گیل ابراز: چهارشنبه گذشته کار مجلس دهم رسماً به پایان رسید و یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز از چند روز دیگر رسماً کار خود را آغاز خواهد کرد. در این میان طرح ها و لوایح بسیاری باقی مانده که هنوز تکلیف آنها مشخص نشده است.

یکی از مواردی که در خصوص آن دغدغه بسیار زیادی وجود دارد، مبحث انتقال آب دریای کاسپین به فلات مرکزی است. در ۱۵ سال گذشته تلاش های بسیاری برای انتقال آب دریای کاسپین به کویر سمنان صورت پذیرفت، اما تاکنون چنین موضوعی اتفاق نیفتاده و البته هنوز پرونده این موضوع به نوعی نیمه باز باقی مانده است.

اگرچه پروژه مطالعاتی این کار عملاً شکست خورده است، اما بعید نیست در ماه های آخر عمر دولت فعلی با توجه به سمنانی بودن رئیس دولت، بازهم این موضوع زنده شود. هرچه که هست باید نمایندگان گیلان در مجلس یازدهم هوشیار باشند تا در صورت اقدامات جدید مانع از اجرای چنین موضوعی شوند.

نکته قابل تأمل آنکه در روزهای گذشته سطح آب دریای کاسپین در سال ۲۰۱۹ میلادی، در ادامه روند کاهشی خود از سال ۱۹۹۵، به کمترین میزان طی ۳۰ سال اخیر رسید. متوسط سالانه ورودی آب ولگا به دریای کاسپین حدود ۲۴۰ میلیارد مترمکعب و برآورد سالانه کل ورودی رودخانه‌های منتهی به کاسپین، ۳۰۰ میلیارد مترمکعب است. از سایر رودخانه‌های مهم نظیر کورا، اورال، ترک، سفیدرود، هراز، در مجموع بطور متوسط ۳۴ میلیارد مترمکعب آب وارد دریای کاسپین می‌شود.

این بدان معناست که دست بردن در اکوسیستم دریای کاسپین سبب بروز فاجعه ای بزرگ خواهد شد که دولت های نهم، دهم و یازدهم توجهی به آن نداشته اند./غیرمنتظره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *