اختصاصی/ گیل ابراز، سارا حقیقی: تجمع و اعتراض دیروز مردم روستای چولاب و رشت آباد در حد فاصل شهر کوچصفهان به مجوز برداشت شن و ماسه از محل جزیره گردشگری این روستا باعث شد موقتا عملیات انجام این کار توسط شرکت پیمانکار متوقف شود.

برداشت غیر اصولی و بی رویه شن و ماسه از رودخانه‌ها معضلی است که در سال‌های اخیر بیش از گذشته دامنگیر مناطق مختلف استان گیلان شده است، رونق ساخت و ساز و افزایش مصرف مصالح ساختمانی، بهره‌برداری بی رویه از بستر رودخانه‌ها را افزایش داده است.

فارغ از تشریح پیامدهای زیست محیطی استخراج شن و ماسه از رودخانه ها در این زمینه که باعث تخریب زیست بوم رودخانه‌ای و ساحلی می شود و رسانه ها و مدافعان محیط زیست به کرات به آن پرداخته اند. همچنان شاهد این مساله هستیم که مافیای برداشت شن و ماسه با قدرت بیشتری به تخریب محیط زیست پرداخته و در این بین باز هم دیواری کوتاه تر از سپیدرود در گیلان نبوده و طبق بررسی میدانی ،شواهد و مستندات ارسال شده از سوی مردم منطقه چولاب باز هم رود سپیدرود که از دیرباز مهم ترین شریان اقتصادی و حیاتی استان گیلان بوده، مورد تهاجم قرار گرفته است.

تعدادی از اهالی روستای چولاب بخش کوچصفهان شهرستان رشت در روز گذشته با ابراز مخالفت در خصوص مجوز برداشت شن از محل جزیره گردشگری رودخانه سپیدرود در حاشیه این روستا، در کنار این رودخانه تجمع کردند.

نکته قابل توجه این است که با وجود اعتراض اهالی منطقه شرکت پیمانکار،به دلیل داشتن برگه مجوز برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه برای برداشت شن از محل جزیره سپیدرود در روستای چولاب پافشاری می کند. واضح است که هدف منفعت‌طلبان چیزی جز نابودی محیط‌زیست گیلان نیست و بی شک برخی از مسولین نیز در تخریب تدریجی محیط‌زیست و صدور مجوز های غیر کارشناسی شده در این زمینه نقش دارند.

مطالبه اصلی مردم روستای چولاب جلوگیری از برداشت‌های غیر اصولی شن و ماسه از بستر رود سپیدرود و لزوم حفظ بستر و حریم این رودخانه و نیز حفظ هویت آن و اجتناب از به هم خوردن تعادل موجود در محیط زیست است.

ضروری است،که سازمان های مسوول از جمله صنعت، معدن و تجارت گیلان، حفاظت محیط زیست، سازمان آب و ارگان های نظارتی توجه ویژه ای به این مساله داشته باشند، تا ضرر و زیان کمتری به رودخانه‌ها وارد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *