مدیر درمان تامین اجتماعی استان گیلان: حفظ سلامت کادر درمان اولویت اول ما بود/شاهد جلوه های ویژه ایثارگری در بیمارستان رسول اکرم (ص)بودم/هیچ مدیر وابسته ای در مجموعه ام ندارم.

سارا حقیقی ،گیل ابراز :گیلان از ابتدای شیوع ویروس کرونا در صدر استان هایی قرار داشت که در وضعیت قرمز به سرمی برند. در دوران اوج این پاندمی یکی از اصلی‌ترین مراكز حوزه درمان در گیلان بیمارستان رسول اکرم(ص)بود،که از همان ابتدا با تمهیدات لازم مدیریت درمان برای مقابله با این بیماری و اختصاص ظرفیت مناسب به بیمه شدگان این سازمان توانست بهترین خدمات را در این زمینه ارائه کند.در همین رابطه با«دکتر محمد حسین شهدی نژاد » مدیر درمان تأمین اجتماعی استان گیلان گفت و گویی انجام دادیم، تا علت موفقیت و رضایتمندی مردم را از این بیمارستان‌ به ویژه در دوران اوج شیوع بحران کرونا جویا شویم.

▪️شما یکی از باسابقه ترین مدیران درمان تامین اجتماعی کشور هستید،راز ماندگاری شما در این سمت چه بوده است؟

من از سال ۱۳۸۰ به عنوان مدیر مجموعه اسناد پزشکی (درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی) و از سال ۱۳۸۸،مدیریت درمان تامین اجتماعی را در استان گیلان بر عهده گرفتم.ممکن است بعضی ها فکر کنند که طولانی بودن دوره مدیریتی یک نقطه ضعف محسوب می‌شود. اما وقتی شما به عنوان مدیر یک مجموعه هم در سطح استان و هم در سطح کشور شاخص‌های قابل قبولی ارائه کنید، می توانید بستر موفقیت آن مجموعه را فراهم کنید. من در طی دوران مدیریتم در کنار توجه به توسعه مراکز، مهم ترین اولویتم توجه به جذب نیروی انسانی مناسب وماهر برای افزایش ارائه خدمات به مردم بوده است.هر چند با دمیدن روح تازه در نظام مدیریتی همواره موافق هستم.

▪️ بیمارستان رسول اکرم(ص)همواره در دوران مدیریت شما در اعتباربخشی در کشور جزو بیمارستان های پیشرو استان انتخاب شده، علت این موفقیت را در چه می دانید؟

یکی از دلایل اصلی در این زمینه داشتن نیروهای متخصص متبحر در حوزه درمانی و پرستاری بر اساس بالاترين شاخص‌های وزارت بهداشت است. بیمارستان رسول اکرم(ص) یکی از کارآمدترین بیمارستانهای کشور است که با کیفیت‌ترین خدمات درمانی را با هزینه کاملاً رایگان و حتی بالاتر از کیفیت بیمارستان‌های خصوصی به مردم ارائه می‌کند. به جرأت می‌توانم بگویم که بهترین پزشکان حاذق در بیمارستان رسول اکرم (ص)فعالیت می‌کنند. اوج شکوفایی ما در زمان اوج شیوع کووید ۱۹ جلوه های ایثار و فداکاری کادر درمان در این برهه زمانی بود.شما بررسی کنید وببینید پزشک‌ها و پرستارهای ما در بیمارستان چه کردند،چند ساعت در بیمارستان ماندند. بیشتر پزشکان و پرستاران ما در بخش های مختلف بیمارستان ،اورژانس،آی سی یو …. ساعت های متمادی و بیش از ساعت خدمتشان جانفشانی می‌کردند ولی باز هم حاضر نبودند به خانه بروند و به عقیده من به جزء ایثارگری معنای دیگری نمیتوان به آن اطلاق کرد. هیچکدام از پرسنل کادر درمان ما به نیت وظیفه در بیمارستان خدمت نمی کردند بلکه عاشقانه در این مسیر همراه و همگام با مردم بودند. لازم به ذکر است که یادآوری کنم در طی این مدت هدف ما علاوه بر نجات جان بیماران جلوگیری از به شهادت رسیدن کادر درمان بود كه خدا رو شكر در طی این دوران حتی یک نفر هم از همکاران ما شهید نشدند، چون اولویت ما حفظ جان و سلامت کادر درمان بود.

