گیل ابراز: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان از پایان یافتن سر ریز سد مخزنی سفید رود خبر داد و گفت : مقایسه سر ریز امسال سد نسبت به سال قبل بیانگر کاهش ۳۲ درصدی این میزان است.

وحید خرمی اظهار کرد : امروز پس از ۶۳ روز پایان سر ریز سفید رود است.

وی حجم مخزن سد سفید رود را در روز جاری رقمی معادل یک میلیارد و ۶۱ میلیون متر مکعب عنوان و اضافه کرد: سال گذشته در همین روز حجم آب ذخیره شده در پشت این سد یک میلیارد و ۵۳ میلیون متر مکعب بوده است.

وی گفت: ورودی سد سفید رود اکنون ۱۵۵ متر مکعب بر ثانیه است که پارسال این میزان ۱۹۵ متر مکعب برثانیه بوده است.

خرمی اضافه کرد: همچنین خروجی سد برای روز جاری (دوشنبه) در همین روز ۲۱۷ متر مکعب بر ثانیه است که این میزان خروجی در سال گذشته ۲۲۴ متر مکعب بر ثانیه را نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت منطقه ای گیلان با اشاره به رهاسازی آب سد سفید رود در کانال ها و شبکه های آبیاری استان گفت: مردم از ورود به اماکن ممنوعه از جمله بستر رودخانه ها، کانال ها و دیگر تأسیسات آبی استان برای شنا کردن به شدت پرهیز کنند زیرا این مکان ها و شدت آب جاری بسیار خطرناک است.

خرمی با اشاره به فصل کشاورزی و آبیاری مزارع در استان خاطر نشان کرد: رودخانه سفیدرود، کانال ها و شبکه های آبیاری با حداکثر ظرفیت در حال انتقال آب به مزارع شالیکاری هستند و مردم بویژه حاشیه نشینان رودخانه ها و کانال ها و نیز گردشگران باید دقت کنند که از ورود و شنا کردن در بستر رودخانه ها، کانال ها، انهار و دیگر تاسیسات آبی استان خودداری کنند.

وی خاطر نشان کرد: قطع آب کانال ها امکان پذیر نیست؛ زیرا مشکلات فراوانی را برای کشاورزان استان و شرکت آب منطقه ای گیلان بدنبال دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان خاطرنشان کرد: در صورت بی احتیاطی و بروز هر گونه حادثه ناگوار اعم از مالی و جانی، شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارد و مسئولیت آن متوجه شخص یا اشخاص اقدام کننده خواهد بود.

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است و در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان از محل این سد تامین می‌شود.
این سد مخزنی بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.