اختصاصی/گیلان صدر، مهتا صدری: براساس سنتی ترین تعریف، وظیفه روابط عمومی یک مجموعه یا سازمان، کمک به ایجاد رابطه ای مثبت و سازنده با عموم جامعه است. اینکار از طریق ارتباطات با رسانه های سنتی، شبکه های اجتماعی و برخوردهای حضوری از قبیل سخنرانی ها ، دیدارها و … انجام میپذیرد.علاوه بر این، دفاع از شهرت و محبوبیت سازمان در جریان بحران های مختلف نیز بر عهده روابط عمومی است.

از اواخر تیر ماه ۹۸ که علیرضا قانع به سمت مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت منصوب شد تا کنون، این مجموعه با بحران های متعددی روبرو بوده است.

از تخریبهای مکرر رسانه هایی که همواره در جستجوی نان و بوقلمونی برای خود هستند و بر این عادت مالوف خود، قبل و پس از انتصاب هر شهردار ( بومی، غیربومی، کچل، مودار، عینکی، بی عینک، متصل به ارگانی، غیر متصل و …) همواره پایبندند و از این رو به جای اینکه وظیفه آگاهی رسانی خود را انجام دهند در نقش بنگاه اقتصادی ظاهر می شوند و از جهت فقدان محتوا با ایجاد جریان های بی ارزش و طنازانه ای همچون توجه به مو و عینک شهردار در صدد تخریب چهره ی او در میان رشتوندان برآمدند تا بحران برف و پس از آن که روابط عمومی این مجموعه در جهت همراه کردن افکار عمومی و ایجاد همصدایی، با ایجاد محتوا و اطلاع رسانی مناسب و استفاده درست از ظرفیت های شهرداری و رسانه های متعهد و دلسوز میتوانست نقش بسیار پررنگی ایفا کند، همواره به بدترین شیوه ممکن ظاهر شده است.

این معضل در بحران برف با وجود زحمات شبانه روزی شهردار و یکایک کارکنان شهرداری و عدم انعکاس صحیح فعالیت ها به خوبی خود را نشان داد و نهایتا دکتر حاج محمدی، علیرضا قانع را به دلیل عملکرد نامناسب از سمت خود عزل کرد اما پس از یک روز براساس شنیده ها؛ با فشار یکی از اعضای شورا که رد پای او در کلیه عزل و نصب ها به چشم میخورد، مجددا در سمت خود ابقا شد.انتصاب مجددی که خود شائبه ی عملکرد غیر مستقل و وابسته این مدیر شهرداری را ایجاد میکند.

این موضوع گویا همچنان ادامه دارد و شنیده می شود ناصر حاج محمدی که از ابتدای حضورش در منصب شهرداری رشت مکررا از فشارها بر خود برای عزل و نصب های مدیران مجموعه خود گلایه مند بوده است اکنون با وجود عدم رضایت از یکی از کلیدی ترین مدیران تحت امر خود مجبور به تحمل این وضعیت میباشد. مدیری که متاسفانه بهیچ وجه نمیتوان منکر نقش موثر وی در مدیریت بحران ها شد.

موضوع دیگری که شائبه عدم همکاری موثر قانع در جهت حمایت و کمک به این مجموعه را ایجاد میکند در کمال تعجب اینست که پس از گذشت یکسال از حضور شهردار رشت در راس این مجموعه به اذعان همکاران رسانه وی در برابر درخواست های مکرر خبرنگاران برای برگزاری نشست خبری با شهردار و بیان رو در روی مشکلاتی که با آن مواجه اند، مقاومت می کند. به نظر می رسد او بسیار نگران مواجه حضوری خبرنگاران مطالبه گر با شهردار رشت است.

در خصوص او که با توجه به کلیه موارد مذکور و همچنین براساس وظایف تعریف شده تاکنون نتوانسته است نمره قابل قبولی کسب کند، شاید بتوان به جرات گفت بیش از آنکه حضورش در این سمت به نفع شهردار باشد، ایجاد هزینه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *