اختصاصی _سارا حقیقی_ یکصد و چهل دومین جلسه شورای اسلامی شهر رشت عصر امروز برگزار شد.

رئیس شورای شهر رشت در مورد طرح سوال از شهردار توسط اعضای شورا گفت: این حق قانونی هر عضو شورای شهر رشت است که طرح سوال کند و همچنین حق شهردار است که از خود دفاع کند، اما همه این موارد باید در چهارچوب قوانین خاصی انجام شود.

اسماعیل حاجی پور گفت: بعد از پاسخ گویی شهردار رشت رای گیری خواهیم کردو اگر قانع نشدیم جلسه استیضاح برگزار خواهد شد.

شهردار رشت در پاسخ به نخستین سوال اعضای شورای شهر رشت درباره وضعیت مالی شهرداری،مبنی بر اینکه برخلاف تاکیدات شورا برای پرداخت حقوق پرسنل زحمتکش شهرداری چرا مطالبات آن ها هنوز پرداخت نشده است،گفت:با توجه به عدم‌نقدینگی و مشکلات فراوان با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش وصول درآمد شهرداری ،باز در حال تهاتر و رایزنی برای حل مشکلات مالی شهرداری هستیم.

◾عدم وجود نقدینگی یکی از دلایل تأخیر در پرداخت حقوق پرسنل شهرداری

ناصر حاج محمدی در پاسخ به این سؤال که علیرغم تذکرات شفاهی همچنان شاهد  تأخیر در پرداخت حقوق پرسنل شهرداری رشت هستیم، افزود: از دیرباز حقوق و مزایای کارکنان شهرداری رشت همچون دیگر شهرداری‌ها به‌واسطه عدم وجود نقدینگی، هزینه‌های بالای نگهداشت شهر و غیره با تأخیر پرداخت می‌شد و در حال حاضر کلیه مطالبات پرسنل در سال ۹۸ پرداخت‌شده است و متأسفانه به‌واسطه بارش شدید برف و شیوع ویروس کرونا و بروز مشکلاتی در بخش درآمدی شهرداری با مشکلاتی در ماه های پایانی سال  مواجه بودیم.

ناصر حاج محمدی شهردار رشت همچنین در پاسخ به این‌سوال در مورد تاخیر پرداخت حقوق کارکنان قراردادی و رسمی گفت: این تاخیر قبل از حضور من نیز وجود داشته است و علت آن نبود نقدینگی در شهرداری است اما با وجود کاهش دریافتی در دوماه قبل از عید ۹۸به دلیل برف و کرونا توانستیم تمام حقوق و دستمزد را پرداخت کنیم.

شهردار رشت،با تاکید بر اینکه بارها تذکر داده ام که حقوقها باید هم زمان پرداخت شود واگر لازم از کارگران میتوانتد شهادت دهند،اظهار کرد:شهرداری رشت با توجه اینکه حدود ۱۰ ماه به صورت سرپرستی اداره می شد،تکلیف یکسری پرداختی ها باید معین می شد،که اولین چالش مهم ،مشکل پسماند سروان بود، که روزشمار مشخصی برای بهره برداری از آن در نظر گرفته شده بود.

حاج محمدی گفت:خوشبختانه در دوره حضور من هیچ قرارداد سفید امضایی انجام نشده است،به همین دلیل من پس از حضورم در شهرداری رشت تاکید کردم که هیچ کدام از شرکت های پیمانکاری اجازه انعقاد قرار داد سفید امضا با کارگران را ندارند.

◾رضایت از عملکرد عمران شهرداری رشت

حاج محمدی در مورد انتقادات اعضای شورا نسبت به آسفالت معابر و خیابان های شهر رشت گفت: پس از حضورم در این منصب از وضعیت آسفالت رشت تصاویری تهیه کردم و در حال حاضر به‌طور شبانه‌روزی مشغول اجرای نهضت آسفالت در مناطق مختلف رشت هستیم و از این بابت از مجموعه عمران شهرداری رشت رضایت کامل دارم،چون درحال حاضر آسفالتها به صورت کارشناسی و مهندسی در حال انجام است.

◾پیگیری وضعیت ابنیه تاریخی

شهردار رشت در مورد مرمت ابنیه تاریخی که در اختیار شهرداری رشت است، اظهار کرد: در خصوص پیگیری ساختمان هایی مثل میرزا خلیل، خانه فرهنگ هنر و ساختمان تاریخی شهرداری رشت جلسات مختلفی با میراث فرهنگی گذاشته شده است که امیدواریم به زودی مشکلات آن ها مرتفع شود.

حاج محمدی همچنین درباره ترمیم بافت های تاریخی به ویژه بنا میرزا خلیل رفیع گفت:موارد اصلاحی این پروژه توسط سازمان میراث فرهنگی و سازمان بازآفرینی شهرداری رشت در حال پیگیری است، البته من با مدیر کل جدید میراث فرهنگی طی دیداری که چند روز گذشته داشته ام ،تفهام‌نامه ای هم در این زمینه بسته شده است، تا هر چه زودتر به نتایج مطلوب در این زمینه برسیم.

شهردار رشت همچنین در خصوص اعتراض اعضای شورا به نداشتن برنامه مشخص برای پرداخت به پیمانکاران گفت:تاکنون بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان پرداختی پیمانکاران انجام شده است.

وی درباره عدم رعایت ساده زیستی شهردار رشت و ودیعه اجاره مسکن گفت:پیش از حضور بنده ملکی را که شهرداری به‌منظور اقامت شهرداران در نظر گرفته بود برای من نیز در نظر گرفتند و بنده نیز باید مکانی برای سکونت فراهم می‌کردم و از این بابت نیز میزان حق السهمی که طبق قانون برای شهردار در نظر گرفته بودند را پرداخت کرده‌ام.

حاج محمدی در پاسخ به به کاربردن الفاظ نامناسب در جلسات گفت:من همیشه احترام زیادی برای مردم شهر قایل هستم، در تمامی ‌جلسات صدای من ضبط شده است، ولی من نمی دانم چرا برخی اصرار دارند که این الفاظ را به من نسبت بدهند.

◾مناقصه کارخانه کودآلی در پورتال رسمی دولتی

حاج محمدی پیرامون مباحث مطرح‌شده درباره مناقصه کارخانه کودالی شهرداری رشت افزود: این مناقصه در پورتال رسمی دولتی نیز قرار دارد و تمامی موارد مربوط به آن برای همگان قابل‌رویت است و توضیحات لازم را نیز از این بابت برای روشن شدن اذهان عمومی ارائه کرده‌ام.

وی در پاسخ به یکی از سؤالات پیرامون وضعیت منابع انسانی شهرداری رشت و تصدی جایگاه‌های مدیریتی بیان کرد: تمام پست‌های مدیریتی با بررسی موازین و با پیگیری مباحث از حراست و بازرسی شهرداری رشت انجام می‌شود.

شهردار رشت با اشاره به وضعیت یادمان شهدای گمنام در مسکن مهر و بوستان ملت رشت افزود: قرارداد مربوط به این پروژه قبل از مدت‌زمان حضور بنده منعقدشده بود و پس‌ازآن نیز پیمانکار پروژه یادمان شهدای گمنام در بوستان ملت، نسبت به انجام هزینه‌های مازاد از قرارداد اقدام لازم‌را انجام داده است.

در پایان این جلسه نظر اعضای شورای شهر رشت پیرامون طرح سؤال و پاسخ‌های شهردار رشت به رأی گذاشته شد و با هفت رأی موافق شهردار رشت ماندنی و برگزاری جلسه استیضاح منتفی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.