دکتر تحریری نیک صفت ؛رعایت حجاب و عفاف مهمترین عامل تحکیم خانواده است / تنوع طلبی مردان موجب کاهش میزان ازدواج در کشور / لزوم ارایه الگوهای متنوع مبتنی بر حجاب در تولید پوشاک

دکتر هاجر تحریری نیک صفت استاد دانشگاه و نماینده اسبق رشت در مجلس شورای اسلامی در دومین نشست هم اندیشی خبرنگاران بسیجی که با موضوع ” حجاب و عفاف ” که در محل سازمان بسیج رسانه گیلان برگزار شد،گفت :ارایه الگوهای متنوع مبتنی بر حجاب در تولید پوشاک ضرورت دارد.

به گزارش پایگاه خبری مخاطب روز ، دکتر هاجر تحریری نیک صفت در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه که به مناسبت فرا رسیدن ۲۱ تیر ماه روز حجاب و عفاف برگزار شد ،اظهار داشت : مساله حجاب یک بحث فطری است و بدون اینکه به فردی آموزش داده شود انسان ها پس از رسیدن به مرحله ای از رشد سنی ،عفاف را با پوشاندن اعضای بدن از دیگران پیشه می کنند و این مراقبت در ظاهر تجلی عفاف است.

وی به توصیه های ادیان مختلف در خصوص حجاب اشاره کرد و افزود : تنها در دین اسلام توصیه به حجاب و عفاف نشده است بلکه در ادیان دیگر نیز چه بسا سختگیرانه به این موضوع پرداخته شده و مساله پوشش و حجاب یک مساله ی انسانی است و افرادی که پایبندی به دین خاصی نیز نداشته اند این امر را رعایت می کردند.

دکتر تحریری با اشاره به نفوذ سرمایه داران و استعمارگران در باور و فرهنگ مردم جهان برای کمرنگ کردن بحث حجاب عنوان کرد : کم کم جهان در برهه ای به این سو حرکت کرد که یکی از راههای کسب درآمد استفاده ابزاری از زنان است و نوع پوشش نیمه برهنه و برهنه مورد توجه قرار گرفت و توانست موجب درآمد زایی شود.

وی تصریح کرد : استفاده ابزاری از رسانه ها و تبلیغات با بهره گیری از زنان توسط سرمایه داران باب شد و بنا به نظریه های ” زیگموند فروید ” که معتقد بود تمام ناهنجاریهای اجتماعی به دلیل سرکوب میل جنسی است بحث بی بند و باری به وجود آمد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد : این امر نه تنها موجب کاهش ناهنجاریهای اجتماعی نشده است بلکه باعث تنوع طلبی در ارضای غریزه جنسی شده و ارضای غریزه جنسی از حالت عادی آن که ارتباط بین دو جنس مخالف است خارج گردیده و به ارتباطات غیر متعارف نظیر همجنس گرایی کشیده شده است.

وی تاکید کرد: نه تنها بی بند و باریهای جنسی موجب کاهش ناهنجاریهای اجتماعی نشد بلکه آسیب بزرگی به جامعه انسانی زد و کانون بسیاری از خانواده ها را از هم پاشیده کرد.

 

کاهش میل به ازدواج در بین جوانان و افزایش طلاق عاطفی بین زوجین

دکتر تحریری نیک صفت در بخش دیگری از سخنان خود به الگوپذیری افراد از جوامع غربی در خصوص رفتارهای نابهنجار اشاره کرد و گفت : از هم پاشیدگی کانون خانواده در جوامع دیگر نتوانست درس عبرتی برای جامعه ما باشد و متاسفانه جوانان ما نیز الگو برداری از این جوامع را داشته اند و رغبت به ازدواج و تشکیل خانواده در سالهای بسیار کاهش داشته است.

وی افزود : طلاق عاطفی در بین زوجین ایرانی افزایش داشته و خانواده آن رسالت و ماهیت اصلی خود را از دست داده است .
دکتر تحریری اضافه کرد : مساله حجاب یک مساله فردی نیست و یک فرد اثر گذاری جمعی نیز خواهد داشت ،بحث عدم رعایت پوشش مناسب موجب می شود که رغبت مردان برای ازدواج کاهش یابد.
وی تاکید کرد : یک مرد زمانی که در جامعه تنوع زیادی از زنان را می بیند از نظر دید ارضا شده و رغبت به تشکیل خانواده و ازدواج ندارد پس بی مبالاتی در پوشش باعث آسیب زدن به خود زنان و دختران می شود و نهاد خانواده را که یکی از موثرترین ارکان یک جامعه است کمرنگ می کند.