▪️شما در سال ۹۴ مدیر نمونه کشور شدید،آیا از عملکرد خود در دوران مدیریت تان راضی هستید؟

بدون هیچ اغراقی در طول دوران مدیریتم هدفم رضایت خدا و کمک به مردم بوده است. معتقد هستم افرادی که مورد عنایت پروردگار قرار می‌گیرند نیازهای مردم به سوی آنها حواله می شود. من از خداوند خواستم كه روزی من را در سلامت بیماران قرار بدهد و تا امروز عهدم را با پروردگار نشکستم.
به همین دلیل تا به امروز با افتخار می توانم بگویم که هیچ بخش‌خصوصی در درمان ندارم و مطلقا از مریضی و بیماری مردم درآمدزایی نداشته و نان نخورده ام. اما یکی از دلایل موفقیت ما در مجموعه مدیریت درمان استفاده و بهره مندی از مشارکت حداکثری کادر درمان بوده است، زیرا ما از معدود ادارات استان هستیم که کلیه تصمیمات ما بر اساس خرد جمعی گرفته شده است و یکی از افتخارات مجموعه ما این است که با داشتن بیش از۱۲۰۰ پرسنل و ۱۳ مرکز درمانی در سطح استان هیچ مدیر وابسته ای در این مجموعه فعالیت نمی‌کند و و تمامی انتصاب ها بر اساس نظام شایسته سالاری صورت گرفته است.

▪️ به عنوان یک پزشک آیا شما نیز از ابتلا به بیماری کووید۱۹ هراس داشتید؟لطفا به ما بگویید چه تدابیری برای امنیت کادر درمان در این زمینه اتخاذ نمودید؟

بله ،من هم ميترسيدم ولی ترس مانع حضور موثر من در اوج شيوع و در بين همكاران نشد.یکبار در اسفند ۹۸ به کرونا مبتلا شدم.اما به لطف خدا فرصت دوباره‌ای برای زندگی کردن و خدمت به مردم برای من فراهم شد. اما در زمینه امنیت کادر درمان باید بگویم که یکی از دغدغه های اصلی در آن دوره این بود که کادر پزشکی و پرستاری بیمارستانم برای پذیرش مبتلایان به کرونا و درمان این بیماران تا چه حد آمادگی دارند؟ و مهمتر از همه فاکتورها برای من سلامت و امنیت کادر درمان بود،اینکه آنان تا چه حد دربرابر سرایت کروناویروس مصون هستند. زیرا پرستارها و پزشکان خط اول ارائه خدمات بهداشتی درمانی به مردم اند و بیشترین مواجهه را با بیماری‌ها دارند و بیشتر از همه گروه ها در خطرند.به همین دلیل از روز اول از همه آن درخواست کردم از وحشتزدگی و‌هراس بپرهیزند و افراد ریسک بالا را به مرخصی فرستادم و بهترین تجهیزات پزشکی از گان گرفته تا ماسک، عینک و دستکش را با بهترین کیفیت و به حد کفایت در اختیار کادر درمان قرار دادم.

▪️در حال حاضر مهمترین برنامه‌ای که برای توسعه مراکز درمانی تامین اجتماعی استان در دست اقدام دارید،چیست؟

تدارک منابع و توسعه ظرفیت های ارائه خدمت، کاهش مواجهه و احتمال سرایت بیماری در مراکز درمانی تحت پوشش سازمان و ارتقاء رضایت مندی بیماران از اقدامات مهم ما در این زمینه است. همچنین یکی از برنامه های اصلی ما ساخت مرکز جراحی قلب و آنژیوپلاستی در بیمارستان حضرت رسول(ص) است،که امیدواریم به زودی به بهره برداری برسد.

▪️آمار بیماران مبتلا به کرونا که تاکنون در بیمارستان رسول اکرم(ص) بستری شده اند،چقدر بوده و چه تعدادی از آن ها بر اثر ابتلا به این بیماری فوت کرده اند؟

بیش از ۱هزار نفر در این مدت در بیمارستان رسول اکرم بستری شدند و در حدود ۱۴۰ نفر در اثر ابتلا به این بیماری تاکنون فوت شده‌اند. اما جای بسی خوشحالی است که ما بیشترین تعداد نجات یافتگان را در این زمینه داشتیم،که در همین جا دارد از کلیه پرسنل درمانی و خدماتی استان که با جان و دل برای حفظ سلامتی مردم و‌تعالی نظام تلاش کردند،قدردرانی و تشکر کنم./انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *