مهتا صدری

گیل ابراز/ مهتا صدری: در پی شیوع بیماری کرونا از اوایل اسفند سال گذشته تاکنون و مواجهه عینی مردم با ظرفیت ها و زیر ساخت های فرسوده و ناکافی درمانی استان گیلان، آمار بالای مرگ و میر در اثر این بیماری و… آخرین کورسوهای امید مردم به مسئولین نیز رو به خاموشی رفت و آنچه بیش از همیشه خود را نشان داد به اذعان همگان؛ وضعیت ناکارآمد مدیریت بحران در کشور بود.

مدیریتی که از همان ابتدا با امنیتی کردن فضا و تهدیدعلنی به شکایت با این توجیه که انتشار بدون رصد اخبار بیماری فضای ملتهبی ایجاد میکند، انعکاس اخبار صحیح از طریق رسانه های معتمد را نیز دچار مشکل کرد.

موضوعی که به دلیل تناقض گویی ها و عدم شفافیت خود مسئولین نه تنها از التهاب جامعه کم نکرد بلکه هرروز بیشتر به جو بی اعتمادی حاکم دامن زد و حتی رسانه ها را نیز دچار سردرگمی در انعکاس اخبار کرد.

برای نمونه تنها با گشتی در اخبار رسانه های امروز گیلان میتوان به راحتی دریافت که وضعیت مدیریت بحران در این استان چگونه بوده است.محمد حسین قربانی، نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در استان در گفتگو با ایرنا می گوید: هیچ جای گیلان در وضعیت سفید نیست. این در حالی ست که استاندار گیلان پس از جلسه ستاد ملی کرونا به ریاست رییس جمهور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: هر سه وضعیت سفید، زرد، و قرمز در شهرستان های گیلان وجود دارد. اینها بخشی از اظهارات ناهماهنگ دو مقام مهم مسئول استان در یک روز درباره این بیماری ست!

از همان ابتدا این قبیل تناقضات در گفته ها و آمارها در تریبون های رسمی، برخلاف اظهارات شاهدین میدانی تا جایی پیش رفت که برخی فعالین مدنی شناخته شده که شاهد وخامت اوضاع بودند را بر آن داشت که نه از مسیر پایگاه های خبری و خبرگزاری ها بلکه در فضاهای مجازی خود در صفحات اینستاگرام و… اقدام به آگاهی رسانی کنند. اقدام قابل تقدیر و موثری که جامعه تشنه آن بود.

پیامد های معنوی فقدان صدایی واحد، رسا و شفاف در خصوص این بیماری از سوی مسئولین؛ در راس تصمیم گیران برای مقابله با این فاجعه، رییس جمهوری که با پافشاری بر اعلام تصمیماتی که جامعه را در بحبوحه مرگ و میر بی سابقه این بیماری دچار وحشت میکرد و فرصت های طلایی پیشگیری را از دست میداد ، وزیر بهداشتی مغرور از دستاوردهای ناپیدای وزارتش ، سخنگوی وزارتخانه ای در جنجال پیامدهای اظهاراتش و سپس پیش بردن فضا به سمت سیاسی کاری و…همه و همه گریبانگیر همین کشور است زیرا در میان این هیاهو؛ آنچه مردم به خاک میسپرند نه تنها جان بی دفاع عزیزانشان که با آخرین نفس های خود با بیماری جنگیده اند، بلکه اعتماد و امیدشان را نیز هم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *