مدیرکل زندان‌های گیلان تأکید کرد: محوریت اشتغال، ایجاد مجتمع‌های اشتغال در کنار زندان‌های بزرگ و به‌‌کارگیری زندانیان در کارهای عام المنفعه قدم اصلی ما است.

گیل ابراز : رضا محمدی اصل، مدیرکل زندان‌های گیلان در بازدیدهای دوره‌ای از زندان‌های گیلان با حضور در زندان ضیابر ایجاد مجتمع‌های اشتغال را در کنار زندانهای بزرگ و بکارگیری زندانیان در کارهای عام‌المنفعه را در کاهش بازگشت زندانیان به چرخه جرم موثر دانست.

وی در خصوص محوریت اشتغال در زندان‌های گیلان گفت: ایجاد دوره‌های حرفه آموزی با حضور کارآفرینان راهی هموار برای حضور هر چه فعال‌تر مددجویان در بخش اشتغال است.

محمدی اصل، شناسایی مولفه‌ها برای انتخاب رشته‌هایی که برای مددجویان کاربردی‌تر است را با شناخت ظرفیت‌ها و فرهنگ و نوع پوشش اقلیمی منطقه را بر تاثیرگذاری کیفیت آموزشی و خروجی آن را پر اهمیت دانست.

مدیرکل زندان‌های گیلان برش تکلیفی در زندان‌های گیلان را بسیار جلوتر از بازده زمانی اعلام کرد و گفت: زندان‌های گیلان با دارا بودن نیروی کار که بتواند با اشتغال برای خود و خانواده‌اش امرار معاش نماید بسیار ارزشمند است، افزود: سالن‌های مرغداری تمام مکانیزه، استخرماهی‌های گرمابی و سردآبی، احداث و بهره‌برداری از بزرگترین گلخانه استان، کارگاه سنگ بلوک زنی، کارگاه پرورش کندو زنبور عسل، کارگاه‌های خیاطی، مزارع برنج، کارگاه‌های کفاشی، کارگاه ‌های فرش‌بافی، کارگاه سنگ‌های تزیینی، کاشت صیفی‌جات، پرورش دام و طیور صنعتی و بومی و نظایر اینگونه موارد، تنها گوشه‌ای از بخش اشتغال در زندان‌های گیلان است که زندانی با اشتغال در این کارگاه‌ها هم آموزش دیده و هم امرار معاش می‌نماید.

وی با اشاره به اینکه تعداد ۴۵۱۳ نفر از مددجویان توانستند در دورهای فنی و حرفه‌ای، صنایع دستی و جهاد کشاورزی شرکت کنند که از این تعداد ۴۲۳۷ نفر موفق به اخذ گواهی پایان دوره گردیدند.

محمدی اصل، با بیان اینکه سه هدف اصلی و مهم، بازدارندگی، مجازات و بازپروری می‌تواند با برنامه های صحیح در توانمندسازی و بازسازی زندانی برای بازگشت شرافتمندانه به جامعه نقش موثر داشته باشد، گفت: باید تمام نهادها، ارگان‌ها، دستگاه‌های مرتبط در چارچوب قانون مثل همیشه در کنار هم قدم‌های بزرگتری برداریم تا با ایجاد فضای آموزشی جدید بستری فراهم کنیم تا در زمان تحمل کیفر زندانی در زندان با طی دوره کامل آموزش صنعت و حرفه بتواند یک اشتغال کامل را با کسب مدرک دوره گذرانده شده از نهادهای رسمی کسب تا با آن بعد از آزادی با حمایت‌های کامل دستگاه‌ها برای جامعه مفید باشد.

مدیرکل زندان‌های گیلان در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه طرح‌های اشتغالزایی در حال تدوین می‌باشد که در چهار سال پیش‌رو زندان‌های گیلان بتواند در کنار آموزش و اشتغال محصولاتی را تولید تا به بازار عرضه نماید به سخنان خود خاتمه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *