معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: تاکنون در اجرای طرح شهید سلیمانی در این استان هشت هزار و ۵۵۹ تست سریع کرونا انجام و نتیجه یک هزار و ۷۸۵ تست مثبت شد.

گیل ابراز: دکتر آبتین حیدرزاده روز دوشنبه در گفت و گویی اظهار داشت: راهنمایی های لازم برای قرنطینه به این بیماران مبتلا به کرونا انجام شد و افراد نیازمند به بستری در بیمارستان گیلان تحت مراقبت قرار گرفتند.

وی بیان داشت: تاکنون ٧٠ درصد از جمعیت گیلان تحت پوشش طرح شهید سلیمانی قرار گرفتند که تا ١٠ روز دیگر مرحله اول این طرح با غربالگری کل جمعیت استان قرار می گیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مردم خواست که در این طرح همکاری کنند و افزود : متاسفانه در برخی محلات همراهی مردم خیلی خوب نیست.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون آمار بیماران مبتلا به کووید ١٩ بستری در بیمارستان های گیلان به زیر ۵۰۰ نفر رسیده که نشانگر روند آرام نزولی بیماری است.

تست سریع PCR در واقع RNA یا ماده ژنتیکی اختصاصی ویروس را ردیابی می کند و می تواند ویروس را طی چند روز پس از ابتلا به عفونت تشخیص دهد. این تست حتی در افرادی که هیچ علامتی ندارند هم قابل ردیابی می باشد. این آزمایش را می توان در بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و کلینیک های مورد تایید وزارت بهداشت توسط افراد آموزش دیده و ماهر کادر درمان انجام داد. زمان لازم برای انجام و اعلام نتیجه این تست می تواند کمتر از ۲۴ ساعت باشد. اگرچه با توجه به تعداد نمونه‌ای که آزمایشگاه دریافت می‌کند که می‌تواند با افزایش مراجعات در هنگام شدت گرفتن موج بیماری افزایش یابد، اعلام نتایج این تست ممکن است تا ۴۸ ساعت طول بکشد.از ۱۶ شهرستان گیلان، ۱۰ شهرستان در وضعیت نارنجی و بقیه در وضعیت زرد قرار دارد. استان گیلان دارای افزون بر ٢ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت است.

شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید ١٩ در کشور به ۵۴ هزار و ۶۹۳ نفر رسید، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی پنج هزار و ۵۰۲ بیمار جدید مبتلا به این بیماری در کشور شناسایی شد و ۵۳۰ نفر بستری شدند، با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۴۶۵ نفر رسید.

خوشبختانه تاکنون ۹۵۱ هزار و ۸۶۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، همچنین ۵۲۱۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون هفت میلیون و ۴۰۷ هزار و ۴۰۰ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۰۸ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۳۴۰ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *