مدیر عامل انجمن معلولین بینایی گیلان با اشاره به میزان بیکاری افراد دارای معلولیت بینایی گفت:قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت در اسفند ۹۶ به تصویب رسید و اردیبهشت ماه سال ۹۷ دستور اجرای آن به دستگاه ها ابلاغ شد ،اما دراین قانون ابهاماتی وجود دارد.

احمد ممتازی با ابراز نگرانی از رشد میزان بیکاری در افراد دارای معلولیت گفت: این آسیب بیشتر در مشاغل غیررسمی و افراد دارای معلولیت و خانواده‌هایشان دیده می شود.

وی گفت:شرایط فعلی جامعه، وضعیت معیشت افراد دارای معلولیت بینایی رابیش از پیش دچارآسیب کرده وروزهای نویدبخش و روشن درسایه تصویب واصلاح قانون جامع حمایت ازافراد دارای معلولیت درهاله ای ازغباروناامیدی دست وپامی زند.افراد دارای معلولیت بینایی که تصورمی کردنداین قانون درنتیجه اجرایی شدن ،آوار سالها محرومیت و بی عدالتی را از زندگی آنهادورخواهدکرد،حالا بیش از پیش ناامید شدند.

وی افزود:ایجاد اشتغال افراد دارای معلولیت و برابرسازی فرصتهای شغلی برای این افراد از عمده مباحث اجتماعی، اقتصادی و مطالبات همیشگی انجمن بوده که رویکردها و عدم آگاهی و ناکافی بودن شناخت جامعه و دستگاه ها نسبت به توانمندی این افراد باعث شده تا هم زمینه اشتغال این گروه با مشکلات جدی مواجه شود و هم در نتیجه آن میزان بیکاری در افراد دارای معلولیت جویای کار به نسبت میزان عموم جامعه تا چند برابر در برخی از انواع معلولیت افزایش پیدا کند.

ممتازی با تاکید بر لزوم بازنگری در اجرای قانون جامع از حمايت معلولان، تصريح كرد: متأسفانه اين قانون آنچنان كه مورد انتظار ما بود در كشور اجرايی نشد،به همین لحاظ ورود جدی نهاد ریاست جمهوری و دستگاه های نظارتی در این زمینه بسیار ضروری است،چرا که با گذشت ۲ سال از اجرای این قانون و با افزایش تورم بسیاری از افراد دارای معلولیت از پس تامین مخارج زندگی خود بر نمی آیند.

وی افزود:امروزبه واسطه اجرای نادرست وعدم تامین اعتبارات لازم چندان به رفع مشکلات خودامیدوار نیستند. مگراینکه سازمانهای مردم نهادوسازمانهای دولتی وحمایتی به پیگیری مجدانه خودادامه دهند، تاشایدآنانی که حتی ازقانون نیز پیروی نمی کنندبه خودآمده وبااتکاء به وجدان ووظیفه اداری به حل دغدغه های گوناگون وعمیق افراد گروه هدف یعنی نابینایان وکم بینایان بپردازند.

مدیر عامل انجمن معلولین بینایی گیلان گفت:متاسفانه تدابیر به کار بسته شده در این زمینه نه تنها امیدی در این قشر از جامعه ایجاد نکرده ،بلکه سفره خالی زندگی معلولین را به پهنه ناامیدی تبدیل کرده است./انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *