مدیر کل ارشاد گیلان با تأکید بر اینکه باید میراث ناملموس استان برای انتقال به آینده مستندسازی شود، گفت: جوانان امروز نیازمند الگو هستند.

گیل ابراز: فیروز فاضلی ظهر یکشنبه در نشست هماهنگی برگزاری جشنواره ناملموس (چالش فیلم سازی در ۷۲ ساعت) برای نخستین بار در سالن اجتماعات ارشاد گیلان با اشاره به اینکه احساس، باور داشت و رفتار سه ضلع و ویژگی یک میراث ناملموس محسوب می‌شود، اظهار کرد: در این میان می‌توانیم افرادی را نیز به عنوان میراث ناملموس تلقی کنیم که همه آنها در ابتدا با احساس وارد این عرصه شده و در ادامه این احساس به یک باورداشت و نگرش در میان آنها و سپس به یک نوع رفتار تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه نسل جدید باید از ضلع دیگری در این مسیر حرکت کنند، افزود: نسل جدید با رفتار شروع و آن را تبدیل به یک باورداشت کرده و سپس به احساس می رسند. اما آنچه که مورد برگزاری این جشنواره مورد انتظار است این بوده که همه آنچه که به عنوان میراث ناملموس وجود دارد در یک مقطع زمانی و مکانی خود را به نمایش می‌گذارد.

مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به اینکه در زمان شیوع ویروس کرونا مردم استان فرهنگ خود را نمایش گذاشتند، گفت: رسیدن به نقطه امروز و کنترل نسبی این ویروس با امکانات ملموس امکان پذیر نبوده بلکه اینها با فرهنگ، هنر، هوشمندی مردم گیلان به کمک آنها آمده است.

وی با بیان اینکه مسیر را باید به گونه‌ای تنظیم کنیم که ادامه راه تضمین شده باشد، تصریح کرد: با توجه به اینکه این جشنواره برای نخستین بار در کشور و استان گیلان برگزار می‌شود که این نیز نوعی خسران و زیان است باید از ظرفیت‌های میراث فرهنگی برای تداوم این مسیر استفاده شود و از مسئولان برخی دستگاه‌های فرهنگی دیگر نیز در اجرای این برنامه‌ها استفاده شود تا برگزاری این جشنواره تداوم یابد.

فاضلی در ادامه با اشاره به اینکه باید از ظرفیت همه استان گیلان برای برگزاری این جشنواره استفاده شود، بیان کرد: چهار موضوع نشریه، چاپ، عکاسی و کتابفروشی محورهای ساخت این جشنواره و چالش فیلم سازی در ۷۲ ساعت است که در استان گیلان در هر کدام از این موضوعات دارای تاریخچه غنی و طولانی داشته و به عنوان میراث ناملموس محسوب شده و برای جلوگیری از نابودی و فراموشی این میراث برگزاری چنین جشنواره‌های مهم و حائز اهمیت است.

وی با تأکید بر اینکه باید این میراث‌ها برای نسل‌های آینده حفظ شود، اظهار کرد: امروز جوانان ما نیازمند الگو هستند زیرا زمان اسطوره پروری گذشته است اگر ما الگو پروری نکرده و به این موضوع مهم توجه نکنیم قطعاً جوانان ما به سمت الگوهای دیگر می‌روند.

مدیرکل ارشاد گیلان با بیان اینکه با برگزاری این جشنواره الگوهای فرهنگی و هنری خوبی برای جوانان ایرانی و گیلانی ساخته و معرفی می‌شوند، گفت: هیچ کس نمی‌تواند مشهور شود مگر اینکه با فرهنگ و هنر ارتباط داشته باشد اصلی که همیشه وجود داشته و بعد از این نیز وجود خواهد داشت./مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.