اولین مرکز اختلالات اُتیسم گیلان تحت عنوان :” امید زندگی”به مناسبت فرا رسیدن هفته بهزیستی و با حضور مدیرکل بهزیستی استان،مشاور مدیرکل و مسئول دبیرخانه استانی شورای ملی سالمندان و به اتفاق رئیس اداره بهزیستی شهرستان رشت با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهر رشت افتتاح شد.

گیل ابراز: مدیرکل بهزیستی گیلان درباره بیماری “اُتیسم”،اظهار کرد:در خود ماندگی یا “اُتیسم” یک اختلال رفتاری ذهنی و احساسی است و کودکان مبتلا به اوتیسم در برقراری ارتباطات اجتماعی ناتوانند .

حسین نحوی نژاد،متذکر شد: ممکن است برخی از این کودکان تمایل داشته ‌باشند با دیگران ارتباط برقرار کنند اما شروع و ادامه ارتباط برای آن‌ها مشکل است.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه تاکنون هیچ روش قطعی برای درمان مبتلایان به اُتیسم یافت نشده‌ است و افراد اوتیستیک برای تمام عمر این بیماری را با خود به همراه خواهند داشت و این در حالی است که تعداد افراد مبتلا به این بیماری در جهان رو به افزایش است.

این مسئول،با بیان این که بهترین شیوه برای درمان این کودکان تغییر رفتار کاربردی است ،افزود: ابتدا ارزیابی اولیه‌ای از کودکان انجام می‌شود سپس این کودکان مهارت‌هایی را به صورت سلسله مراتبی در یک دوره یاد می‌گیرند و سپس مورد ارزیابی مجدد واقع می‌شوند .

نحوی نژاد،معتقد است: این شیوه یک شیوه رفتاری مبتنی بر ارتباط موثر با کودک و مشوق‌ هاست که باید مورد توجه خانواده های دارای فرزند اوتیسم قرار گیرد.

وی درباره مرکزی که امروز افتتاح شد،ابراز کرد:این مرکز تنها مرکز اُتیسم گیلان می باشد که با سرمایه ۵۰۰ میلیون تومان بخش خصوصی در زمینی به ابعاد ۲۰۰ مترمربع با شش اتاق مجزا به بهره برداری رسیده و برای ۱۳ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد اشتغال کرده است.

مدیرکل بهزیستی گیلان با اعلام اختصاص یارانه از سوی سازمان بهزیستی کشور برای راه اندازی مرکز مذکور،گفت : سازمان برای نگهداری و آموزش هر فرزند تا رنج سنی زیر ۱۴ سال ۶۵۰ هزار تومان پرداخت می کند .

نحوی نژاد ،ارائه خدمات روان شناسی ،کار و گفتار درمانی و ارائه آموزش های لازم مصوب را از اهداف راه اندازی مرکز یاد شده ذکر کرد.

وی ظرفیت نگهداری فرزندان دارای اختلالات اُتیسم ر این مرکز را ۵۰ نفر عنوان کرد و متذکر شد : هم اکنون ۴۴ نفر از این در حال دریافت خدمت می باشند و آمادگی پذیرش بیش از ۵۰ نفر هم دارد.

این مسئول با اعلام وجود حدود ۳۰۰ نفر بیمار دارای اختلات “اُتیسم” در استان گیلان،خاطر نشان کرد: این مرکز دارای بیمار از شهرستان های اطرف من جمله : شفت،انزلی، صومعه سرا و…است.

نحوی نژاد” با اشاره به وجود مرکز اختلالات “اُتیسم” در شهرستان لاهیجان ،تصریح کرد: این مرکز به دلیل عدم وجود درخواست کننده برای افتتاح، غیر فعال بوده و بسته شده است./کاشف الاسرار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.