گیل ابراز/ مهتا صدری: ۱۶شهریورماه، سالیاد خونی بر زمین مانده ست؛ خونی که می بایست تبدیل به جنبشی برای مبارزه با حریم شکنان و دست اندازان به منابع طبیعی گیلان میشد اما تنها داغی ست مانده بر دل همسر و فرزندان شهید و یکایک دوستداران محیط زیست گیلان و ایران.

هفتم امام شهیدمان است. در حال تماشای تصاویری از جنگل های گیلان هستم که فرزند شهید غفاری طی تماسی، قرار دیدار و مصاحبه ام با همسر شهید را به دلیل وضعیت روحی مادر در اثر یادآوری مجدد واقعه، کنسل میکند. به تصاویر درختان نگاه میکنم و گویا در نظرم رنگ خونند. پرچم هایی برافراشته از خون.

۳ بامداد ۱۶ شهریور ۱۳۸۱، رشیدغفاری، جنگلبان تالشی، مظلومانه در مقابل دیدگان همسر و فرزندان خردسالش، توسط قاچاقچیان چوب، در بستر خون خود غلطید و تاکنون با گذشت حدود ۱۹ سال هیچ یک از قاتلین این شهید دستگیر نشده اند و به این سبب از اطلاق عنوان رسمی شهید نیز توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان به ایشان خودداری شده و تنها به درج این عنوان بر سنگ مزار وی اکتفا شده است.

این پرونده به اذعان بسیاری از مردم، اهالی رسانه و دوستداران محیط زیست که سالهاست برای روشن شدن زوایای تاریک آن از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و بنظر میرسد در فقدان اراده ای محکم از سوی دادگستری گیلان برای گشایش راز این قتل به نتیجه ای نرسیده اند، نقاط کور و سرنخ های بسیاری دارد و با وجود رسیدگی و تلاش هایی در محاکم قضایی، پرونده همچنان مفتوح بوده و نیاز است به صورت ویژه پیگیری شود.

مقام معظم رهبری، مسئولین قضایی، مدیران منابع طبیعی، ائمه جمعه گیلان و… بارها و بارها به لزوم صیانت از منابع طبیعی هشدار داده اند و اخیرا نیز آیت آلله فلاحتی، نماینده ولی فقیه در دیدار با مدیرکل و معاونان منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان برحفظ و صیانت از جنگل های هیرکانی مجددا تاکید کرده است اما نکته اینجاست که حفاظت از منابع طبیعی، علاوه بر سیاستگذاری های صحیح، بدون شناسایی مجرمین و مجازات قاطعانه دست اندازان به آن امکان پذیر نیست و مادامی که پیگیری مجدانه برای درس عبرت و محاکمه مجرمین وجود نداشته باشد، قاچاقچیان چوب خود را در مصونیت قضایی و از قانون قدرتمندتر می بینند و با هراس افکنی و ایجاد رعب در دل محافظان طبیعت، انگیزه حامیان و تلاشگران این عرصه نیز برای صیانت آن از میان خواهد رفت.

به نظر میرسد درپس پرده قاچاق چوب و غارت منابع طبیعی گیلان و ایران، آنچنان سودی نهفته است که این قاچاقچیان حتی از کشتن و تهدید و قتل ابایی ندارند و به این سبب هربار خبر جراحت و قتل مظلومانه جنگلبان شریف دیگری به گوش میرسد. دلایل این جرایم به گفته مردم و کارشناسان، عدم وجود قوانین سنگین بازدارنده و تعلل در برخورد قاطعانه با آنهاست.

از این رو و به جهت اهمیت تبعات روانی موضوع و عدم گسترش دامنه تعرض به منابع طبیعی گیلان و ایجاد ناامنی برای این سودجویان، از نماینده محترم ولی فقیه، ریاست کل دادگستری گیلان و یکایک ارگان های دلسوز مربوطه، درخواست میکنیم که برای رسوایی عاملین قتل شهید منابع طبیعی گیلان با پیگیری و اعزام بازپرسی ویژه به منطقه و بررسی شواهد و جوانب موضوع ، ردگیری و مجازات قاتلین را در الویت کاری خود قرار داده و موجبات تسکین احساسات عمومی جریحه دار شده و آرامش خانواده این شهید را فراهم کنند./گیلان صدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *