صبح روز هجدهم اردیبهشت ماه نشست شورای زکات با حضور دکتر حسین نحوی نژاد، مدیرکل بهزیستی گیلان ،اهرابی مدیر کل کمیته ی امداد و دبیر شورای زکات گیلان ، حجت الاسلام نادم، مسئول روابط عمومی بهزیستی گیلان و اعضای شورای شورای ذکات در محضر آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان برگزار شد .

گیل ابراز: نماینده ولی فقیه در نشست شورای زکات گیلان به تشریح آثار پرداخت زکات در جامعه و نقش آن در حمایت از نیازمندان و مبارزه با فقر پرداخت و گفت: اگر ظرفیت‌های حقیقی پرداخت زکات در مناطق شهری و روستایی استان شناسایی شود، روند دستگیری از فقرا و نیازمندان با توان بیشتری عملی شده و علاوه بر اجرای احکام الهی، گامی اثر گذار در جهت توسعه ی عدالت اجتماعی ست.

آیت الله فلاحتی ارتقاء فرهنگ زکات در جامعه را مستلزم آگاهی بخشی و اطلاع رسانی دانست و نقش دستگاه‌های فرهنگی – رسانه ایی کشور بویژه صداوسیما را در رسیدن به این هدف مهم قابل توجه دانست.

وی همچنین بر ضرورت نقش آفرینی مجدانه ی روحانیان بویژه روحانیان طرح هجرت استان برای فرهنگ سازی در مناطق روستایی و آموزش و اطلاع رسانی جامعه ی هدف در روستاها تاکید کرد و گفت: مجموعه ی این کارکردهای فرهنگی، زمینه ی تعامل و همدلی دست اندرکاران اجرای این حکم الهی را با ارکان مختلف مهیا کرده و در پی آن روند بهره گیری طبقات نیازمند از توان اقتصادی و مالی حوزه های مستعد را تسریع می کند.

اهرابی مدیر کل کمیته ی امداد و دبیر شورای زکات گیلان نیز در گزارشی مقدار زکات جمع آوری شده ی استان در سال ۹۸ را در سه حوزه ی زکات فطریه، مستحبی و واجب بیش از ۱۸۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این رقم برای امور خیر و نوعدوستانه از قبیل تهیه ی جهیزیه ی ۴۶ نوعروس مستحق، تامین هزینه ی درمان هزارو ۸۱۲ بیمار نیازمند، هزینه ی تحصیل هزارو ۳۳۱ دانش آموز و دانشجوی کم توان، کمک به آزادی ۳۵ زندانی ناتوان از پرداخت دیه، ساخت و ترمیم ۷۶ واحد مسکن محرومان و کمک معیشتی حدود ۶۶ هزار خانوار هزینه شده است.

حجت الاسلام آزمایش مسئول شورای زکات کمیته ی امداد گیلان نیز با بیان اینکه هر سال سهم زکات استانها در یک تصمیم سراسری مشخص می شود افزود: امسال نیز برای گیلان سهم زکات ۴۰۰ میلیارد ریالی در نظر گرفته شده که تحقق این رقم مستلزم تایید و همکاری مجموعه ی دست اندرکاران استانی و شهرستانی ست.

در ادامه ی این نشست مدیرکل بهزیستی گیلان دکتر حسین نحوی نژاد نظرات خود را در خصوص راههای افزایش جمع آوری زکات و ترویج این فرهنگ خداپسندانه در جامعه ی ارائه کردند.
نشست شورای زکات گیلان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.