اسلام زن را محدود نکرده است / آزادی به معنای رهایی نیست

وی در ادامه به مباحثی که در خصوص آزادی زنان در رسانه های غربی و وابسته مطرح می شود اشاره کرد و افزود : مساله ی آزادی زنان با رهایی جداست.شرع مقدس اسلام هرگز زن را محدود نکرده اما رهایی زن مد نظر نیست .رعایت حجاب و عفاف یک محدودیت برای زن است اما محدودیتی که امنیت را به دنبال دارد .
وی به ترویج مسایل مربوط به مد ،آرایش و عمل های زیبایی اشاره کرد و گفت : مسابقه ی زیبایی در بین بسیاری از زنان جامعه ما شکل گرفته و متاسفانه تمام توجه مردان به سمت زنان تنها توجه به ظاهر و بزک آنهاست و هیچ ارزش و اعتباری برای آگاهی و توان ذهنی یک زن وجود ندارد.
دکتر تحریری با بیان اینکه زنان به داشته ها و پتانسیل های خود آگاه نیستند اظهار داشت : دختران و زنان ما باید ابعاد وجودی خود را بشناسند و بدانند که تنها زیبایی ملاک یک زن نیست به این بیاندیشند که تا چه زمانی جوانی و زیبایی برای آنها ماندگار است و آیا استعدادهای دیگری در وجودشان نیست ؟

 ترویج عشق ورزی یک راهکار مهم در استحکام روابط بین زوجین / سکس جایگزین عشق شده است

این استاد دانشگاه به نقش مشاوره ها و رسانه ها در خصوص ارایه راهکارهایی رای استحکام روابط زناشویی اشاره کرد و گفت : ارتباط عاشقانه ی بین زن و مرد ، ترویج عشق ورزی و تفکیک موضوع سکس از عشق از راهکارهای استحکام روابط زناشویی می باشد و در حال حاضر موضوع عشق یک مساله پیش پا افتاده شده و این در حالی است که در فرهنگ ایرانی همواره عشق در کنار فرهنگ غنی و ادبیات ما جای داشته است .

 

حمایت مسوولین از تولیدکنندگان لباسهای مناسب / متولیان فرهنگی آموزش و فرهنگ سازی را جدی بگیرند

 

وی حمایت مسوولین از تولید کنندگان در لباس و پوشش های متناسب را مهم خواند و گفت : چند کارگاه تولیدی محصولات حجاب و مانتوهای مناسب تحت حمایت مسوولین قرار گرفته اند ؟ چرا برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی هزینه نمی شود ؟ به راستی مشکل و دلیل بی حجابی و بدحجابی زنان ما چیست ؟
اینها سوالاتی است که باید متولیان فرهنگی به آن پاسخ دهند .نقش رسانه ها در مطالبه گری از مسوولین باید پر رنگتر شود .

وی به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص حجاب اشاره کرد و گفت : قطعا با کار فرهنگی ،برگزاری نشست های تخصصی با حضور زنان ،احصا کردن نظرات ، ارایه راهکارهها ، نهادینه کردن فرهنگ حجاب با ارسال پیامک ها ،ساخت انیمیشن و نصب بیلبوردها تاثیرات خوبی ایجاد خواهد شد .همچنین برخورد پلیسی و سرکوب گرانه و تحقیر نه تنها نمی تواند جوان را به یک ارزش جذب کند بلکه موجب دفع آن نیز خواهد شد و نگاههای منفی با نگرش منفی موجب تاثیرات بسیار بد و مضری بر شخص می شود .
تحریری تصریح کرد : تغییر گفتمان و ادبیات با کسانی که بدحجابی را پیشه کرده اند و رفتار دلسوزانه می تواند موجب تغییر در نگرش فرد و مسیر و راه وی شود و دوگانگی رفتاری در بین مسوولین و متولیان باعث سردرگمی فرزندان ما و نسل جوان خواهد شد .

وی همچنین در سخنان خود به نقش مشاوره های پیش از ازدواج و پس از آن برای تحکیم بنیان خانواده اشاره کرد و گفت : می توان با بهره گیری از متخصصان علم روز روانشناسی و کارشناسان و فارغ التحصیلان این رشته از طریق مشاوره های مجازی و حضوری ،زوجین را با مسوولیت ها و وظایف خود در زندگی مشترک آگاه کرد.

در ادامه ی این نشست سرهنگ مهدی پارسا رییس سازمان بسیج رسانه گیلان ضمن قدردانی از حضور دکتر تحریری نیک صفت اظهار داشت : رسانه ها نقش بی بدیلی در جهت دهی رفتار اجتماعی و پر رنگ کردن فرهنگ حجاب و عفاف در بین عامه مردم دارند و امیدوارم که حمایت رسانه ها بتواند کمک حال مسوولین در ایفای نقش خود در نهادینه کردن فرهنگ حجاب و عفاف باشد .

وی تاکید کرد : نشست های هم اندیشی با حضور اصحاب رسانه و علی الخصوص بانوان خبرنگار در زمینه ی حجاب و عفاف می تواند به بیان و ارایه ی راهکارههای عملی برای پیشگیری از ناهنجاریهای ناشی از بدحجابی در جامعه ختم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.