبت به حقوق افراد دارای معلولیت عوض نمی کند ، اما همه ما می دانیم که حذف این ردیف ، خود نشان از کم توجهی دولت به این مسئله دارد ؛ لذا می طلبد سمن های مربوطه و افراد دارای معلولیت ، همچنان به تلاش خود برای متقاعد ساختن مجلس و دولت جهت حفظ این حقوق تلاش کنند و ضمن برقراری ردیف بودجه مشخص برای اجرایی شدن این قانون ، افزایش قابل توجه آن را در لایحه بودجه ۱۴۰۲ درخواست کنند تا شاید در شرایط ویژه ای که هم اکنون از لحاظ اقتصادی با آن روبرو هستیم ، از غرق شدن افراد دارای معلولیت در مشکلات فراوان جلوگیری کنیم . اگر دست اندرکاران دولتی و نمایندگان مجلس بتوانند به این سوال پاسخ بدهند که برای یک زندگی مشترک دو نفره چگونه می توان با ۷۸۰ هزار تومان زندگی را سپری کرد ، مطمئناً ما نیز از تلاش های خود برای برخورداری ردیف بودجه مستقل دست برمی داریم.

احمد ممتازی – رئیس هیئت مدیره شبکه ملی نابینایان و کم بینایان چاووش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.